statystyki

300 zł nie dla nauczycieli z przedszkoli

autor: Artur Radwan24.06.2019, 07:56; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:08
Przedszkole

Nauczycielowi, który jest wychowawcą „klasy”, przysługuje z tego tytułu dodatek funkcyjny.źródło: ShutterStock

Uczący dzieci w przedszkolu nie otrzymają z automatu minimalnego dodatku za wychowawstwo. Samorządy tłumaczą się brakiem podstawy prawnej i odpowiednich środków.

Nauczycielowi, który jest wychowawcą „klasy”, przysługuje z tego tytułu dodatek funkcyjny. Jego minimalna wysokość to 300 zł. Tak wynika z nowego art. 34a, który został dodany w ustawie z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Ustawa jest obecnie procedowana w parlamencie. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do około 60 tys. nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, aby pisali prośby do senatorów o zmianę tego przepisu w taki sposób, aby dodatek nie przysługiwał tylko w szkołach, ale też w przedszkolach. W tym celu trzeba zmienić określenie „klasy” na „oddziały”. Pojęcie oddziały odnosi się zarówno do szkolnych klas, jak i przedszkolnych grup.

– Nie wiem, czy rząd porozumiał się nieformalnie z samorządami i wykluczył tym zapisem z tego dodatku nauczycieli w przedszkolach, którzy paradoksalnie aż 3/4 swojej pracy poświęcają wychowaniu dzieci. Przecież nie są to nadzwyczajne pieniądze, bo około 18 mln zł miesięcznie – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • gość(2019-06-24 15:37) Zgłoś naruszenie 352

    Tą zmiane powinnień niejako z urzedu wprowadzić ustawodawca . Kuriozalny jest pomysł by to nauczyciele przedszkolni musieli pisać do senatorów o zmianę przepisów. Jedno jest pewne ; to w przedszkolu nabiera sie pierwsze szlify dobrego wychowania i o tym trzeba pamiętać !!!!! Kto Wasze dzieci, wnuków uczy dobrych manier, umiejętności życia w grupie, poznawania otoczenia , szlifuje pierwsze talenty czy to muzyczne czy tez plastyczne - to Wychowawca grupy przedszkolnej, poza oczywiście rodziną. Ten dodatek wychowawczy jak najbardziej się należy .

    Odpowiedz
  • Mojra(2019-06-24 22:14) Zgłoś naruszenie 331

    To jest jakieś kuriozum.Nauczyciele w przedszkolach tak samo wykształceni a czasami i więcej podyplomowe k ,urlopu mniej a i pensum od 22 do 25 godzin (zegarowych)z dziećmi.Duzo pracy wychowawczej i co dla nas znowu nie ma?Jestem oburzona jako nauczyciel przedszkola z 30 letnim stażem pracy

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Xxxx (2019-06-25 05:47) Zgłoś naruszenie 320

    Chore. Nauczyciel, który przebywa z dziećmi cały dzień, bawiąc i wychowują to nie wychowawca, ten, który ma jedną godz w tygodniu wychowawca. W jakim kraju my żyjemy. Trzeba nie mieć oleju w głowie, aby takie bzdury uchwała!!

    Odpowiedz
  • Karolcia(2019-06-24 16:06) Zgłoś naruszenie 263

    Ktoś kto nie wie co oznacza pojęcie wychowawca to nigdy jego zadań nie zrozumie.

    Odpowiedz
  • Ina(2019-06-24 16:28) Zgłoś naruszenie 242

    Absurd

    Odpowiedz
  • Zniesmaczona(2019-06-25 17:13) Zgłoś naruszenie 162

    Kiedy chodziło o strajk to byliśmy nauczycielami, wychowawcami...

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2019-06-27 17:05) Zgłoś naruszenie 110

    To My nauczyciele zerówek , przedszkola pracujemy we wszystkie dni i nam się nic nie należy. Szkoła ma wolne w ferie, między świętami, dni dodatkowe dla szkoły, itp . Od 19 czerwca nauczyciele szkoły już na wolnym , a MY???????????????? Myślę, że ktoś mądry powinien nam odpowiedzieć na pytanie DLACZEGO NAUCZYCIELE PRZEDSZKOLA SĄ TAK TRAKTOWANI???????????????

    Odpowiedz
  • Pani(2019-06-26 18:24) Zgłoś naruszenie 111

    A kto Wam siedzi z Waszymi bachorami w wakacje jak nie WYCHOWAWCA przedszkola/ zerówki szkoły???!!!!! Nawet w upały? Dyskryminacja = Profanacja zawodu Wychowawcy!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nauczyciel (2019-06-27 16:53) Zgłoś naruszenie 80

    To My nauczyciele przedszkola organizujemy wszystkie uroczystości !!!!!!

    Odpowiedz
  • cd(2019-06-24 11:40) Zgłoś naruszenie 533

    "Wychowawca przedszkolny"- to brzmi dumnie. A jakie ma zadanie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pilna(2019-06-24 16:29) Zgłoś naruszenie 52

    odsyłam do opinii Gazety Prawnej ,, nauczyciele przedszkola bez dodatku za wychowawstwo" - edukacja .Komentarze na samym dole artykułu - no, daje do myślenia

    Odpowiedz
  • Zawiedziona(2019-06-27 21:33) Zgłoś naruszenie 50

    Kadra pedagogiczna przedszkoli to nauczyciele i wychowawcy w jednym, a z dziećmi spędzamy więcej czasu niż ich rodzice i wychowawcy w szkołach razem wzięci. Rząd szuka teraz oszczędności odbierając nam to, co nam się należy. DNO I SKANDAL. Oby tak dalej, to nikt nie będzie chciał pracować w tym zawodzie. I co wtedy???? Może politycy dadzą 500 plus dla każdego nauczyciela, który zechce przyjść do pracy w przedszkolu??!!! Nie wierzę w to, co się dzieje w tym kraju i jaka niesprawiedliwość dotyka niektóre grupy społeczne i zawodowe.

    Odpowiedz
  • wszystko w rekach samorzadów=jak kiepski to i ....(2019-06-25 12:38) Zgłoś naruszenie 42

    łebski.Przykładem jest jak w Gdańsku prezydent potrafił podwyższyć płace w jednostkach samorządowych.W Płocku,opiekunki w żłobkach z wyk.wyższym też wychowują dzieci,za najniższą krajową od 10 lat,bez zmian.Więc niech Broniarz nie obwinia rządu.

    Odpowiedz