statystyki

Bruksela podstemplowała polski rynek mocy

autor: Emilia Świętochowska08.02.2018, 08:09; Aktualizacja: 08.02.2018, 10:20
Mimo że polska ustawa otrzymała oficjalny stempel unijny, w przyszłości Bruksela może i tak wymusić zmianę jej kształtu

Mimo że polska ustawa otrzymała oficjalny stempel unijny, w przyszłości Bruksela może i tak wymusić zmianę jej kształtuźródło: ShutterStock

Komisja Europejska dała wczoraj zielone światło dla polskiego rynku mocy, czyli mechanizmu, w ramach którego państwo ma płacić elektrowniom nie tylko za faktycznie dostarczoną energię, lecz także za gotowość do jej zapewnienia w razie zapotrzebowania (będzie to tzw. opłata mocowa).

Takie rozwiązanie ma zapobiec niedoborom mocy wytwórczych skutkujących przerwami w dostawach prądu. Ustawa w tej sprawie formalnie weszła w życie 18 stycznia, ale żeby ją wdrożyć, potrzebna była decyzja Brukseli potwierdzająca, że polskie przepisy nie spowodują zakłóceń na rynku wewnętrznym. A przede wszystkim, że nie stanowią niedozwolonej pomocy publicznej.

Zdaniem Komisji nie ma takiego zagrożenia. – Polska wykazała, że na rynku energii elektrycznej występują niedoskonałości. Ceny nie zapewniają odpowiednich zachęt dla wytwórców energii do utrzymania istniejących mocy lub do inwestowania w nowe zdolności wytwórcze – czytamy w decyzji KE.

Zatwierdzenie przepisów to efekt wielomiesięcznych negocjacji polskiego rządu z unijnymi urzędnikami i wypracowanych w ich trakcie poprawek do pierwotnej wersji projektu. Jednym z warunków Komisji było m.in. otwarcie naszego rynku na konkurencję z zagranicy, czego początkowo nie przewidywano.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie