statystyki

Kiedy ZUS nie przyzna renty rodzinnej po zmarłym mężu

autor: Maria Kuźniar21.03.2014, 06:55; Aktualizacja: 21.03.2014, 07:48
W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy uwzględnia się tylko okresy ubezpieczenia rolników, za które opłacono składki.

W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy uwzględnia się tylko okresy ubezpieczenia rolników, za które opłacono składki.źródło: ShutterStock

Pani Małgorzata jest wdową. – Ubiegałam się o rentę rodzinną po moim mężu, jednak dostałam decyzję odmowną. Nie rozumiem dlaczego, skoro legitymował się wymaganymi 25 latami okresów składkowych i nieskładkowych, z tego w latach 1970–72 pracował w gospodarstwie rolnym. Niedawno zmarł mąż mojej koleżanki i ona rentę rodzinną dostała, chociaż jej mąż miał przepracowane podobne okresy jak mój, pracował też w latach 80. w gospodarstwie rolnym. Czy możliwe jest, że przy moim wniosku urząd się pomylił? – zastanawia się czytelniczka.

Niestety, nie ma tu pomyłki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego, który w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy albo spełniał warunki wymagane do przyznania jednego z tych świadczeń. Mąż pani Małgorzaty w chwili śmierci w 2010 r. miał 56 lat i nie mógł mieć ustalonego prawa do emerytury, nie spełniał też warunków do jej przyznania. W takim przypadku przyjmuje się, że w chwili śmierci był niezdolny do pracy, co uprawniałoby go do renty, o ile mógł udowodnić 25-letni okres składkowy i nieskładkowy. Spełnienie tych warunków byłoby równoznaczne z przyznaniem pani Małgorzacie renty rodzinnej po mężu.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Dawid(2015-02-03 10:47) Zgłoś naruszenie 45

  Mój tata ma 71 lat, a mam 60, tata ma emeryturę górniczą. Czy matka przysługuję prawo do renty rodzinnej, skoro całe życie była gospodynią domową?

  Odpowiedz
 • irenawawok@ wp.pl(2014-04-15 18:21) Zgłoś naruszenie 20

  Pani małgorzata pisze ,że mąż legitymował si 25 lat pracy ,a zus mówi ze niezdolność do pracy całkowita powstaje w czasie śmierci . więc czemu odmawia renty jednym a drugim w tej samej sytuacji daje . to jakiś przekręt interpretacji który zależy od urzędnika ?

  Odpowiedz
 • zona niepelnosprawnego.(2014-03-23 09:07) Zgłoś naruszenie 20

  opiekunowie doroslych do sejmu walczyc opilegnacyjne.

  Odpowiedz
 • pytanie(2014-03-23 09:41) Zgłoś naruszenie 17

  a Pani Małgorzacie nie chciało sie pracować? Lenistwo?

  Odpowiedz
 • Piotr(2016-03-31 17:22) Zgłoś naruszenie 00

  Witam chcialbym sie was poradzic formulowicze(bo niechce wyjsc na glupka u Radcy Prawnego ) otorz mama dostala decyzje z zus o przyznaniu renty stalej i zostalo rowniesz wyszczegolnione ile nadplaty wyplaca ,dodam ze nadplata dotyczy 2 lat wstecz i czy jest normalne zeby Zus odliczyl skladke na ubezpieczenie i podatek Wstecz !!? Bo na moj rozum to jak mozna odliczyc cos do czego sie nie mialo prawa ? Sprawa dotyczy ladnej sumy i dlatego pytam ,pozdrawiam

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane