"Czyste powietrze" może stracić sojusznika

autor: Tomasz Żółciak08.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 08.07.2019, 07:41
Smog

Smogźródło: ShutterStock

Bank Światowy, który doradzał polskiemu rządowi przy rządowym programie walki ze smogiem, formalnie już tego nie robi. I nie wiadomo, czy dalej będzie robił.

Brak wsparcia Banku Światowego (BŚ) to konsekwencja dyskusji o kształcie programu toczonej między rządem w Warszawie a Brukselą. Kontrakt z Bankiem wygasł z końcem czerwca i na razie nie jest przedłużany. Przedstawiciele BŚ sprawę komentują dyplomatycznie. Twierdzą, że są w „stałym kontakcie” z polskim rządem i Komisją Europejską (KE). – Obecnie czekamy na decyzje w zakresie tego, jak dalej modyfikować program „Czyste powietrze”, aby osiągał założone cele. Liczymy, że decyzje te zostaną wkrótce podjęte – mówi Filip Kochan z Banku Światowego.

Doradztwo BŚ było opłacane z funduszy europejskich. Nieoficjalnie słyszymy, że nowa umowa „jest na stole”, ale wszystko zależy od strony polskiej. I tego, czy przekona KE, że warto w ten program dalej inwestować. – Wynika z tego, że szanse są pół na pół – ocenia jeden z naszych rozmówców.

Najbliższe spotkanie przedstawicieli rządu i KE planowane jest na 11 lipca. Jeśli nie uda się przekonać Brukseli, Polska może nie otrzymać kilku miliardów euro dofinansowania dla „Czystego powietrza” (o czym w ubiegłym tygodniu donosiła „Gazeta Wyborcza”).


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • artus(2019-07-08 10:22) Zgłoś naruszenie 60

    Lepiej dla Polaków by było gdyby jednak ta współpraca była kontynuowana.. ja miałem to szczęście i dostałem dofinansowanie, dzięki niemu mam nowoczesny kocioł na pelet z certyfikatem ecodesign EEI PELLETS od kostrzewy.

    Odpowiedz
  • Adolf(2019-07-09 08:18) Zgłoś naruszenie 20

    Najpierw KE naciskała rząd, żeby oddał Czyste Powietrze gminom i bankom komercyjnym. Gazeta Wyborcza wręcz wieszczyłą koniec współpracy pomiędzy KE a Polską, jeżeli do tego nie dojdzie. Dzisiaj czytam u Was, że Czyste Powietrze to problem gmin - wy się zdecydujcie, bo żal czytać takie bzdury. Skoro rząd zrobił to, co chciała KE, to o co Wam, dziennikarzynom chodzi?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie