statystyki

Pomimo uchwały SN odprawa emerytalna nadal dzieli prawników

autor: Paulina Szewioła06.07.2017, 07:19; Aktualizacja: 06.07.2017, 09:45
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

emeryci, emerytura, seniorzy, emerytźródło: ShutterStock

Czy wykładnia art. 36 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1202, ze zm.) dokonana przez SN, zgodnie z którą dyscyplinarka nie wyklucza prawa do odprawy emerytalnej, jest właściwa?

NIE

Kwestia związku między przejściem na emeryturę a rozwiązaniem stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych nie jest traktowana jednolicie. Jednak uważam, że powinna decydować wykładnia literalna, która w moim przekonaniu prowadzi do odmiennych wniosków. W mojej ocenie związek, o którym mowa w tym przepisie, nie występuje przy zwolnieniu dyscyplinarnym. Nie chodzi w nim bowiem o samą zależność czasową pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę. Co prawda art. 36 ust. 2 ma treść nieco inną od 921 k.p., niemniej uważam, że zwolnienie dyscyplinarne powinno wyłączać prawo do odprawy.

TAK

Warto zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze, przesłanka pozbawiająca pracownika prawa do świadczenia przewidzianego w ustawie zawsze powinna być wprost uregulowana. Tymczasem w żadnych normach nie zostało wyłączone prawo do odprawy emerytalnej w razie rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. Po drugie, konieczność zaistnienia związku pomiędzy ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę należy rozumieć szeroko, a nie wyłącznie jako wymóg, aby skorzystanie z uprawnień emerytalnych stanowiło przyczynę zakończenia stosunku pracy. Związek ten może mieć przykładowo charakter jedynie czasowy, gdy rozwiązanie stosunku pracy zbiegnie się w czasie z nabyciem prawa do świadczenia, niezależnie od przyczyny rozwiązania stosunku pracy.

Czy SN słusznie wskazał, że w sytuacji gdy popełniony czyn będzie rażący, a jego skutki wyjątkowo dotkliwe dla pracodawcy, wówczas zastosowanie może znaleźć art. 8 k.p., czyli konstrukcja nadużycia prawa?


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • urzędnik(2017-08-18 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę prawnika o odpowiedź. Pracuję w Urzędzie Skarbowym , pobieram emeryturę i pracuję bo skorzystałam z ustawy 50+ gdzie nie musiałam się zwalniać i mogłam pracować. Weszła ustawa KAS i nie otrzymałam propozycji pracy . Mój stosunek pracy zostaje wygaszony 31,08,2017r. Należy mi się odprawa sześciomiesięczna, bo nigdy nie pobierałam. Aby otrzymać tą odprawę muszę napisać pismo że odchodzę na porozumienie stron. Nie chcę tego robić bo ja chcę pracować a Urząd mnie wyrzuca. Złożyłam odwołanie które jest w toku. Jak się mam ustosunkować do pracodawcy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane