statystyki

Jakie zasady stosować do ZFŚS w szkołach niepublicznych

autor: Jadwiga Sztabińska25.05.2017, 09:09; Aktualizacja: 25.05.2017, 09:40
Artykuł 4 ustawy o ZFŚS określa generalne zasady tworzenia funduszu u pracodawców.

Artykuł 4 ustawy o ZFŚS określa generalne zasady tworzenia funduszu u pracodawców.źródło: ShutterStock

Od odpowiedzi na to pytanie zależą decyzje dotyczące funduszu socjalnego w placówkach z uprawnieniami szkoły publicznej. Pozwoli ona też rozstrzygnąć wątpliwości co do ryzyka dyskryminacji.

Czy szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej, w której utworzony jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, może stosować zasady z ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 ze zm., dalej: KN)? Zdania co do tego są podzielone.

Szkoła niepubliczna nabywa uprawnienia publicznej w zakresie wystawiania świadectw i dyplomów państwowych, jeśli spełnia warunki z art. 7 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.; od 1 września 2017 r. będą one zawarte w art. 14 ust. 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz.U. z 2017 r. poz. 59). Dotyczą one m.in. programów nauczania, podstaw programowych i dokumentacji przebiegu nauczania.

Uzyskanie takiego statusu przez szkołę niepubliczną nie powoduje jednak, że również w zakresie ZFŚS podlega ona takim samym regulacjom, jak placówka publiczna. Nie daje też podstaw do uznania, że nauczyciele w niej zatrudnieni są objęci wszystkimi przepisami KN. Artykuł 1 ust. 2 pkt 2 KN wskazuje bowiem, że ustawa ta dotyczy ich wyłącznie w zakresie określonym w art. 91b ust. 2 pkt 2 KN. A ten nie wymienia art. 53 KN, który określa zasady funkcjonowania funduszu w szkołach i wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli, a także odsyła w kwestiach w nim nieuregulowanych do ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm., dalej: ustawa o ZFŚS). [tabela] Co do tego zaś, czy szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej może zastosować ten przepis, nie ma zgodności wśród ekspertów. [opinie]


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane