statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna po zawieszeniu emerytury

autor: Michalina Topolewska18.12.2019, 08:50; Aktualizacja: 18.12.2019, 08:59
W ocenie WSA w Poznaniu uznać należy, że osoba, która chce otrzymywać świadczenie, a ma wypłacaną emeryturę, powinna zrezygnować z niższej formy wsparcia

W ocenie WSA w Poznaniu uznać należy, że osoba, która chce otrzymywać świadczenie, a ma wypłacaną emeryturę, powinna zrezygnować z niższej formy wsparciaźródło: ShutterStock

Osoba, która spełnia warunki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, a pobiera emeryturę, powinna dokonać między nimi wyboru i zrezygnować z niższej formy wsparcia.

Taką wykładnię przepisów przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia pielęgnacyjnego. Co do zasady jest tak, że zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), opiekun niepełnosprawnego członka rodziny nie może otrzymywać świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli ma ustalone prawo do jednej z wymienionych w tym przepisie form wsparcia, m.in. emerytury lub renty. Dlatego gminy takim osobom odmawiają pomocy finansowej.

Nowa linia orzecznicza

Na początku roku WSA w Gorzowie Wielkopolskim wydał jednak wyrok, w którym stwierdził, że wykładnia przepisu, która pozbawia opiekuna na emeryturze w całości świadczenia pielęgnacyjnego, narusza zasadę równości. Dodał, że w takim przypadku wsparcie powinno być wypłacone w wysokości różnicy między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a emeryturą.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • matka na świadczeniu(2019-12-18 11:17) Zgłoś naruszenie 41

    Oczywiście , że to dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem że emeryt zrezygnuję z emerytury i nie będzie miał prawa do niej wrócić. przed takim wyborem są matki na świadczeniach , muszą zrezygnować z pracy a po np. śmierci podopiecznego zostają z niczym....to znaczy z emeryturą wysokości ok 150 zł bo takie składki były odprowadzane.

    Odpowiedz
  • Emerytka matka.(2019-12-18 09:47) Zgłoś naruszenie 42

    DLACZEGO Emeryt NA EWK MA ZAWIESZAC SWOJA EMeRYTURE jeżeli na nią pracował przez lata. Uważam, że do emerytury Powinno być wyrównanie do kwoty zasilku. Zgadzam się z wyrokiem Sądu w Gorzowie. Nic dodać, nic ująć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane