statystyki

Co dwie kopalnie, to nie jedna. Znamy harmonogram prac nad włączeniem KHW do PGG

autor: Karolina Baca-Pogorzelska24.01.2017, 07:59; Aktualizacja: 24.01.2017, 09:54
Inwestorzy wolą dokapitalizować połączone PGG i KHW niż sam Holding

Inwestorzy wolą dokapitalizować połączone PGG i KHW niż sam Holdingźródło: ShutterStock

Wniosek do UOKiK 1 lutego, a do końca marca nowe umowy z obligatariuszami i inwestorami – DGP poznał harmonogram prac nad włączeniem KHW do PGG.

Wczoraj w Brukseli odbyły się rozmowy przedstawicieli resortu energii nadzorującego branżę węglową z unijnymi urzędnikami. Trudno wyciągać wnioski po pierwszym z serii wielu spotkań, ale pewne jest, że Komisja Europejska będzie bacznie obserwować tę transakcję. Zwłaszcza że zarówno samo powstanie PGG 1 maja 2016 r. (przejęła kopalnie dawnej Kompanii Węglowej), jak i obecne przejęcie przez nią Holdingu jest finansowane pieniędzmi ze spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Poza tym dochodzi tu do znaczącej koncentracji węglowego rynku – w tzw. dużej PGG skupi się produkcja paliwa dla energetyki: kopalnie Grupy i Holdingu produkują go w sumie ponad 50 proc., a przeciwwagą dla nich są tylko lubelska Bogdanka kontrolowana przez Eneę oraz prywatna kopalnia Silesia należąca do czeskiej firmy energetycznej EPH.

DGP poznał kalendarz planowanych działań mających doprowadzić do węglowego mariażu. Jedną z kluczowych decyzji będzie zgoda urzędu antymonopolowego na koncentrację. 1 lutego do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma wpłynąć stosowny wniosek. To konieczne, gdy obroty łączonych przedsiębiorstw przekraczają 50 mln euro rocznie – w tym przypadku chodzi o kwoty rzędu 10 mld zł. UOKiK ma ok. 7 tygodni na wydanie stosownej decyzji. To dość mało, jednak kilka lat temu, gdy PGE chciała przejąć Energę i złożyła wniosek w październiku 2010 r., UOKiK negatywną decyzję wydał po niespełna trzech miesiącach. Tu zaś należy się raczej spodziewać decyzji pozytywnej. – UOKiK weźmie pod uwagę węglowy rynek europejski, na który rocznie wpływa 200 mln ton węgla. Z tego punktu widzenia połączenie PGG i KHW nikomu nie szkodzi – mówi DGP osoba znająca sprawę. Na kilkaset wniosków dotyczących koncentracji od 2004 r. urząd antymonopolowy nie zgodził się zaledwie sześć razy.

Poza tym istnieje również możliwos´ć zastosowania art. 20 ust. 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumento´w, czyli zastosowanie tzw. doktryny upadającej firmy, kto´ra wyjątkowo dopuszcza dokonanie koncentracji w sytuacji, gdy w normalnym toku postępowania zakazano by jej. Komisja Europejska okres´liła trzy przesłanki dla doktryny upadającej firmy. Pierwsza: jeśli firma, kto´ra ma upas´c´, nie zostanie przejęta przez inne przedsiębiorstwo, niebawem zostanie wyparta z rynku ze względu na trudnos´ci finansowe. Druga: nie istnieje żadna inna mniej antykonkurencyjna alternatywa zakupu niż koncentracja. I trzecia: gdyby nie doszło do koncentracji, aktywa upadającej firmy nieuchronnie opus´ciłyby rynek.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • misiek(2017-01-25 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    mnie bardziej interesuje, co będzie sie dalej działo w kwestii kopalni sośnica, ciekawe czy rozmowy rowniez w kierunku tego zakładu pofedrowały.

    Odpowiedz
  • redyk(2017-01-24 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    obstawiam ze urzad zaakceptuje fuzje khw i pgg w końcu tu chodzi o 13 tysiecy miejsc pracy w khw, a bez tej fuzji, holding moze sie nie utrzymac

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie