statystyki

OPZZ: Powiązać minimalną emeryturę z najniższą pensją

autor: Paulina Szewioła05.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 05.02.2020, 10:13
Związkowcy postulują też waloryzowanie minimalnej emerytury wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym, powiększonym o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Związkowcy postulują też waloryzowanie minimalnej emerytury wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym, powiększonym o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów nie zawiera systemowego rozwiązania problemu zbyt niskich świadczeń – uważa OPZZ.

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu rozpatrzona zostanie ustawa dotycząca trzynastej emerytury. Zakłada ona, że dodatkowe świadczenie będzie wypłacane co roku. Będzie przysługiwało wszystkim osobom, które do 31 marca (roku, w którym jest wypłacane) uzyskają prawo do wypłaty z ZUS lub KRUS. Jego wysokość będzie równa obowiązującej najniższej emeryturze (w tym roku to 1200 zł brutto). Z tej kwoty nie będą dokonywane potrącenia ani egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu, co ma znaczenie dla osób ubiegających się o dodatki i zasiłki. W 2020 r. koszt wprowadzenia tego rozwiązania obliczono na blisko 11,7 mld zł, z czego większość ma pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaproponowała do ustawy osiem poprawek, w tym wiele o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym.

Z kolei senator Magdalena Kochan wniosła o wykreślenie przepisów, które jako źródło finansowania wskazywały Fundusz Solidarnościowy (FS). – To świadczenie powinno być realizowane przez ZUS, KRUS i zakłady emerytalne, które obsługują mundurowych – przekonywała.

Organizacje przedsiębiorców nie mają wątpliwości, że doszło do wypaczenia pierwotnej idei funduszu, który miał poprawić warunki bytowe osób niepełnosprawnych.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • kolo(2020-02-05 11:43) Zgłoś naruszenie 132

  Znowu zrównywanie leni do pracowitych ???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 22 postulat(2020-02-05 11:46) Zgłoś naruszenie 90

  wysokość wszystkich emerytur powinna być powiązana z uposażeniami posłów, posłom rośnie o 5 % to o tyle samo wzrasta emerytura... tyle w temacie

  Odpowiedz
 • expert emeryt(2020-02-05 12:04) Zgłoś naruszenie 92

  Waloryzacja = wzrost średniej płacy i tyle w temacie.

  Odpowiedz
 • Inspektor Prac(2020-02-05 09:59) Zgłoś naruszenie 81

  a Komu ukraść aby na to było?

  Odpowiedz
 • W...(2020-02-05 10:47) Zgłoś naruszenie 83

  W 1999 r. Polska i Szwecja wprowadzily powazne reformy w systemie emerytalnym. Niestety, od poczatku Polska poszla innymi sciezkami niz Szwecja. Obecnie Szwecja ma wypracowany zrownowazony system w swietle postepujacego procesu starzenia sie ludnosci, na ktorym chca sie wzorowac inne kraje swiata, a Polska wciaz pozostaje w chaosie, brakuje jej uporzadkowania odpowiednich elementow systemu i stosuje metode corocznego latania dziur. ----- W Szwecji i w Polsce wydajemy na emerytury po 11% PKB, przy czym w Szwecji jest wyzszy odsetek ludzi po 60 r. zycia. Moze nalezaloby skorzystac z rozwiazan szwedzkich w reformie systemu emerytalnego w Polsce.

  Odpowiedz
 • Krzysztof M.(2020-02-05 10:03) Zgłoś naruszenie 62

  Trwa licytacja głupoty w Polsce

  Odpowiedz
 • W Holandii...(2020-02-05 15:10) Zgłoś naruszenie 41

  W Holandii powiazana z placa minimalna jest emerytura panstwowa wyplacana z budzetu panstwa. I tak 70% placy minimalnej stanowi emerytura panstwowa dla singla, a po 50% dla emerytow zyjacych w zwiazkach malzenskich. Nic nie mam przeciwko, aby tak bylo w Polsce. Przy obecnej minimalnej placy w Polsce dodatek dla singla wynosilby 1820 zl, a dla zyjacych w zwiazkach malzenskich po 1300 zl no i oczywiscie plus do tego emerytura wynikajaca ze skladki emerytalnej i waloryzacja wedlug 100% wzrostu sredniej placy krajowej.

  Odpowiedz
 • Dodatek socjalny czyli panstwowa emerytura(2020-02-05 12:30) Zgłoś naruszenie 43

  W Polsce, wzorem innych krajow, do emerytury opartej na skladce zdefiniowanej nalezy dolozyc EMERYTURE PANSTWOWA czyli dodatek socjalny oplacany z budzetu panstwa , byc moze w wysokosci 15% sredniej placy krajowej /750 zl/ dla osoby samotnej oraz po 10% /po 500 zl/ dla emerytow zyjacych w zwiazku malzenskim. Nad wysokoscia tego dodatku socjalnego mozna dyskutowac. Wowczas "nieroby dostana 0+750 zl lub 0+500 zl, a osoby ktore wypracowaly emeryture mniejsza czy wyzsza otrzymaja swoja wypracowana emeryture + 750 zl lub + 500 zl.-------- Ja juz nie moge czytac na forach o "nierobach" , ale ludzie piszacy o nich maja racje. Nie moze byc tak, ze "nierob" dostaje 1200 zl, i emeryt z wypracowana swoja emerytura tez 1200 zl. Ten problem nalezy rozwiazac poprzez dodatek socjalny/panstwowa emerytura, ktory powinien w pelni nalezec sie wszystkim seniorom, ktorzy mieszkaja w Polsce 40 lub 50 lat.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Renta rodzinna(2020-02-05 13:10) Zgłoś naruszenie 33

  Przepisy o rencie rodzinnej w podsystemie emerytur opartych na skladce zdefiniowanej powinny ulec zmianie. Rente rodzinna powinna otrzymac kazda wdowa zarowno z wypracowana emerytura jak i ta. ktora nie wypracowala swojego swiadczenia, w wysokosci 75% kwoty pozostajacej po wspolmalzonku na koncie w ZUS. ------ Obecnie dochodzi do absurdalnych sytuacji, ze wdowa emerytka z emerytura np. 1300 zl nie moze przejac ani grosza z emerytury po mezu /1500 zl/, a symboliczna pani prezesowa, ktora nie przepracowala ani dnia w swoim zyciu otrzymuje rente w wysokosci 85% emerytury meza /6000 zl/ mimo , ze na koncie w ZUS po mezu nie ma ani grosza. ------ Ze wzgledu na niewielka luke genderowa w emeryturach w zwiazkach malzenskich przepisy o rencie rodzinnej powinny ulec zmianie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane