78 tysięcy studentów czyli blisko 5 procent całej społeczności akademickiej w Polsce to osoby kształcące się w 36 Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych. Gdyby nie te uczelnie, większość z nich prawdopodobnie nigdy nie miałyby szansy na podjęcie studiów - uważają autorzy raportu "Uczelnie przyszłości" opracowanego z okazji 15-lecia PWSZ-tów. Potwierdza to, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, rektor Państwowej Szkoły Wyższej imienia Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej prof. Mieczysław Adamowicz.

Bialska uczelnia jest przykładem wyższej szkoły zawodowej rozwijającej się bardzo dynamicznie. Obecnie ruszają prace nad wybudowaniem regionalnego centrum badań środowiska, rolnictwa i technologii innowacyjnych EKO-AGRO-TECH. Za 17,5 miliona złotych powstaną laboratoria: analiz środowiskowych, analiz biologiczno-żywieniowych, mechaniki oraz budowy i eksploatacji maszyn. „Ma to być łącznik między nauką a biznesem” - zapowiada rektor Adamowicz. I podaje przykład współpracy z sektorem budowlanym, na przykład przy wykonywaniu ekspertyz gruntów lub wód.

Państwowe wyższe szkoły zawodowe liczą również na przepisy ułatwiające współpracę uczelni z przedsiębiorstwami. Zwracają uwagę, że dziś firmy nie mają wystarczających zachęt ze strony państwa by przyjmować studentów na praktyki.