statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna po zawieszeniu emerytury

autor: Michalina Topolewska18.12.2019, 08:50; Aktualizacja: 18.12.2019, 08:59
W ocenie WSA w Poznaniu uznać należy, że osoba, która chce otrzymywać świadczenie, a ma wypłacaną emeryturę, powinna zrezygnować z niższej formy wsparcia

W ocenie WSA w Poznaniu uznać należy, że osoba, która chce otrzymywać świadczenie, a ma wypłacaną emeryturę, powinna zrezygnować z niższej formy wsparciaźródło: ShutterStock

Osoba, która spełnia warunki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, a pobiera emeryturę, powinna dokonać między nimi wyboru i zrezygnować z niższej formy wsparcia.

Taką wykładnię przepisów przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia pielęgnacyjnego. Co do zasady jest tak, że zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), opiekun niepełnosprawnego członka rodziny nie może otrzymywać świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli ma ustalone prawo do jednej z wymienionych w tym przepisie form wsparcia, m.in. emerytury lub renty. Dlatego gminy takim osobom odmawiają pomocy finansowej.

Nowa linia orzecznicza

Na początku roku WSA w Gorzowie Wielkopolskim wydał jednak wyrok, w którym stwierdził, że wykładnia przepisu, która pozbawia opiekuna na emeryturze w całości świadczenia pielęgnacyjnego, narusza zasadę równości. Dodał, że w takim przypadku wsparcie powinno być wypłacone w wysokości różnicy między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a emeryturą.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Emerytka matka.(2019-12-18 09:47) Zgłoś naruszenie 32

    DLACZEGO Emeryt NA EWK MA ZAWIESZAC SWOJA EMeRYTURE jeżeli na nią pracował przez lata. Uważam, że do emerytury Powinno być wyrównanie do kwoty zasilku. Zgadzam się z wyrokiem Sądu w Gorzowie. Nic dodać, nic ująć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • matka na świadczeniu(2019-12-18 11:17) Zgłoś naruszenie 30

    Oczywiście , że to dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem że emeryt zrezygnuję z emerytury i nie będzie miał prawa do niej wrócić. przed takim wyborem są matki na świadczeniach , muszą zrezygnować z pracy a po np. śmierci podopiecznego zostają z niczym....to znaczy z emeryturą wysokości ok 150 zł bo takie składki były odprowadzane.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane