statystyki

Energetyka z mniejszym zarobkiem na półmetku

autor: Karolina Baca-Pogorzelska13.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 13.08.2018, 10:05
Prywatna Polenergia, którą PGE chce przejąć, także ma większe przychody: 1,57 mld zł wobec 1,34 mld zł rok wcześniej

Prywatna Polenergia, którą PGE chce przejąć, także ma większe przychody: 1,57 mld zł wobec 1,34 mld zł rok wcześniejźródło: ShutterStock

C hoć przychody koncernów w pierwszym półroczu są wyższe, to ich zyski skurczyły się o niemal pół miliarda złotych z powodu wzrostu ceny węgla i uprawnień do emisji CO 2.

PGE zarobiła na czysto o 200 mln zł mniej, Enea o 162 mln zł mniej, a Energa o 72 mln zł mniej. Tak wygląda sytuacja w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa (Tauron opublikuje wyniki dopiero 22 sierpnia). Prywatna Pol energia z grupy Kulczyka, na którą wezwanie trwające jeszcze do września ogłosiła PGE, wylądowała pod kreską z wynikiem o 38,5 mln zł gorszym niż w pierwszym półroczu 2017 r. W państwowych koncernach wpływ na wyniki miały niewątpliwie wyższe ceny węgla oraz przyspieszony wzrost ceny uprawnień do emisji CO 2 , która w ubiegłym roku oscylowała znacząco poniżej 10 euro za tonę, a teraz wzrosła już niemal dwukrotnie – do ok. 17 euro za tonę. A to nie koniec podwyżek.

Największa ze spółek – PGE – pokazała przychody wyższe o ponad 2 mld zł. Należy jednak pamiętać, że grupa przejęła w ubiegłym roku polskie aktywa francuskiego EDF i znacząco urosła, m.in. w części zajmującej się wytwarzaniem ciepła – w tej branży ma już 15 proc. rynku. Konsolidacja aktywów kupionych od EDF wpłynęła pozytywnie na wyniki operacyjne. Produkcja energii elektrycznej wyniosła 32,9 TWh, co oznacza wzrost rok do roku o 18 proc., sprzedaż detaliczna energii – 20,7 TWh (wzrost o 5 proc.), a ciepła zwiększyła się aż o 174 proc.

– Konsekwentnie realizujemy ogłoszoną pod koniec ubiegłego roku strategię ciepłownictwa, traktując tę linię biznesową jako jeden z najważniejszych filarów przyszłości PGE. Pełną integrację aktywów ciepłowniczych zamierzamy osiągnąć 2 stycznia 2019 r. – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie