statystyki

Aplikant komorniczy nie może wydać postanowienia o kosztach egzekucji

autor: Michał Culepa16.06.2014, 07:46; Aktualizacja: 16.06.2014, 10:35
Czynność uznana za nieistniejącą w konsekwencji nie może zostać uchylona

Czynność uznana za nieistniejącą w konsekwencji nie może zostać uchylonaźródło: ShutterStock

Postanowienie o zwrocie kosztów postępowania egzekucyjnego musi podpisać sam komornik – orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli zrobi to aplikant, nie istnieje ono w obrocie prawnym i tym bardziej nie może być wykonane

Sprawa dotyczyła skargi dłużnika na podjęte wobec niego czynności komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w W. Postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte na podstawie nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Ponad 6 miesięcy po jego wydaniu komornikowi udało się ściągnąć od dłużnika ostatnią należność na kwotę 826 zł, którą następnie przekazał wierzycielowi.

Postępowanie egzekucyjne zostało więc zakończone, a komornik postanowieniem ustalił jego koszty. Łącznie dłużnik został obciążony kwotą 332,45 zł i funkcjonariusz nakazał mu zwrot tej sumy.

Zakres upoważnienia


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Witalis(2014-07-14 13:41) Zgłoś naruszenie 01

  A może by Dziennik Gazeta Prawna, w ramach rzetelności i uczciwości dziennikarskiej, podjęła kilka tematów demaskujących systemowe bezprawie? Jest jakiś problem, żeby takie tematy podjąć?

  Odpowiedz
 • Witalis(2014-07-14 12:11) Zgłoś naruszenie 01

  Ten dłużnik i tak miał szczęście, że otrzymał postanowienie o kosztach egzekucji.
  Nadużyciem komorników jest bowiem, że gdy egzekucja jest nieskuteczna lub jest skuteczna tylko częściowo, komornik w ogóle nie wydaje dłużnikowi postanowienia o kosztach. Tym sposobem dłużnik nie jest w stanie zapoznać się z wysokością kosztów i opłat, ani z zasadami ich wyliczenia, a więc też nie jest w stanie ich zaskarżyć. To przekłada się na doliczenie tych kosztów i opłat do następnego postępowania egzekucyjnego, gdzie funkcjonują już jako prawomocne i niezaskarżalne.
  Są też przypadki, że po tym, jak w egzekucji nieskutecznej, w której nie odnaleziono adresu dłużnika, postępowanie zostaje umorzone jako nieskuteczne, dłużnik zostaje obciążony opłatami i kosztami z fikcyjnym "doręczeniem" postanowienia (na podobieństwo procederu fikcji "doręczeniowej" praktykowanej przez sędziostwo).
  A warto też poznać proceder obciążania dłużnika kosztem egzekucji nieskutecznej, mimo że w świetle ustawy o kom. sąd. i egzek. w takim wypadku koszty te powinny obciążyć wierzyciela. Podobnie bezprawnym, spotykanym u niektórych komorników procederem, jest naliczanie 5-procentowej opłaty egzekucyjnej, gdy wierzyciel żąda umorzenia nieskutecznej egzekucji po rocznej bezczynności (art. 823kpc).
  Może jeszcze dodam, że przed kilkoma laty (ok. 10), mimo uznania za niezgodne z Konstytucją pewnych przepisów u.k.s.e.(dających uprawnienie do podwójnego naliczania zaliczki na egzekucję), co weszło bez vacatio, komornicy bodaj jeszcze przez 2 lata stosowali te przepisy, uzyskując bezprawne pieniądze.
  Wszystko to właściwie wypełnia znamiona z art. 231, 284 lub 286 kk, ale kto by w tym państewku ścigał nadużycia wymiaru sprawiedliwości.
  Czasem komuś może udać się coś osiągnąć w drodze skargi na czynność komornika, ale to wyjątki.
  W swym systemie informatycznym komornicy i tak mają utrwalone gotowce, drukujące postanowienia i inne czynności niezgodne z prawem.
  Jest też wiele innych nadużyć komorników. Np. prowadzenie egzekucji przeciwko danemu dłużnikowi przez kilku komorników naraz, co stanowi oczywiste nadużycie, obciążające kosztowo dłużnika, a często pozbawiające go źródeł utrzymania w całości.
  Takie mamy g... państewko bezprawia.

  Co pisząc, wcale nie jestem przeciwnikiem komorników i ich odpowiedniego wynagradzania. Natomiast jestem przeciwny przestępczej działalności organów państwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane