statystyki

Makroekonomiczna mieszanka paliwowa, czyli dlaczego paliwo jest takie drogie?

27.06.2018, 08:11; Aktualizacja: 27.06.2018, 08:16
Dla cen gazu ziemnego czy ropy naftowej w Polsce szczególne znaczenie mają notowania euro do dolara oraz złotego do euro, ponieważ wypadkową tych dwóch kursów jest relacja złotego do dolara.

Dla cen gazu ziemnego czy ropy naftowej w Polsce szczególne znaczenie mają notowania euro do dolara oraz złotego do euro, ponieważ wypadkową tych dwóch kursów jest relacja złotego do dolara.źródło: ShutterStock

Kryzys w Wenezueli, napięcia na Bliskim Wschodzie, zmiany kursu dolara, relacja ropy naftowej i gazu ziemnego – wszystko to ma wpływ na kształtowanie się cen paliw na światowych rynkach. W Polsce wzrost cen na stacjach benzynowych był ostatnio wyraźny. A ponieważ gaz ziemny jest indeksowany do ceny produktów ropopochodnych, stąd reakcja rynku na podwyżki jest opóźniona w stosunku do zmian ceny ropy naftowej, ale jednocześnie nieunikniona.

W ostatnich trzech latach obserwowano w wielu państwach europejskich zmniejszanie się ceny gazu ziemnego. W Polsce spadek ten był największy i w skali rocznej wyniósł ok. 13 proc. dla średnich gospodarstw domowych i 20 proc. dla średniej wielkości przemysłu. Lekko spadł też poziom importu tego surowca z kierunku wschodniego – o około 0,6 mld m sześc. w porównaniu do 2016 r. Całościowy import gazu wyniósł 13,7 mld m sześc., a łączne zużycie – około 17–18 mld m sześc.

Jednakże trend spadkowy cen gazu nie może być kontynuowany, gdyż jego cena jest sprzężona z ceną ropy naftowej. Tymczasem w skali światowej nie tylko zmniejszyła się produkcja ropy naftowej, ale również wzrosło zapotrzebowanie – względem 201 6 r . o 1,6 5 m iliona baryłek dziennie (mb/d), zaś w 201 8 r . szacuje się średnioroczny wzrost o 1,6 5 m b/d. Wpływ na wzrost cen paliw na polskim rynku ma też trwający proces umacniania się dolara jednocześnie względem euro i złotego, co już przełożyło się na niższe marże detaliczne koncernów paliwowych. Kurs walutowy decyduje o poziomie kosztów zakupu surowców z importu, a w efekcie – o ich cenie na rynku krajowym. Dzieje się tak, dlatego że denominowanie kontraktów długoterminowych na dostawy surowców w dolarach powoduje, że są one silnie obciążone ryzykiem kursowym (dotyczy to np. kontraktu jamalskiego).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie