statystyki

LTE to lepszy wybór dla energetyki

autor: Piotr Mieczkowski05.11.2018, 08:31; Aktualizacja: 05.11.2018, 08:36
LTE-internet-klawiatura

Dotychczas branża częściowo polegała na własnej sieci komunikacyjnej w technologii TETRA czy DIGICOM7 oraz na komunikacji zapewnianej przez komercyjnych operatorów telefonii komórkowej.źródło: ShutterStock

Czy energetyka w Polsce wdroży przestarzałe technologie w komunikacji krytycznej i monitoringu sieci? Istnieje ryzyko, że zostanie zaprzepaszczona dziejowa szansa skoku technologicznego w Polsce. Taki będzie bowiem skutek trzymania się zaleceń ekspertyzy państwowego instytutu.

Polska nie ma szczęścia w zakresie łączności komunikacyjnej w energetyce czy łączności radiowej dla służb, ochrony publicznej i usuwania skutków katastrof. Nadal na terenie Polski nie funkcjonuje jedna sieć komunikacyjna w branży energetycznej czy łączności dla służb mundurowych. Dlatego wraz z każdym kataklizmem pojawiają się problemy związane z brakiem komunikacji między służbami. To w końcu ma szansę się zmienić.

Jak wskazuje ekspertyza państwowego Instytut Łączności, realizacja ogólnopolskiej łączności operatorów systemów dystrybucyjnych (w skrócie OSD, należy do nich m.in. Energa-Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja czy Enea Operator) i operatora systemu przesyłowego (OSP, Polskie Sieci energetyczne – PSE) w branży energetycznej powinna być zrealizowana w technologii TETRA. Problem w tym, że to technologia z lat 90. ubiegłego wieku, która jest właśnie zastępowana przez technologię LTE. Zamiast więc inwestować w sieci nowej generacji, istnieje poważne ryzyko, że polska branża energetyczna kupi przestarzałe technologie.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • LTE a TETRA to 2 różne rzeczy(2018-11-08 14:27) Zgłoś naruszenie 10

    LTE to kolejna generacja GSM oparta o sieć bazową GSM. TETRA tworzy sieć już przez samo istnienie w terenie urządzeń radiokomunikacyjnych TETRA gdzie każdy Radiotelefon systemu TETRA staje się aktywnym elementem sieci i przekażnikiem sygnału dalej.

    Odpowiedz
  • Alfa(2018-11-09 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    Tak. Zróbmy wszystko w oparciu o LTE. Za rok wejdzie 5G i pan autor będzie pisał, że nic innego tylko 5G jest lepsze dla energetyki, a że podatnik będzie musiał za to znowu zapłacić, to co tam. To przecież nie autora pieniądze. On za napisanie kolejnej opinii znowu zgarnie kaskę. Bełkot panie, ten tego. Nic innego. Sieć łączności dla infrastruktury krytycznej powinna być oparta, o niezależne od podmiotów trzecich, technologię łączności cyfrowej jak np LoraWAN, a nie w oparciu o dostarczane medium przez obce firmy same będące elementami infrastruktury krytycznej kraju. O elemencie ekonomicznym tego rozwiązania nawet w ogóle nie będę się rozpisywał, bo pan i pani podobni macie za nikła wiedzę o technologiach. Wasze myślenie i nabijanie kabzy obcym firmom poprzez promowanie rozwiązań nie będących w pełnej jurysdykcji władz jest ,agrożeniem dla kraju.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie