statystyki

Mieszkania i stypendia mają zachęcić do studiowania i pracy na lokalnych uczelniach

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto18.11.2019, 09:20; Aktualizacja: 18.11.2019, 09:22
student sesja

Choć szkolnictwo wyższe nie jest zadaniem własnym gmin, to staje się coraz częściej priorytetem w samorządowych działaniach. Nie bez powodu: bez dobrej szkoły w mieście nie ma specjalistów, których poszukują firmy. Trudniej jest więc przyciągnąć nowych inwestorów, bez których trudno się rozwijać.źródło: ShutterStock

Władze wiedzą, że takie wydatki to dobra inwestycja.

Choć szkolnictwo wyższe nie jest zadaniem własnym gmin, to staje się coraz częściej priorytetem w samorządowych działaniach. Nie bez powodu: bez dobrej szkoły w mieście nie ma specjalistów, których poszukują firmy. Trudniej jest więc przyciągnąć nowych inwestorów, bez których trudno się rozwijać.

Rzeszów postawił na służbowe mieszkania dla kadry nauczycielskiej lokalnych uczelni. To samo oferuje Bydgoszcz. Na razie przygotowała 94 lokale, kolejne będą przydzielane, gdy pojawi się taka potrzeba. Poza tym miasto wspiera uczelnie, przekazując im nieruchomości na przedsięwzięcia służące ich rozwojowi. Na przykład Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego dostała grunt o wartości 9,3 mln zł pod budowę kampusu. 290 mln zł na ten cel ma pochodzić ze środków rządowych i miejskich.

Na mieszkania dla doktorantów stawia również Poznań. 143 lokale kosztowały miasto 28 mln zł. Można je wynająć na 10 lat. Uczelnie dostają też grunty – bezpłatnie lub z dużą bonifikatą. Od 1990 r. miasto przekazało im działki o powierzchni 44 ha.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane