statystyki

Odpady przemysłowe powinny być biznesem, nie problemem

autor: Karolina Baca-Pogorzelska04.07.2019, 01:33; Aktualizacja: 04.07.2019, 07:58
PGE, która dziś ma już 40-proc. udział w rynku gipsu, planuje, by w przyszłości skupić się na samodzielnym powtórnym przetwarzaniu własnych odpadów.

PGE, która dziś ma już 40-proc. udział w rynku gipsu, planuje, by w przyszłości skupić się na samodzielnym powtórnym przetwarzaniu własnych odpadów.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: John Guillemin

Produkty towarzyszące spalaniu węgla mogą być powtórnie wykorzystywane na większą skalę. PGE nie wyklucza nowej linii produkcyjnej.

Elektrownie są dziś największymi producentami gipsu syntetycznego, który jest ubocznym produktem spalania węgla. Elektrownia Bełchatów sprzedaje swój gips sąsiedniemu Knaufowi, który produkuje płyty gipsowo-kartonowe. Odbiorcę po sąsiedzku ma też należąca do Taurona Elektrownia Jaworzno. PGE, która dziś ma już 40-proc. udział w rynku gipsu, planuje, by w przyszłości skupić się na samodzielnym powtórnym przetwarzaniu własnych odpadów. Tyle że plan mapy drogowej dla gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) od kilku miesięcy stoi w miejscu.

Zamiast „wyprodukuj-zużyj-wyrzuć”, „wyprodukuj-zużyj-odzyskaj-zużyj jeszcze raz, a wyrzuć jak najmniej” – tak w skrócie można opisać różnicę między dzisiejszą gospodarką linearną a planowaną gospodarką obiegu zamkniętego, której europejskim liderem jest Finlandia. Helsinki oceniają swój potencjał GOZ na 3 mld euro rocznie, a uzyskaną dzięki temu redukcję emisji CO2 na poziomie 16–33 proc.

– Chcemy osiągnąć neutralność węglową do 2045 r., zwiększyć produkcję energii ze źródeł odnawialnych z 39 do ponad 50 proc., a od 2029 r. produkować bez węgla – mówiła DGP w październiku 2018 r. Paula Lehtomäki, sekretarz stanu w kancelarii premiera Finlandii, była minister środowiska.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie