W ciągu tych czterech miesięcy, wiele się zadziało w Akademii Kopernikańskiej i w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika. Wiele znakomitych rzeczy w bardzo krótkim czasie zostało zrealizowanych - powiedział we wtorek podczas ceremonii wręczenia Nagród Kopernikańskich minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
We wtorek w Warszawie na Zamku Królewskim odbywa się ceremonia wręczenia Nagród Kopernikańskich, których tegorocznymi laureatami są prof. Phillip James Edwin Peebles oraz prof. Barry C. Barish.
Podczas niej głos zabrał szef MEiN Przemysław Czarnek, który przypomniał, że 2023 roku jest rokiem kopernikańskim.
"19 lutego powołaliśmy Akademię Kopernikańską decyzją pana prezydenta. Mieliśmy piękne święto właśnie tam w Toruniu, dokładnie 4 miesiące temu. W ciągu tych czterech miesięcy, wiele się zadziało w Akademii Kopernikańskiej i w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika" - powiedział dodając, że m.in. zostało powołane kolegium ekonomiczne i zarządzania, teologiczno-filozoficzne oraz medyczne, a następne czekają na powołania.
Ocenił, że jest szansa zrealizowania misji Akademii Kopernikańskiej, czyli w ciągu następnych 20 lat wspomagać i wznosić na wyżyny naukę europejska i światową to z Polski.
"Są takie nagrody, które rzeczywiście są ogromnym wyróżnieniem dla laureatów, ale są też tacy laureaci, którzy są ogromnym wyróżnieniem dla nagrody i dla tych, którzy te nagrodę ustanawiają i przekazują. Jestem przekonany, że mamy dzisiaj do czynienia z tymi dwoma sytuacjami na raz" - zaznaczył Czarnek
Minister podziękował laureatom za przyjęcie Nagród Kopernikańskich i podkreślił, że jest to ogromne wyróżnienie dla Akademii.
Podczas oficjalnej części ceremonii odczytano również list od premiera Mateusza Morawieckiego.
Nagrody Kopernikańskie za wybitne osiągnięcia naukowe o przełomowym znaczeniu i zasięgu międzynarodowym będą przyznawane co roku. Indywidualna nagroda wynosi 500 tys. zł.
W jednym roku Akademia może przyznać maksymalnie dwie Nagrody Kopernikańskie. Będą one przyznawane kolejno w jednej z kategorii: astronomia (przyznane w tym roku), ekonomia, medycyna, filozofia lub teologia albo prawo. Są to dziedziny, którymi zajmował się Kopernik.
Wyboru laureata dokonuje Prezydium Akademii, natomiast kandydatów mogą zgłaszać: Prezydent RP, premier, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, Izba Akademii, 10 członków Akademii lub jeden z laureatów Nagrody Kopernikańskiej.
Laureaci Nagrody Kopernikańskiej automatycznie stają się członkami Akademii.(PAP)
Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ mhr/