Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą będzie mogła złożyć wniosek o refundację składek na ubezpieczenie społeczne do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin do ich zapłacenia.
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą będzie mogła złożyć wniosek o refundację składek na ubezpieczenie społeczne do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin do ich zapłacenia.
Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1218 ze zm.). Jego modyfikacja jest potrzebna, by dostosować termin składania do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wniosku Wn-U-G o refundację składek do obowiązujących od początku tego roku przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.). W ramach Polskiego Ładu został bowiem zmieniony art. 47 ust. 1 tej ustawy i zgodnie z jego obecnym brzmieniem przedsiębiorcy mają czas na opłacenie składek za dany miesiąc do 20. dnia następnego miesiąca (wcześniej był to 10. dzień następnego miesiąca).
Paragraf 6 ust. 1 rozporządzenia zakłada natomiast, że osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek o refundację składek do ostatniego dnia miesiąca, w którym przypadał termin płatności składek. Jednocześnie art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.) wskazuje, że refundacja może być przyznana, jeżeli składki zostały opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów (choć dopuszczalne jest 14-dniowe opóźnienie) i w całości najpóźniej w dniu złożenia wniosku.
Gdyby dotychczasowy termin na złożenie wniosku Wn-U-G został zachowany, to - biorąc pod uwagę przywołane wyżej przepisy - zaczynając od stycznia 2022 r., ostatni dzień zapłaty składek z dopuszczalnym 14-dniowym uchybieniem, niepozbawiającym prawa do refundacji, przypadałby po terminie, w którym można ubiegać się o zwrot składek do PFRON. W efekcie niepełnosprawny przedsiębiorca, który opłaciłby należności na ZUS z gwarantowanym ustawowo opóźnieniem, nie dochowałby terminu na złożenie wniosku Wn-U-G i nie otrzymałby zwrotu pieniędzy z PFRON.
Aby tak się nie stało, w projekcie nowelizacji rozporządzenia znalazła się zmiana par. 6 ust. 1 wydłużająca czas na ubieganie się o refundację składek do ostatniego dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym upłynął termin uiszczenia należności na ubezpieczenia społeczne. Wydłużenie tego terminu zostało też uwzględnione w objaśnieniach we wniosku Wn-G-U, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
W projekcie jest też przepis przejściowy, który stanowi, że nowy termin ubiegania się o refundację ma zastosowanie do wniosków składanych za okresy sprawozdawcze od stycznia 2022 r. Nowelizacja rozporządzenia wejdzie zaś w życie następnego dnia po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
O refundację składek - swoich lub opłacanych za niepełnosprawnego domownika - mogą się ubiegać również rolnicy z dysfunkcją zdrowotną. W ich przypadku termin na składanie wniosku Wn-U-A pozostaje bez zmian i mają na to czas do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin na opłacenie składek za dany kwartał.
/>
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama