Elektroniczny dokument pod nazwą Diia.pl ułatwi Ukraińcom załatwianie spraw urzędowych, korzystanie z opieki medycznej i podjęcie pracy. Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia w sprawie określenia procedur oraz usług, w których Diia.pl może być wykorzystywane do stwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy.

Uciekinierzy przebywający na terytorium Polski w związku z konfliktem zbrojnym mogą mieć różne dokumenty tożsamości lub w ogóle ich nie posiadać. Problem ten jest szczególnie dotkliwy na etapie kontaktów z urzędami i pracodawcami. Dlatego w aplikacji mObywatel został udostępniony dokument elektroniczny dla Ukraińców, których pobyt jest legalny. Prezentowane w nim dane pochodzą z rejestru publicznego, którego administratorem jest minister ds. informatyzacji, a zatem osoba weryfikująca tożsamość posiadacza Diia.pl będzie miała pewność co do ich pochodzenia.
– Dokument będzie przechowywany w zaszyfrowanej formie na telefonie użytkownika i tylko on będzie miał do niego dostęp. Diia.pl to nie tylko wygodne i nowoczesne narzędzie, ale przede wszystkim gwarantujące bezpieczeństwo przechowywanych danych dzięki wdrożeniu silnego algorytmu szyfrowania oraz certyfikatowi – zaznacza Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Narzędzie to ułatwi załatwianie spraw oraz pozwoli na usprawnianie procesów, w których będą uczestniczyli jego posiadacze. Projekt rozporządzania zakłada, że obywatel Ukrainy będzie mógł wylegitymować się Diia.pl, potwierdzając swoją tożsamość, w następujących procedurach:
■ uzyskanie pomocy i skorzystanie z licznych świadczeń oraz usług publicznych,
■ potwierdzenie danych w procesie nawiązywania stosunku pracy (uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem pracy jest niezbędne w celu ułatwienia adaptacji w Polsce),
■ rejestracja w podmiotach świadczących usługi zdrowotne finansowanych ze środków publicznych,
■ legitymowanie przez policję, straż miejską lub inne uprawnione podmioty,
■ odbiór przesyłek rejestrowanych,
świadczenie usługi podstawowego rachunku płatniczego,
■ gdy wymagane jest potwierdzenie tożsamości podczas fizycznej obecności w urzędzie.
Elektroniczny dokument ułatwi też korzystanie z usług online. Możliwe będzie jego zastosowanie np. do pobierania danych z Internetowego Konta Pacjenta i uwierzytelniania na Portalu Podatkowym.
Warto postarać się o elektroniczny dokument podczas wnioskowania w urzędzie o nadanie numeru PESEL. Wówczas można poprosić o aktywowanie profilu zaufanego. Następnie wystarczy ściągnąć i uruchomić aplikację mObywatel za pomocą loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów