W ramach programu Leonardo da Vinci Unia Europejska dofinansowuje staże dla absolwentów i osób chcących podnosić bądź zmieniać swoje kwalifikacje zawodowe. Jeszcze do 1 lutego 2013 r. można zgłosić swoją kandydaturę.
Wielu absolwentów po ukończeniu wymarzonego kierunku studiów ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Młodzi ludzie szukając pierwszej pracy bardzo często muszą zderzyć się z chłodnymi realiami, które często odbiegają od ich oczekiwań . Co zatem zrobić aby wyróżnić się z tłumu, zainteresować przyszłego pracodawcę swoim CV i łagodnie przejść z roli studenta do pracownika? Na to pytanie starali się odpowiedź uczestnicy konferencji pt. „Program Leonardo da Vinci : absolwenci na europejskim rynku pracy – czy doświadczenie międzynarodowe ma znaczenie?", organizowanej przez Uczelnię Łazarskiego.
Program Leonardo da Vinci
Unia Europejska wychodzi do absolwentów państw członkowskich z propozycją programu Leonardo da Vinci, którego głównym celem jest promowanie mobilności pracowniczej na terenie Unii. Biorą w nim udział 33 kraje europejskie w tym również Polska. Sam program jest bliźniaczo podobny do popularnego projektu wymiany studenckiej Erasmus.
Program Leonardo da Vinci opiera się na projekcie PLM ( People in the Labour Market), który dotyczy stażów zawodowych dla absolwentów, osób pracujących i poszukujących pracy. Nie ma ograniczeń co do wieku kandydatów, więc każdy kto pragnie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, czuje chęć przekwalifikowania się czy jest w trakcie poszukiwania pracy, może zgłosić swoją kandydaturę.
Leonardo da Vinci pozwala osobom posiadającym dyplom ukończenia studiów wyższych odbyć staż zagraniczny i zdobyć cenne i nietuzinkowe doświadczenie zawodowe. Jest to przedsięwzięcie finansowane ze środków unijnych. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od miejsca i długości odbywania stażu. Absolwent sam rozporządza gotówką uzyskaną w ramach programu.
Cały system funkcjonuje na zasadzie partnerstwa tzn. współpracy przedsiębiorstw zagranicznych z krajem ojczystym absolwenta. Zasadą jednak jest, że absolwent musi być obywatelem państw członkowskich prowadzących ten projekt lub rezydentem bądź posiadać status uchodźcy w państwie wysyłającym. O dofinansowanie nie mogą ubiegać się indywidualni uczestnicy. Procedurą rekrutacyjną kierują bowiem instytucje realizujące projekt m.in. uczelnie wyższe. Posiadają one środki na dofinansowanie tego typu inicjatyw z UE. FRSE przyznało w 2011 r. ok. 20 mln Euro na wszystkie projekty związane z Leonardo da Vinci.
Każda z instytucji realizujących projekt, która działa w ramach programu Leonardo da Vinci ustala dodatkowe kwestie organizacyjne, które pomagają kandydatom składać wnioski, sprawdzić poziom językowy, a przyjętym już absolwentom świadczą pomoc w treningu kompetencji miękkich (aspektów społecznych, osobistych, nawiązywania kontaktów). Pomagają także poprawić znajomość słownictwa zawodowego potrzebnego w danym przedsiębiorstwie czy zawodzie. W zależności od kompetencji i wykształcenia absolwenta mogą być to staże w zakresie prawa, administracji, stosunków międzynarodowych, zarządzania itp. Wachlarz przedsiębiorców – partnerów zagranicznych- jest szeroki, a oferta zależy w dużej mierze od konkretnej instytucji wysyłającej. Każdy absolwent może również sam wybrać miejsce odbywania stażu, jednak konieczne jest w tym przypadku porozumienie między instytucją wysyłającą – np. szkołą wyższą, a partnerem wybranym przez kandydata. Wielu realizatorów projektu, prowadzi system ścieżek decyzyjnych i stymulacyjnych. Decyzyjna polega na samodzielnym wyborze partnera międzynarodowego przez absolwenta, z późniejszą akceptacją instytucji, np. uczelni, natomiast ścieżka stymulacyjna jest mniej autonomiczna. Tutaj przyszły beneficjent wybiera przedsiębiorstwo z listy współpracujących, w danej chwili, partnerów.
W przypadku gdy absolwent pochodzi z uczelni, która nie bierze udziału w programie Leonardo, może złożyć swój wniosek do innych uczelni, które oprócz wewnętrznego naboru z reguły prowadzą także nabory zewnętrzne. Poza tym nabory prowadzi wiele innych instytucji, np. stowarzyszenia, związki zawodowe czy firmy szkoleniowe.
Wnioski do obecnie trwającego programu można składać do 1 lutego 2013 r. Nowe projekty programu Leonardo mają rozpocząć się w 2014 r., co świadczy o tym, że program będzie kontynuowany w przyszłości.
Według statystyk szkół wyższych jak i FRSE najpopularniejszymi krajami, gdzie odbywały się już staże absolwenckie są Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy czy Francja. Staż trwa od 3 do 6 miesięcy.
Z pewnością wyjazd w ramach programu Leonardo da Vinci będzie nietuzinkowym doświadczeniem i cennym punktem w CV.
Marta Adamczyk
Zobacz także: