statystyki

Energetyka z mniejszym zarobkiem na półmetku

autor: Karolina Baca-Pogorzelska13.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 13.08.2018, 10:05
Prywatna Polenergia, którą PGE chce przejąć, także ma większe przychody: 1,57 mld zł wobec 1,34 mld zł rok wcześniej

Prywatna Polenergia, którą PGE chce przejąć, także ma większe przychody: 1,57 mld zł wobec 1,34 mld zł rok wcześniejźródło: ShutterStock

C hoć przychody koncernów w pierwszym półroczu są wyższe, to ich zyski skurczyły się o niemal pół miliarda złotych z powodu wzrostu ceny węgla i uprawnień do emisji CO 2.

PGE zarobiła na czysto o 200 mln zł mniej, Enea o 162 mln zł mniej, a Energa o 72 mln zł mniej. Tak wygląda sytuacja w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa (Tauron opublikuje wyniki dopiero 22 sierpnia). Prywatna Pol energia z grupy Kulczyka, na którą wezwanie trwające jeszcze do września ogłosiła PGE, wylądowała pod kreską z wynikiem o 38,5 mln zł gorszym niż w pierwszym półroczu 2017 r. W państwowych koncernach wpływ na wyniki miały niewątpliwie wyższe ceny węgla oraz przyspieszony wzrost ceny uprawnień do emisji CO 2 , która w ubiegłym roku oscylowała znacząco poniżej 10 euro za tonę, a teraz wzrosła już niemal dwukrotnie – do ok. 17 euro za tonę. A to nie koniec podwyżek.

Największa ze spółek – PGE – pokazała przychody wyższe o ponad 2 mld zł. Należy jednak pamiętać, że grupa przejęła w ubiegłym roku polskie aktywa francuskiego EDF i znacząco urosła, m.in. w części zajmującej się wytwarzaniem ciepła – w tej branży ma już 15 proc. rynku. Konsolidacja aktywów kupionych od EDF wpłynęła pozytywnie na wyniki operacyjne. Produkcja energii elektrycznej wyniosła 32,9 TWh, co oznacza wzrost rok do roku o 18 proc., sprzedaż detaliczna energii – 20,7 TWh (wzrost o 5 proc.), a ciepła zwiększyła się aż o 174 proc.

– Konsekwentnie realizujemy ogłoszoną pod koniec ubiegłego roku strategię ciepłownictwa, traktując tę linię biznesową jako jeden z najważniejszych filarów przyszłości PGE. Pełną integrację aktywów ciepłowniczych zamierzamy osiągnąć 2 stycznia 2019 r. – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie