statystyki

Palący problem fotowoltaiki: Nie wiadomo jak gasić pożary instalacji

autor: Grzegorz Kowalczyk13.11.2019, 08:33; Aktualizacja: 13.11.2019, 09:04
panele solarne-słoneczne-fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne są trudnopalne, nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia, prawidłowo zamontowane nie stwarzają zagrożenia pożarowegoźródło: ShutterStock

W Polsce wciąż nie wypracowano jednolitych zasad gaszenia pożarów budynków, na których znajdują się instalacje

W 2018 r. działało w naszym kraju 55 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych – wynika z danych Instytutu Energii Odnawialnej. Teraz, m.in. za sprawą dopłat przewidzianych przez resort energii, będzie powstawało ich jeszcze więcej – według prognoz Polska może stać się w tym roku czwartym państwem UE pod względem wzrostu mocy takich instalacji.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Obserwator(2019-11-14 16:18) Zgłoś naruszenie 70

    Najlepiej w nocy. A tak na poważnie panele powinny być wyposażone w wyłączniki przeciwpożarowe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AZ(2019-11-13 16:40) Zgłoś naruszenie 50

    Pianą gasić ******* !!!!

    Odpowiedz
  • Lii(2019-11-13 23:08) Zgłoś naruszenie 310

    Kontrolowane samo spalenie budynku to jedyna metoda gaszenia pożaru z instalacją PV.

    Odpowiedz
  • Kiro(2019-11-14 16:01) Zgłoś naruszenie 34

    Bęzyną

    Odpowiedz
  • .(2019-11-13 22:26) Zgłoś naruszenie 21

    Piaskiem

    Odpowiedz
  • Michal(2019-11-14 16:54) Zgłoś naruszenie 21

    A gdzie ją później wyrzucić ? Dopiero będą lasy pełne

    Odpowiedz
  • Pawel(2019-11-14 17:37) Zgłoś naruszenie 20

    Firma Zalfon z Lubartowa produkuje panele fotowoltaiczne wyposazone w automatyczne systemy gaszenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tk(2019-11-14 18:55) Zgłoś naruszenie 20

    Tak jak wszystko pod napięciem CO2 lub proszek

    Odpowiedz
  • M. Tracz(2019-11-13 23:14) Zgłoś naruszenie 22

    instalacje autonomicznego gaszenia pożaru instalacji fotowoltaicznych. bez wody i zniszczenia zadzwoń do nas. M.A.T Engineering 502126182 . systemy SAP instalacje fotowoltaiczne

    Odpowiedz
  • Opcy(2019-11-14 21:04) Zgłoś naruszenie 24

    A dlaczego komentujacy skupili się tylko na panelach? A co z pozostałymi elementami instalacji fotowoltaicznej? Jak gasić pomieszczenie w którym znajduje się falownik? Co z pożarem otoczenia przewodów DC (np. więźba dachowa, podbitka dachowa czy też sama elewacja). Zgodnie z taktyką działań gaśniczych, a raczej z zasadami BHP, strażak nie powinien wogole przystąpić do gaszenia takich pomieszczeń. A z innej beczki, ciekawi mnie ile i jakie związki chemiczne dostają się do atmosfery, podczas produkcji samego panela fotowoltaicznego oraz kto utylizuje takie panele.

    Odpowiedz