statystyki

Osoba z emeryturą nie może mieć świadczenia pielęgnacyjnego. Zdziwienie w ministerstwie

autor: Michalina Topolewska26.03.2019, 07:09; Aktualizacja: 26.03.2019, 07:25
Na rozpatrzenie przez trybunał czeka skarga konstytucyjna dotycząca art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy, ale w zakresie odmowy uzyskania świadczenia z uwagi na to, że opiekun ma rentę (SK 2/17)

Na rozpatrzenie przez trybunał czeka skarga konstytucyjna dotycząca art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy, ale w zakresie odmowy uzyskania świadczenia z uwagi na to, że opiekun ma rentę (SK 2/17)źródło: ShutterStock

Przepis, który wskazuje, że osoba otrzymująca emeryturę nie może mieć przyznanego świadczenia pielęgnacyjnego, jest jednoznaczny i nie pozostawia pola do jego dobrowolnej interpretacji.

Tak wynika z odpowiedzi przekazanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gorzowie Wielkopolskim z 20 lutego 2019 r. (sygn. akt II SA/Go 833/18), który opisywaliśmy na łamach DGP. Orzeczenie to dotyczyło osoby, której gmina odmówiła przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, powołując się na art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.). Zgodnie z nim ta forma wsparcia nie przysługuje, jeśli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo m.in. do emerytury lub renty. Tymczasem WSA uznał, że taka interpretacja przepisów narusza zasadę równości i sprawiedliwości społecznej, a opiekunowi należy się świadczenie pielęgnacyjne w wysokości pomniejszonej o wypłacaną emeryturę.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • zdziwiony(2019-03-26 21:45) Zgłoś naruszenie 141

  Dlaczego niby przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego ma być uzależnione od nieposiadanie przez opiekuna emerytury? Przecież emeryturę opiekun sam sobie wypracował, a świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacana z tytułu dodatkowej pracy czyli opieki nad osobą niepełnosprawną.

  Odpowiedz
 • a kuku(2019-03-27 07:30) Zgłoś naruszenie 91

  Komuna tak rozdawała pieniądze podatników, aby dół miał na przetrwanie a góra miała dobrobyt. No i teraz katoprawacy wracają do tych zasad. Tylko sędziowie nagle pochylają się nad materia prawa i pomijają formalizm. Do czasu. Jak dojna zmiana opanuje tą kastę, to pochylenie nad prawem materialnym się skończy. Będzie Bóg, honor i Ojczyzna - dla suwerena a dla uprzywilejowanych raj za życia - co nam pokazał Glapa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • opt(2019-03-27 21:52) Zgłoś naruszenie 41

  W imię solidarności społecznej odebrać 500+ i przeznaczyć je na pensje nauczycieli. Korzyści obopólne : dzieci będą miały zajęcia i opiekę , a nauczyciele godziwe pensje za pracę z dziećmi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane