statystyki

Górnictwo stratne nawet zza grobu. Zamykanie kopalń okazuje się bardzo kosztowne

autor: Karolina Baca-Pogorzelska19.06.2017, 07:07; Aktualizacja: 19.06.2017, 07:21
węgiel kamienny

Na liście zakładów do zamknięcia przekazanej przez resort energii Komisji Europejskiej mamy jeszcze kolejne – Sośnicę i Rydułtowy, a także część Wujka.źródło: ShutterStock

Ponad 1,3 mld zł kosztowało w ubiegłym roku zamykanie kopalń – wynika z raportu resortu energii, do którego dotarł DGP. W tym roku suma będzie podobna.

 „Informacja o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w 2016 r.”, bo tak nazywa się dokument ME, to zbiorcze dane dotyczące całego sektora, które zbiera i monitoruje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. W czasach resortu gospodarki dane na stronie ministerstwa pojawiały się co kwartał. Teraz są upubliczniane rzadziej. Na przykład po raporcie za styczeń – wrzesień 2015 r. zobaczyliśmy dopiero kolejny za styczeń – czerwiec 2016 r. Ten za cały 2016 r. nie został jeszcze formalnie opublikowany.

Straty muszą być

Z „Informacji” wynika, że w 2016 r. na sprzedaży węgla kopalnie poniosły ponad 561 mln zł straty, ale rok wcześniej było to ponad 2 mld zł. Wynik finansowy netto w 2016 r. to prawie 255 mln zł w porównaniu do niemal 4,5 mld zł straty rok wcześniej, choć przychody rok do roku zmniejszyły się o 5,1 proc., do 17,7 mld zł, na co wpływ miała mniejsza sprzedaż i niższa cena.

Przeanalizowaliśmy przede wszystkim dane dotyczące likwidacji kopalń – na ten cel wydano w ubiegłym roku prawie 1 mld zł, a w tym roku suma będzie podobna. Te pieniądze są wydawane z budżetu państwa. To jednak dozwolona pomoc publiczna. Komisja Europejska w listopadzie 2016 r. dała Polsce zgodę na wydanie do końca 2018 r. 8 mld zł na likwidację nierentownych zakładów wydobywczych (suma uwzględnia lata ubiegłe). Od 2019 r. koszty te, jeśli przepisy nie zostaną zmienione (a według naszych nieoficjalnych informacji Polska próbuje powalczyć o ich przedłużenie) ponosić będą firmy górnicze, co z kolei przełoży się na ich wyniki finansowe.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie