Nasza spółka ma być przejęta przez inną spółkę. Zostało zawarte porozumienie z pracownikami dotyczące zmiany warunków zatrudnienia. Dodatkowo nowa spółka oferuje świadczenia dla każdego pracownika w równej wysokości 1000 zł. Czy będzie ono oskładkowane?
Nasza spółka ma być przejęta przez inną spółkę. Zostało zawarte porozumienie z pracownikami dotyczące zmiany warunków zatrudnienia. Dodatkowo nowa spółka oferuje świadczenia dla każdego pracownika w równej wysokości 1000 zł. Czy będzie ono oskładkowane?
W opisywanej sytuacji dochodzi do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 231 kodeksu pracy. Zgodnie z par. 1 w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie. Jeżeli u pracodawców nie działają zakładowe organizacje związkowe, to dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników m.in. o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania. Przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.
Pracodawca z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż siedem dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie.
W opisywanej sytuacji elementem towarzyszącym zmiany jest przyznanie pracownikom specjalnego świadczenia. Trudno więc w jednoznaczny sposób zakwalifikować taki stan faktyczny, ale na gruncie ubezpieczeń społecznych istotne jest to, że wypłata tych środków stanowi przychód pracowników.
Pomocne w ocenie podanego zagadnienia będzie stanowisko zawarte w piśmie ZUS z 27 grudnia 2022 r. (znak DI/100000/43/1222/2022). Rozpatrując podobny stan faktyczny, ZUS zwrócił uwagę na kilka kwestii prawnych. Wskazał, że z art. 18 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w par. 2. Rozporządzenie nie wymienia jednak wśród przychodów, które korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jednorazowego świadczenia pieniężnego.
Finalnie ZUS wskazał, że w rozpatrywanej sprawie, analogicznej do opisywanej sytuacji, należy odprowadzać składki od tego świadczenia. Podobnie należy postąpić w omawianej sytuacji. ©℗
Podstawa prawna
•art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2476)
•par. 1 i 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949)
•art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. ‒ Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1700)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama