statystyki

Emerytura tylko na jakiś czas?

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki06.06.2017, 07:53; Aktualizacja: 06.06.2017, 09:11
emeryt emerytura senior

Niedoszacowania GUS powodują, że w ciągu 10 lat koszty emerytur rosną o niemal 9 proc., a w ciągu 18 lat – o 18 proc.źródło: ShutterStock

Projekty ustaw o wypłacie dobrowolnych oszczędności na cele emerytalne nie opisują tego w przypadku świadczeń dożywotnich. Taką możliwość ma zaoferować dopiero rynek.

Projekt ustawy o zmianach w otwartych funduszach emerytalnych przewiduje, że oszczędności z OFE trafią na założone specjalnie dla każdego ubezpieczonego indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). I gdy będzie wychodził z rynku pracy, ma takie możliwości wypłaty, jakie dziś daje mu ustawa o IKE i IKZE: wypłatę w całości lub w ratach, przez co najmniej 10 lat.

Z kolei projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) proponuje inne rozwiązanie. Jednorazowo można pobrać do 25 proc. zgromadzonych środków, a reszta ma być wypłacona w miesięcznych ratach zgodnie z tabelami średniego trwania życia. Oznacza to, że mamy do czynienia z emeryturami okresowymi, ponieważ jeśli ktoś będzie żył dłużej, niż wynika ze statystyk GUS, to jego pieniądze się skończą i świadczenia nie otrzyma.

Kto traci na okresowych?

Czy w przypadku PPK ktoś, kto zdecydowałby się na emeryturę okresową wyliczoną według tablic średniego trwania życia, ryzykowałby, że długo będzie musiał się obywać bez tego świadczenia? Tak. Wynika to głównie ze sposobu, w jaki tablice są przygotowywane przez GUS.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • Inspektor pracy(2017-06-06 09:09) Zgłoś naruszenie 4511

  Szanowna Pani Premier, Szanowne PiS POsłanki .. Czy zgadzacie się i na to aby mężczyźni którzy utracili prace mając co najmniej 40 –może nawet z 47 letnim stażem pracy chodzili po śmietnikach tylko dlatego, że nie mają jeszcze 65r życia gdy kobieta z 25 latami pracy może odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat patrząc jak ten starszy wiekiem i stażem pracy " bidula" grzebie na coś do picia?... Czy wiek emerytalny kobiety i mężczyzny nie powinien być co najmniej równy.? ......gdzie tu jest sprawiedliwość? bo prawo już dawno to absurd.! .....Odpisała Pani rękami Naczelnik Magdaleny Ch.. że taka jest ustawa i nikt z rządu nie zamierza jej zmienić. Otóż pamięta pani ,kiedyś też ktoś uchwalił Ustawy (Norymberskie)... pozwalały zabijać także pracą innych ludzi,! Czy takie prawo niezgodne z Konstytucja RP i bezduszne można równie szanować? Co Pani na to? Czy uczciwiej jest rozdawać 500+ ,czy sprawiedliwiej jest może najpierw spłacić najdłużej zatrudnianych którzy niewątpliwie na te pieniądze zapracowali?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • szoł(2017-06-06 12:38) Zgłoś naruszenie 388

  Ten ********* rząd proponuje nam eutanazję.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tylko praca na czarno.(2017-06-06 09:13) Zgłoś naruszenie 3721

  Dość już tych kałmastw ,tego skompromitowania emerytur ,tego wyprzedawania majątku budowanego za komuny ze skałdek starszych ludzi na cele wycieczeku Tuska do maciu Piciu i Brukselki! ,dośc juz tych oszustw że nie ma pieniędzy w syetmie . Skoro nie ma ,rozkradziono to czas ogłosić że każdy ma uzbierać na minimalną emerytrę a od reszt państwo i Rządy won.Będa więc prywatne inwsteycj ,będzie rozwoj i brak do rozkradania środków przez PPOlitycznych oszustów manipulujących wiekiem dozycia.

  Odpowiedz
 • konrad(2017-06-06 13:44) Zgłoś naruszenie 351

  Sorry nie kumam--to emerytura nie jest obowiązkiem a prawem emeryta , ale już wrzucanie składek do wspólnego wora jest bezwzględnym obowiązkiem dla sporej części podatników.---nieprawdaż?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 123(2017-06-07 14:45) Zgłoś naruszenie 302

  W systemie brak pieniędzy bo na taki stan rzeczy zapracowały:-wcześniejsze emerytury policji,wojska straży pożarnej,urzędników wyższego szczebla,karta nauczyciela,dopłaty do emerytur rolniczych, umowy śmieciowe, podpisanie przez Kwaka ustawy zwalniającej żołnierzy zawodowych na emeryturę po" obiedzie w Drawsku Pomorskim."a także wyjazd całej populacji młodych ludzi na zachód aby tam zarabiać i tam odprowadzać składki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2017-06-06 18:39) Zgłoś naruszenie 224

  A o 13 emeryturze cisza.Przecież nie tak dawno obiecywali.

  Odpowiedz
 • romek(2017-06-09 22:10) Zgłoś naruszenie 200

  KRYZYS EMERYTALNY WYNIKA Z ZAWYZONEGO POZIOMU I ILOOSCI LUB ZBYT WCZESNYCH WYPLAT GRUP UPRZYWILEJOWANYCH W PRL I PRL-BIS/TAKZE IVRP.DODATKOWY BALAGAN WPROWADZIL SYSTEM OFE,POMPUJAC SZTUCZNIE GIELDE.

  Odpowiedz
 • Anna(2017-06-10 11:47) Zgłoś naruszenie 151

  Emerytura, to normalność! Tworzenie lub sankcjonowanie, z tego tytułu : bezrobocia, bezdomności, żebractwa, szukania żywności w śmietnikach, jest niedopuszczalne! Utrata pracy i niemożność jej podjęcia, musi łączyć się z wypłatą socjalnej rekompensaty, na poziomie pozwalającym utrzymanie się, w pełnym tego znaczeniu, aż do momentu otrzymania emerytury! To normalność! Wszelkie inne dyskusje, są bezprzedmiotowe!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • stary pracownik(2017-06-14 09:38) Zgłoś naruszenie 71

  Czekamy na ustawę w 2017 roku umożliwiającą przejście na emeryturę po 40 latach pracy .Kto chce pracować dłużej niech pracuje!!! Na taką ustawę czekają wykiwani pracownicy,Polacy!!! Niech w końcu pokażą kto w naszym kraju rządzi.Polacy czy jakieś inne złodziejskie nacje

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane