statystyki

Stypendium: Liczy się okres faktycznego otrzymywania pomocy

autor: Paulina Szewioła22.10.2020, 09:22; Aktualizacja: 22.10.2020, 09:22
Eksperci zwracali jednak uwagę, że poprawnie sformułowana norma ustawowa powinna odnosić się do rzeczywistego czasu pobierania świadczeń, nie zaś do okresu, w którym – choćby potencjalnie – możliwość taka istniała.

Eksperci zwracali jednak uwagę, że poprawnie sformułowana norma ustawowa powinna odnosić się do rzeczywistego czasu pobierania świadczeń, nie zaś do okresu, w którym – choćby potencjalnie – możliwość taka istniała.źródło: ShutterStock

Sądy stosują korzystną dla studentów wykładnię przepisu konstytucji dla nauki, który ogranicza do sześciu lat okres pobierania stypendium socjalnego czy stypendium rektora.

Ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.), nazywana też konstytucją dla nauki, precyzuje kwestię okresu, w jakim przysługują studentowi uczelniane świadczenia pomocy materialnej, m.in. stypendium socjalne i stypendium rektora. Zgodnie z art. 93 ust. 2 pkt 1 ustawy może się o nie ubiegać osoba będąca na studiach pierwszego i drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez sześć lat. Wsparcie nie przysługuje także studentowi posiadającemu już tytuł zawodowy: magistra, magistra inżyniera, licencjata i inżyniera, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia (patrz ramka).

Sporne stanowiska

Jak tłumaczyło wówczas Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki), termin ten rozpoczyna się w momencie podjęcia studiów i biegnie niezależnie od tego, czy w tym okresie student otrzymuje świadczenia, czy też nie. Oznacza to, że biegnie on również wtedy, gdy ktoś znajduje się na urlopie od zajęć (ale pozostaje na studiach). Także gdy student przerwie studia i ponownie je podejmie, liczenie wskazanego okresu jest kontynuowane, a nie rozpoczyna się od nowa.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane