statystyki

Ile „ale” do zmian w funduszach emerytalnych

autor: Grzegorz Osiecki13.06.2019, 01:33; Aktualizacja: 13.06.2019, 08:10
W trakcie konsultacji rząd będzie więc musiał się zmierzyć z propozycją przesunięcia opłaty na czas wypłaty środków z IKE. Na pewno się nie będzie do tego palił, gdyż 19 mld zł, na jakie liczy w dwóch kolejnych latach, oznacza potężny zastrzyk dla finansów publicznych.

W trakcie konsultacji rząd będzie więc musiał się zmierzyć z propozycją przesunięcia opłaty na czas wypłaty środków z IKE. Na pewno się nie będzie do tego palił, gdyż 19 mld zł, na jakie liczy w dwóch kolejnych latach, oznacza potężny zastrzyk dla finansów publicznych.źródło: ShutterStock

Opinie o zmianach w OFE są raczej pozytywne, choć pojawiły się zastrzeżenia dotyczące momentu poboru opłaty i tego, która instytucja powinna być domyślna: OFE czy ZUS.

Partnerzy społeczni z Rady Dialogu Społecznego szlifują opinie do rządowego projektu zmian w ustawie o otwartych funduszach emerytalnych. Zostaną one wysłane w przyszłym tygodniu. – Generalnie, jak wynika w wpływających do nas pism, propozycja premiera Morawieckiego jest oceniana dobrze – podkreśla Bogdan Grzybowski z OPZZ. Sprzeciwiać się nie będą również NSZZ „Solidarność” czy organizacje pracodawców. – W sytuacji, gdy część kapitałowa systemu emerytalnego została zmarginalizowana i wypływ środków z OFE do ZUS jest wyższy niż wpływy ze składki dla OFE, trzeba dokonać zmian – mówi Jeremi Mordasewicz z Lewiatana.

„Fundusze emerytalne powinny być relatywnie bezpiecznymi funduszami długoterminowego inwestowania. Trudno jednak prowadzić długoterminową politykę inwestycyjną i efektywnie zarządzać instytucją, której przyszłość jest niepewna, ponieważ ustawicznie jest podważana zasadność jej istnienia” – to fragment wstępnej opinii Konfederacji Lewiatan.

Rządowy plan polega na tym, że od nowego roku OFE zamienią się w otwarte fundusze inwestycyjne, a obecne konta w OFE – w indywidualne konta emerytalne (IKE). Pieniądze mogą trafić do ZUS, jeśli taką wolę wyrazi uczestnik OFE.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • opl(2019-06-13 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    taktorakorzystniej bedzioenaliczacemerytury wedlug zgromasdzonych skladek pracownika powinno byc jasne

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane