statystyki

Nowelizacja przepisów o OZE: Małe i średnie firmy będą jak prosumenci

autor: Dominik Sołtysiak27.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 27.08.2019, 09:58
panele solarne-słoneczne-fotowoltaika

Szczegółowe sposoby dokonywania rozliczeń i bilansowania mają zostać określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw energii w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki. Na ostateczną ocenę atrakcyjności proponowanych rozwiązań należy zatem poczekać do czasu przyjęcia rozporządzeń wykonawczych.źródło: ShutterStock

Ustawa oprócz ułatwień wprowadza też ograniczenia. Uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii będzie wykluczone, gdy wiek wykorzystywanych urządzeń przekroczy określone limity.

28 Sierpień środa

Sejm 19 lipca uchwalił ustawę o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Wejdzie w życie już po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc 28 sierpnia. Jest to kolejna już zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii (dalej: ustawa o OZE), której celem jest stworzenie ram prawnych dających impuls do budowy nowych mocy w tym sektorze. Ma to umożliwić osiągnięcie przez Polskę do 2020 r. docelowego udziału OZE w miksie energetycznym na poziomie 15 proc. Nowelizacja bazuje na doświadczeniach z pierwszych aukcji OZE, w szczególności aukcji przeprowadzonych w 2018 r., i stanowi niewątpliwie kamień milowy w rozwoju OZE w Polsce. Niestety nadal nie znosi wprowadzonych w 2016 r. ograniczeń dotyczących lokalizacji nowych projektów lądowych elektrowni wiatrowych. Nie zawiera też oczekiwanych od dłuższego czasu regulacji dających realną możliwość budowy oraz przyłączenia do sieci elektrowni wiatrowych lokalizowanych na morzu.

dlaczego zmiany są potrzebne

Osiągnięcie celu, jakim jest zapełnienie istniejącej od połowy 2016 r. luki inwestycyjnej w sektorze OZE, ma być zapewnione w drodze przeprowadzenia jeszcze w 2019 r. aukcji sprzedaży energetycznej z nowo budowanych instalacji odnawialnych źródeł energii. Drugim filarem rozwoju ma być wsparcie energetyki obywatelskiej, czyli eksploatacji odnawialnych źródeł energii przez podmioty, które nie są profesjonalnymi wytwórcami energii – przede wszystkim prosumentów. Aby tak się stało, konieczne było wprowadzenie zmian do ustawy o OZE, znoszących bariery i dających impuls do rozwoju energetyki producenckiej. Przesądzono m.in., że z korzystnych rozwiązań dla prosumentów mogą korzystać również mali i średni przedsiębiorcy. Ponadto konieczne było stworzenie ram prawnych do przeprowadzenia aukcji w 2019 r. Wielu inwestorów wstrzymuje bowiem realizację inwestycji OZE, czekając na gwarancję wsparcia, jakie może zostać udzielone w systemie aukcyjnym. Aukcje warunkują rozwój biznesplanów, podejmowanie decyzji inwestycyjnych oraz pozyskiwanie dalszego finansowania dla finalizacji realizacji projektów. Wobec wielu wątpliwości interpretacyjnych powstałych pod aukcji przeprowadzonej w 2018 r. zmiany i doprecyzowania wymagało wiele przepisów.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie