statystyki

Emerytury i renty 2019. Wszystko co trzeba wiedzieć o zmianach

autor: Anna Ochremiak22.02.2019, 07:00; Aktualizacja: 22.02.2019, 07:28
emerytura

Już 1 marca br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna waloryzację ponad 8 mln emerytur i rent. W tym roku zostanie ona przeprowadzona na szczególnych zasadach, bo będzie miała charakter procentowo-kosztowy.źródło: ShutterStock

Kobiety, które wychowały czworo i więcej dzieci, rezygnując z kariery zawodowej, i nie zapracowały w związku z tym na własną emeryturę, mogą starać się o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Od 1 marca emerytów i rencistów czeka podwyżka świadczeń. W tym roku będzie ona miała charakter kwotowo-procentowy

krok 1. sprawdź, do jakiej instytucji powinnaś się zwrócić

Jeśli uważasz, że masz prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, złóż wniosek. Co do zasady składasz go w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale jeśli w jakimś okresie podlegałaś ubezpieczeniu społecznemu rolników (ale krócej niż 25 lat i nie masz prawa do emerytury rolniczej), złóż wniosek w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

krok 2. wypełnij wniosek i złóż go u ubezpieczyciela

Musisz podać: imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL (jeśli go nie masz, to serię i numer dowodu osobistego lub paszportu), adres miejsca zamieszkania (jeśli go nie masz – adres miejsca pobytu lub ostatniego miejsca zamieszkania), adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania.

Musisz określić: o jakie świadczenie się ubiegasz (rodzicielskie świadczenie uzupełniające) i w jaki sposób powinno być ono wypłacone (na konto, przekazem pocztowym).

Wniosek musisz podpisać ty albo twój przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik.

krok 3. przygotuj i dołącz niezbędne dokumenty

Do wniosku dołączasz odpisy aktów urodzenia dzieci lub orzeczeń sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi oraz informacje o ich numerach PESEL. Konieczne będzie też oświadczenie, w którym:

Musisz też opisać wszelkie inne okoliczności, które mogą być przydatne do oceny, czy świadczenie ci przysługuje.

Jeśli o wsparcie stara się ojciec, musi udokumentować datę śmierci matki dzieci (akt zgonu) lub datę ich porzucenia przez nią (wtedy potrzebny będzie dokument potwierdzający ograniczenie lub pozbawienie jej praw rodzicielskich).

krok 4. zadeklaruj, że nie mijasz się z prawdą

Wyżej wymienione oświadczenia składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Pod oświadczeniami musisz zawrzeć klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

krok 5. na wezwanie urzędu uzupełnij braki w dokumentach

Jeśli ZUS (albo KRUS) uzna, że przedstawione dokumenty są niewystarczające, wezwie cię do ich uzupełnienia. Masz na to siedem dni od dnia otrzymania wezwania. Jeśli tego nie zrobisz, decyzja będzie odmowna.

krok 6. czekaj na decyzję ubezpieczyciela

Przyznanie prawa do świadczenia lub odmowa jego przyznania następuje w drodze decyzji. ZUS (KRUS) powinien ją wydać w najkrótszym możliwym czasie. Jeżeli instytucje będą musiały przeprowadzić postępowanie dowodowe, czas na wydanie decyzji wyniesie miesiąc, a jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana – dwa miesiące.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • Andrzej(2019-02-22 13:56) Zgłoś naruszenie 323

    A ja mam takie pytanie do rządzących do Pana Prezydenta oraz posłów z PIS-u wszystkich uszczęśliwiacie przed wyborami które idą szybkim krokiem i chcecie znowu być przy władzy , a morze i nas pracujących od 15 roku życia na trzy zmiany nie mając wolnych sobót by tak szlachetny rząd , Pan Prezydent oraz cały PIS uszczęśliwił uchwalając ustawę i pozwoli przejść na zapracowaną u uskładana emeryturę mając już przepracowane ponad 44 lata ciągłej pracy nie czekając na ustawowy wiek 65 lat bo nie wiadomo czy bozia da do tego wieku 65 lat dożyc , chyba że szlachetnemu rządowi Panu Prezydentowi oraz PIS-owi właśnie zależy by tych pracujących od 15 roku życia było jak najmniej wtedy zaoszczędzicie nasze uskładane pieniądze przeznaczając ich na wypłatę różnych rent , emerytur nigdy nie pracującym by zdobyć elektorat do głosowania na was . Pozdrawiam 44 lata pracy i dalej pracuję a młodsi już za waszą sprawą są już na emeryturze i odpoczywają .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • 40 (lat pracy) +(2019-02-22 21:41) Zgłoś naruszenie 163

    Do komentarza Andrzeja dodam tylko - gdzie są te całe związki zawodowe (chyba bardziej zadowolone), które również obiecały możliwości emerytury po 40 latach pracy? Gdzie jest Duda - związkowiec?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • voxveritas(2019-02-25 13:11) Zgłoś naruszenie 131

    Polski system emerytalny to głeboka patologia, niewyobrażalnie naruszająca zasady sprawiedliwości, przyzwoitości życia społecznego oraz naruszająca prawa człowieka. To bezmiar kłamstwa i absurdu, który stawia ten nieszczęśliwy kraj w lidze zwykłych bantustanów, z kleptokratcznymi pseudo-elitami politycznymi i ogłupianym narodem. Po pierwsze system jest REPARTYCYJNY to znaczy, że dzisiejsi pracujący płacą na dzisiejszych emerytów. To oznacza, że tyle pieniędzy ile wpływa do systemu (przynajmniej ze składki emerytalnej) powinno być podzielone na wszystkich emerytów. Pewno w normalnym systemie, byłaby to przyzwoita emerytura, płacona w zależności od przepracowanych lat, lecz nie w naszym kraju. NIKT NICZEGO NIE WYPRACOWUJE - to nie jest żaden system kapitałowy, to kłamstwo wciskane hołocie, aby ją okradać z większości wynagrodzenia i to tych co najmniej zarabiają, z drugiej strony świadcząc wysokie apanaże wybrańcom narodu, zwalniając ich z płacenia składek lub zwalniając ich z pełno-okresowego płacenia; Prezydent, Posłowie Senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, górnicy, krusowcy, wojsko policja, służby 2 i 3 literowe i bóg wie kto jeszcze, czyli jakies 8 milionów jest zwolnionych. Natomiast w imię „sprawiedliwości społecznej” próbowano podnieść wiek emerytalnym tym co płaca najwięcej, najdłużej i najmniej zarabiają. W systemie repartycyjnym nie ma miejsca dla żadnych uprzywilejowanych, czyli odchodzących na emerytury wcześniejsze czy płatconych jakoś specjalnie w imię innych zasad, bo taki system natychmiast staje się bezsensowny, niewydolny i deficytowy i trzeba go wspomagac z podatków, czyli płacą najsłabsi podwójnie. Istniejący absurd powoduje blokowanie potencjału gospodarczego, blokuje rynek pracy, powoduje wszelkie absurdalne szalbierstwa na umowach o pracę i blokuje wysokość płac i rozwój gospodarczy w stopniu absolutnie patologicznym i jest przyczyną kompromitujących świadczeń emerytalnych. Wszyscy rządzący w Polsce nie podejmują realnych zmian w systemie, bo natychmiast po dorwaniu się do koryta, aspirują do grupy beneficjentów postkomunistyczno-neoliberalnych kast, które wyrwały sobie bandyckie przywileje emerytalne degradując system emerytalny i finansowania służby zdrowia. Ciekaw jestem kiedy wybierzemy wreszcie rządzących przyzwoitych, którzy rozpędzą tę patologię (ZUS FUS, KRUS, ) na cztery wiatry wprowadzając jedną równą składkę dla wszystkich (1000zł), płaconą przez 40 lat, dając po tym okresie świadczenie emerytalne w wysokości 2,5 tys zł wolne od podatków. Ale kluczowa właśnie jest ta kwota wolną od podatków w wysokości 2,5 tys zł na miesiąc, która pozostawi w kieszeni emeryta nie smieszne 70 zł ale kilkaset zł, bo przecie w takim systemie pobieranie podatków od emerytur to szczyt absurdu obciążający płacących na emerytury podwójnie

    Odpowiedz
  • Anna(2019-02-25 09:11) Zgłoś naruszenie 112

    13 dla emerytow .Smiechu warte !!!waloryzacja 2,50 to ich MOTTO !!!!! teraz kiełbasa wyborcza a w następnym roku ile 1zl waloryzacji ?????KŁAMCY

    Odpowiedz
  • odp.(2019-02-22 14:18) Zgłoś naruszenie 109

    Już wiem że będzie 23.00zł tyle naliczono mi skandal kpiny jedzą za miliony przepiją jeszcze więcej nie warte kom .wielkie nic zero.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nowa 69(2019-02-23 10:36) Zgłoś naruszenie 92

    Mam pytanie kiedy emerytura po zmarlym wspolmalzonku będzie wyplacana w 100 procentach

    Odpowiedz
  • ewa(2019-02-23 11:02) Zgłoś naruszenie 94

    Nie podwyżka emerytur tylko rewaloryzacja o inflację !!! A dlaczego od emerytur pobiera się podatki !!!! i nie ma trzynastej emerytury ?

    Odpowiedz
  • Emeryt(2019-02-22 15:44) Zgłoś naruszenie 910

    Nie zagłosuję na złodziejską zmianę PO, dojną zmianę PiS i wszelkiego typu przystawki jak N, Pederaści wiosenni itp.

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-02-24 13:30) Zgłoś naruszenie 71

    Dlaczego emerytom zabiera się z emerytury 18% podatku skoro mogą sobie odliczyć tylko składkę zdrowotna?

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn.(2019-02-22 22:13) Zgłoś naruszenie 76

    Ludzie przestańcie biadolić i pitolić,wszyscy obecni i pseudo politycy z innych opcji są do tego żeby doić i grabić dla siebie i dawać zarabiać dla swoich pociotków i to jest tak w całym naszym kraju, prawdziwi Polacy zostali pomordowani w Katyniu, Miednoje i innych miejscach a obecni to tylko podszywają się pod nazwę Polak.

    Odpowiedz
  • ABC(2019-02-25 19:09) Zgłoś naruszenie 51

    Przecież dzieci tych matek dorosły , usamodzielniły się i nie potrzebowały całodobowej opieki do 50-tki, a tym samym taka matka mogła podjąć pracę,ewentualnie wrócić do zakładu macierzystego , kiedyś było z tym łatwiej. Nie pracowała ta matka która nie chciała pracować. Jest to karygodne rozdawanie pieniędzy. Również 500+ nie powinno zostać wprowadzone. Zamiast tak lekkomyślnego rozdawania publicznych pieniędzy powinno być podwyższone najniższe wynagrodzenie do minimum 3500, 00 zł brutto z czego skorzystałaby większa część społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-02-23 17:03) Zgłoś naruszenie 41

    Emerytura, to nie socjal dla nigdy nie pracujących, lub rezygnujących z pracy z jakiś tam powodów.

    Odpowiedz
  • anna(2019-02-23 19:20) Zgłoś naruszenie 41

    emerytury dla przywilejowanych matek szkoda ze nie pomyslano o matkach ktore tez urodzily dwojke dzieci pracowaly ale z roznych przyczyn nie wypracowaly stazu i zostawione je.maja tylko tyle co wypracowaly a przeciez tez urodzily dzieci .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rencisci na psy(2019-02-26 05:46) Zgłoś naruszenie 01

    emerytom i rencista zabiera sie podatek od ich swiadczen ale tylko emerytom da sie w tym roku 13 a rencistow traktuje sie juz gorzej niz nauczycieli. Dlaczego inwalidzie wladza zabiera podatek z renty a emerytowi juz oddaje sie w formie 13?

    Odpowiedz
  • Wstyd napisać (2019-02-25 02:03) Zgłoś naruszenie 01

    Pracowalem przez całe 7 lat w więzieniu w Iławie, skończyłem tam szkołe zawodową 3-letnią, w latach 70 , i dzis niema żadnego sladu z tej pracy. A świadków , także nie mozna znależć , bo sie rozpłyneli po Polsce, albo ukryli , ten wstydliwy fakt i niema ich na zadnych portalach społecznościowych. Mam 67 lat , płacę 20 lat skladki w KRUS, i czuje , że nie zdołam dozyc do emerytury rolniczej [za 20 lat]. Podczas Stanu wojennego, znowu mnie na 3-lata zamkneli - udzielenie korzyści materialnej, i także niema skąd dostac świadectwa za pracę , a potem, to musiałem sie przez dokładnie 6 lat migać- ukrywać, aż do czasu amnestii. Nawet nie wiecie, jaki to stres- zasłaniać okno, aby troszkę oglądnąć TV, a za dnia, zachowywać sie jak przysłowiowa mysz- tylko ciiicho !! Dziś jestem na utrzymaniu emerytki zony z emeryturą 1000 zł. Oto Polska właśnie . Jakże bardzo przydało by sie takie np. 600 zł emerytury , byłoby na opłate mieszkania . Jak wychodze z domu, to patrze dokładnie pod nogi, żeby sie aby nie przewrócić i żeby nie było wizyty u lekarza, bo to dodatkowe koszta .

    Odpowiedz