Gazeta Prawna od pięciu lat organizuje Ranking Wydziałów Prawa i Administracji w Polsce. W tym roku na pierwsze miejsce wśród uczelni publicznych wysunął się Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Z grona uczelni niepublicznych pierwsze miejsce zajął, podobnie jak w zeszłym roku Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Laureatem tegorocznego rankingu wśród uczelni publicznych został Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, co można uznać za małą niespodziankę, ponieważ od momentu powstania rankingu pierwsze miejsce piastował Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Wydział ten, kierowany przez prof. dr hab. Krystynę Chojnicką uzyskał 93,5 na 100 możliwych do zdobycia punktów.
Na kolejnych miejscach znalazły się Uniwersytet Warszawski, który dopiero w tym roku oddał palmę pierwszeństwa Uniwersytetowi Jagiellońskiemu oraz Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Z grona uczelni niepublicznych począwszy od 2007 roku, czyli od momentu powstania rankingu, najlepszym wydziałem prawa jest Wydział Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nie inaczej było w tym roku. Na 100 możliwych punktów zdobył on 69 . Wyprzedził tym samym Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji w Gdyni oraz Wyższą Szkołę Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.
O ile zdobycie pierwszego miejsca przez Uniwersytet Jagielloński wśród uczelni państwowych stanowi przełamanie monopolu Uniwersytetu Warszawskiego, to już zwycięstwo Uczelni Łazarskiego wśród uczelni prywatnych jest bezdyskusyjne i niemal oczywiste , ponieważ uczelnia ta, zgodnie z rankingiem DGP, okazuje się być najlepsza począwszy od 2007 roku.
Ranking ten pokazał dobitnie, że pewne uczelnie nie schodzą ze swojego wysokiego pułapu. Poza zmianą lidera wśród uczelni publicznych, skład pierwszej trójki pozostał niezmieniony porównując go do wyników rankingu w roku ubiegłym. Podobnie sytuacja przedstawia się na podium uczelni prywatnych, gdzie ani jedna uczelnia nie zmieniła swojej pozycji. Nasuwa się jeden prosty wniosek- uczelnie te, zarówno państwowe jak i prywatne nie zamierzają obniżać swojego poziomu, co tylko przysłużyć się może jakości kształcenia przyszłych prawników.
Kolejne miejsca wśród wydziałów prawa uczelni publicznych zajęły:
II- Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim
III-Wydział Prawa , Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim
IV-Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie im .Adama Mickiewicza w Poznaniu
V- Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Łódzkim
Z grona uczelni prywatnych wysoko sklasyfikowane zostały :
II- Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni
III- Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
IV- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
V- Wydział Prawa i Administracji w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Założenia rankingu
W tym roku Dziennik Gazeta Prawna nieco zmodyfikowała swój ranking. Do grupy narzędzi metodologicznych ( np.: kadra, jakość kształcenia czy jakość absolwentów) dodano wyniki egzaminu na aplikację absolwentów danego wydziału. Dzięki tym danym, które zapożyczono z rankingu Ministerstwa Sprawiedliwości, wyłoniono zwycięzcę- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uczelnię Łazarskiego w Warszawie.
W sumie do zdobycia było 100 punktów. 40 punktów można było uzyskać za kadrę, 45 za jakość i siłę kształcenia, 15 zaś za wymogi stawiane studentom i jakość absolwentów.
Novum rankingowym jest dodanie do punktacji odsetka zdawalności absolwentów na aplikację prawnicze. Przy tworzeniu rankingu znaczenie miały takie dane jak: liczba wyjazdów zagranicznych kadry naukowej, liczba publikacji naukowych pracowników wydziału, funkcjonowanie biura karier, liczba prowadzonych na wydziale studiów podyplomowych oraz liczbę obowiązkowych przedmiotów zakończonych egzaminem.
Ranking Dziennika Gazety Prawnej z 2011 roku po raz kolejny dostarczył nam wielu ciekawych informacji oraz ukazał najważniejsze tendencje w dziedzinie funkcjonowania wydziałów prawa w Polsce. Ustalona od kilku lat grupa najlepszych uczelni, zachowuje przewagę nad pozostałymi uczelniami, choć trzeba przyznać, że nie jest do dystans nie do pokonania. Wzrasta poziom uczelni prywatnych, zdobywają one więcej punktów niż te publiczne. I tak, najlepsza wśród niepublicznych Uczelnia Łazarskiego, gdyby startowała w rankingu uczelni publicznych zajęłaby miejsce dwunaste. Wydaje się jednak, że w krótkiej perspektywie czasowej uczelnie niepubliczne będą zdobywać coraz więcej punktów i konkurować jak równy z równym z uniwersytetami.
Uczelnie będą musiały się rozwijać, niezależnie od ich dotychczasowej pozycji. Efektem niżu demograficznego będzie konieczność zapewniania coraz to lepszych warunków kształcenia prawników. Konkurencja ( byle zdrowa) wśród wydziałów prawa to zdecydowanie sprzyjająca sytuacja, by przyszli absolwenci prawa opuszczali swoje uczelnie rzetelnie przygotowani, gotowi do podjęcia odpowiedzialnych zawodów prawniczych.
Karol Muż
Zobacz także: