statystyki

Kobiety wcześniej przeliczą swoją emeryturę z I filaru

autor: Marek Opolski09.11.2017, 20:00
Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. w istotny sposób wpływa na datę powstania i ustania prawa do okresowej emerytury kapitałowej, a tym samym na długość okresu, w którym można to świadczenie pobierać.

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. w istotny sposób wpływa na datę powstania i ustania prawa do okresowej emerytury kapitałowej, a tym samym na długość okresu, w którym można to świadczenie pobierać.źródło: ShutterStock

ZUS zrobi to po ukończeniu przez nie 65. roku życia, choć nie zawsze z urzędu. To dobra wiadomość, bo świadczenie ustalone na nowo będzie na ogół wyższe.

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. w istotny sposób wpływa na datę powstania i ustania prawa do okresowej emerytury kapitałowej, a tym samym na długość okresu, w którym można to świadczenie pobierać. To jednak niejedyny skutek zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla kobiet uprawnionych do emerytury z II filaru. Dzięki wprowadzeniu niższego wieku emerytalnego dla mężczyzn mogą się ubiegać o wcześniejsze przeliczenie emerytury z I filaru.

W obniżonym wieku

Przypomnijmy: kobiety, które posiadają na subkoncie wystarczającą kwotę środków (od 1 marca 2017 r. – 4191,80 zł), niezależnie od tego, czy oszczędzały w OFE, czy też cała ich składka II-filarowa była ewidencjonowana na subkoncie, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (od 1 października 2017 r. – 60 lat) mogą uzyskać okresową emeryturę kapitałową. Świadczenie to, jak sama nazwa wskazuje, ma charakter okresowy i przysługuje do dnia poprzedzającego ukończenie przez kobietę powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn (od 1 października 2017 r. – 65 lat).

Nie oznacza to jednak, że wraz z ustaniem prawa do okresowej emerytury kapitałowej przepadają środki zgromadzone na subkoncie, z których była ona obliczona. Wprost przeciwnie – środki te zasilają podstawę obliczenia emerytury z I filaru. W tym celu emerytura ta podlega z urzędu (a więc bez konieczności zgłoszenia odrębnego wniosku) ponownemu obliczeniu, od dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzny. Ponowne obliczenie emerytury następuje na zasadach obowiązujących dla emerytur przyznawanych po raz pierwszy. Oznacza to, że do jej obliczenia przyjmuje się kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwotę środków zewidencjonowanych na subkoncie na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego następuje ponowne obliczenie świadczenia. W celu przeliczenia emerytury ZUS dzieli sumę wymienionych składników (podstawę jej obliczenia) przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn wynikające z tablicy trwania życia obowiązującej w dniu osiągnięcia tego wieku.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane