statystyki

Osoba z emeryturą nie może mieć świadczenia pielęgnacyjnego. Zdziwienie w ministerstwie

autor: Michalina Topolewska26.03.2019, 07:09; Aktualizacja: 26.03.2019, 07:25
Na rozpatrzenie przez trybunał czeka skarga konstytucyjna dotycząca art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy, ale w zakresie odmowy uzyskania świadczenia z uwagi na to, że opiekun ma rentę (SK 2/17)

Na rozpatrzenie przez trybunał czeka skarga konstytucyjna dotycząca art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy, ale w zakresie odmowy uzyskania świadczenia z uwagi na to, że opiekun ma rentę (SK 2/17)źródło: ShutterStock

Przepis, który wskazuje, że osoba otrzymująca emeryturę nie może mieć przyznanego świadczenia pielęgnacyjnego, jest jednoznaczny i nie pozostawia pola do jego dobrowolnej interpretacji.

Tak wynika z odpowiedzi przekazanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gorzowie Wielkopolskim z 20 lutego 2019 r. (sygn. akt II SA/Go 833/18), który opisywaliśmy na łamach DGP. Orzeczenie to dotyczyło osoby, której gmina odmówiła przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, powołując się na art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.). Zgodnie z nim ta forma wsparcia nie przysługuje, jeśli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo m.in. do emerytury lub renty. Tymczasem WSA uznał, że taka interpretacja przepisów narusza zasadę równości i sprawiedliwości społecznej, a opiekunowi należy się świadczenie pielęgnacyjne w wysokości pomniejszonej o wypłacaną emeryturę.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • zdziwiony(2019-03-26 21:45) Zgłoś naruszenie 131

  Dlaczego niby przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego ma być uzależnione od nieposiadanie przez opiekuna emerytury? Przecież emeryturę opiekun sam sobie wypracował, a świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacana z tytułu dodatkowej pracy czyli opieki nad osobą niepełnosprawną.

  Odpowiedz
 • a kuku(2019-03-27 07:30) Zgłoś naruszenie 81

  Komuna tak rozdawała pieniądze podatników, aby dół miał na przetrwanie a góra miała dobrobyt. No i teraz katoprawacy wracają do tych zasad. Tylko sędziowie nagle pochylają się nad materia prawa i pomijają formalizm. Do czasu. Jak dojna zmiana opanuje tą kastę, to pochylenie nad prawem materialnym się skończy. Będzie Bóg, honor i Ojczyzna - dla suwerena a dla uprzywilejowanych raj za życia - co nam pokazał Glapa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • opt(2019-03-27 21:52) Zgłoś naruszenie 31

  W imię solidarności społecznej odebrać 500+ i przeznaczyć je na pensje nauczycieli. Korzyści obopólne : dzieci będą miały zajęcia i opiekę , a nauczyciele godziwe pensje za pracę z dziećmi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane