statystyki

Jakie zasady stosować do ZFŚS w szkołach niepublicznych

autor: Jadwiga Sztabińska25.05.2017, 09:09; Aktualizacja: 25.05.2017, 09:40
Artykuł 4 ustawy o ZFŚS określa generalne zasady tworzenia funduszu u pracodawców.

Artykuł 4 ustawy o ZFŚS określa generalne zasady tworzenia funduszu u pracodawców.źródło: ShutterStock

Od odpowiedzi na to pytanie zależą decyzje dotyczące funduszu socjalnego w placówkach z uprawnieniami szkoły publicznej. Pozwoli ona też rozstrzygnąć wątpliwości co do ryzyka dyskryminacji.

Czy szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej, w której utworzony jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, może stosować zasady z ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 ze zm., dalej: KN)? Zdania co do tego są podzielone.

Szkoła niepubliczna nabywa uprawnienia publicznej w zakresie wystawiania świadectw i dyplomów państwowych, jeśli spełnia warunki z art. 7 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.; od 1 września 2017 r. będą one zawarte w art. 14 ust. 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz.U. z 2017 r. poz. 59). Dotyczą one m.in. programów nauczania, podstaw programowych i dokumentacji przebiegu nauczania.

Uzyskanie takiego statusu przez szkołę niepubliczną nie powoduje jednak, że również w zakresie ZFŚS podlega ona takim samym regulacjom, jak placówka publiczna. Nie daje też podstaw do uznania, że nauczyciele w niej zatrudnieni są objęci wszystkimi przepisami KN. Artykuł 1 ust. 2 pkt 2 KN wskazuje bowiem, że ustawa ta dotyczy ich wyłącznie w zakresie określonym w art. 91b ust. 2 pkt 2 KN. A ten nie wymienia art. 53 KN, który określa zasady funkcjonowania funduszu w szkołach i wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli, a także odsyła w kwestiach w nim nieuregulowanych do ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm., dalej: ustawa o ZFŚS). [tabela] Co do tego zaś, czy szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej może zastosować ten przepis, nie ma zgodności wśród ekspertów. [opinie]


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane