statystyki

Czaputowicz: Realizujemy Porozumienie paryskie, a nie wytyczamy nowe, nierealne cele [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro01.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.07.2019, 10:00
Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowiczźródło: ShutterStock

Rezygnacja ze Spitzenkandidaten oznaczałaby, że federalizm staje się jedynie przykrywką, bo proces zarządzania w UE zmierza w stronę wzmocnienia mechanizmów międzyrządowych – mówi DGP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Gdy zamykaliśmy to wydanie, przywódcy państw UE zaczynali debatować nad obsadą najważniejszych unijnych stanowisk. Choć wiele wskazywało na to, że faworytem w wyścigu o fotel szefa KE staje się Frans Timmermans, to jego wybór nie był pewny. Jednocześnie malały szanse Manfreda Webera, tzw. wiodącego kandydata zwycięskiej chadecji, która zdobyła najwięcej mandatów w majowych wyborach do europarlamentu. Teoretycznie to właśnie Weber jako Spitzenkandidat powinien objąć stanowisko po Jean-Claudzie Junckerze.

Ale wiele stolic nie popierało go, argumentując, że nie ma doświadczenia na poziomie rządowym.

Czego dotyczą nasze obawy w sprawie neutralności klimatycznej?

Polska nie jest przeciwna ambitnej polityce klimatycznej, ale uważa, że należy podjąć takie zobowiązanie po bardziej wnikliwym oszacowaniu kosztów. Porozumienie paryskie mówi o neutralności klimatycznej w drugiej połowie wieku. Propozycja neutralności w 2050 r. wynika z obliczeń naukowców i jest dyskutowana w UE od jesieni 2018 r. Dlaczego ostatnio nastąpiło takie przyspieszenie? Wszak sama kanclerz Angela Merkel powiedziała niedawno, że w tej sprawie nie należy się spieszyć, bo taki cel musi być realny do osiągnięcia. Jednakże wyniki wyborów europejskich pokazały, że w niektórych państwach, zwłaszcza w Niemczech, główny nurt polityczny musi coś zrobić dla środowiska, bo duże poparcie uzyskała Partia Zielonych. Gdyby Unia wprowadziła w życie te zapisy w niewłaściwy sposób, pozbawiłaby się konkurencyjności.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie