W dniu 1 października 2011 roku wchodzi w życie reforma szkolnictwa wyższego, która wprowadza zmiany w zasadach przyznawania pomocy materialnej dla studentów. Co dokładnie czeka studentów od najbliższego roku akademickiego?
Zmiany w stypendiach
Przede wszystkim zostają zlikwidowane niektóre formy pomocy dla studentów. Znika stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie. Zastąpi je stypendium rektora dla najlepszych studentów.
Od następnego roku przestaje również obowiązywać stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe – te dwa stypendia zastąpi jedno, zwane po prostu stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, które wejdzie w życie 1 października 2012 roku.
Studenci nie złożą również wniosku o przyznanie stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowego. Jednakże środki pieniężne z funduszu pomocy materialnej przeznaczone na te stypendia mają zostać przesunięte na rzecz stypendium socjalnego, które ma zostać proporcjonalnie zwiększone o te środki.
Zobacz:Rekrutacja do Kliniki Prawa Własności HFPC 2011/2012
Kontrowersje wokół stypendiów za wyniki w nauce
Jednak najwięcej kontrowersji budzi sprawa stypendium rektora dla najlepszych studentów. Do tej pory uczelnie określały średnią ocen uprawniającą do otrzymania nagrody w postaci stypendium za najlepsze wyniki w nauce. Student miał więc bardzo często i to z urzędu przyznane stypendium po przekroczeniu wysokiej średniej ocen (i ewentualnie spełnieniu innych warunków np. niepowtarzaniu roku, zaliczeniu wszystkich egzaminów w terminie itp.).
W chwili obecnej stypendium będzie przyznawane tylko na wniosek, a otrzyma je jedynie co dziesiąty student z najlepszą średnią ocen i osiągnięciami naukowymi na danym kierunku studiów. Dzieje się tak dlatego, że dotacja na ten cel dla uczelni wyższej nie może być przyznana więcej niż 10% studentom danego kierunku studiów.
Zobacz: Młodzi prawnicy szerzą ideę pro publico bono
Stracą prymusi
Za to "opłaca się" być biednym niż dobrze się uczyć, bowiem więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na stypendia socjalne. Wyższy również będzie próg dochodowy uprawniający do otrzymania stypendium. Szczegółowych informacji należy zasięgać w uczelni macierzystej, gdyż cały czas dostosowywane są regulaminy studiów do rygorów ustawy i określane szczegółowe kryteria i warunki otrzymania przez studentów wsparcia finansowego.
Pocieszeniem jest to, że można będzie również pobierać stypendia jednocześnie z kilku źródeł, ale niedopuszczalne jest pobieranie tego samego stypendium z kilku uczelni.
Autor: Krystyna Sulczewska
Zobacz także:
Praktyki studenckie - pewna inwestycja w przyszłość
Ogólnopolski Konkurs Prawa Europejskiego już po raz dziewiąty