W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829) egzaminy adwokacki i radcowski nie zawierają części testowej.
Do egzaminów łącznie przystąpi około 5230 osób, w tym do egzaminu adwokackiego około 1650 osób (z czego około 1480 osób po odbyciu aplikacji oraz 180 osób bez odbycia aplikacji), natomiast do egzaminu radcowskiego – około 3580 osób (z czego około 3070 osób po odbyciu aplikacji oraz 510 osób bez odbycia aplikacji). Do egzaminu przystąpi 12 osób niepełnosprawnych. W przypadku tych zdających, czas trwania każdej części egzaminu podlega wydłużeniu o połowę – odpowiednio do 9 i 12 godzin.
Egzaminy przeprowadzane są przez 78 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości, w tym 26 komisji egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego (mających siedziby w 13 miastach) oraz 52 komisje egzaminacyjne do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego (mające siedziby w 19 miastach). W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi 8 osób – 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz 4 przedstawicieli samorządu zawodowego – odpowiednio adwokackiego i radcowskiego.
Począwszy od 2011 r. zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego.
Zdecydowana większość zdających – około 98%, wybrała możliwość rozwiązywania zadań przy użyciu sprzętu komputerowego.
Zdający, którzy zdecydowali się na rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego, będą korzystali z przyniesionych w tym celu własnych laptopów. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, której zadaniem jest również blokowanie dostępu do zasobów komputera i uniemożliwienie łączności z urządzeniami zewnętrznymi.
Aplikacja egzaminacyjna na nośnikach pendrive przekazywana jest zdającym odrębnie na każdy dzień egzaminu.
Ogłoszenia wyników tegorocznych egzaminów zawodowych należy spodziewać się począwszy od II połowy kwietnia br.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
Komentarze(14)
Pokaż:
To że ty masz taki układ i że nawet prawdą jest to co piszesz to nie znaczy że to jest norma bo nie jest.
- miec ukonczone min 26 lat- osoby ponizej tego wieku w ogole nie moga wystepowac w sadzie,ani w charakterze radcy ani aplikanta (!).By uzyskac prawo wykonywania zawodu w prywartnej kancelarii 28-29 lat w zaleznosci od krajow,
-miec zdany egzamin zawodowy (adwokacki,radcowski)-ten wymog jest najwazniejszy,wazniejszy nawet niz studia,
-miec praktyke zawodowa-korporacje zagraniczne wymagaja 1 roku w zawodzie adwokatqa (a nie aplikanta).
Jakie warunki musi spelniac praktyka by zalozyc toge:
- aplikacja rozliczana jest w godzinach,a nie latach,wlicza sie w czas wakacje,przez pelen rok kalendarzowy (a nie szkoleniowy jak w Polsce)
-kazdy praktykant musi stawac w sadzie na sprawach.stad aplikacja odbyta poza nim nie jest UZNAWANA.Wiekszosc radcow nigdy nie wlozylaby togi i nie moglaby prowadzic wlasnej praktyki wg.standardow europejskich.To wazna informacja dla szefow izb prawniczych.
Szkolenia w izbie i aplikacje pod nadzorem odbywaja tylko osoby,ktore nie uzyskaly cenzusu wieku-u nas osoby do 29 roku zycia.Reszta NIE MOZE odbywac aplikacji w tym trbie gdyz musi przeprowacowac w zawodzie min.polowe wieku emerytalnego,w Polsce to 33,5 roku zycia.PO przekroczeniu tego wieku taka osoba kierowana jest OD RAZU na egzamin zawodowy ,a praktyke odbywa w innym,indywidualnym trybie.Absolutnie nie toleruje sie przetrzymywania starych ludzi na przyuczkach platnych do zawodu.To sie moze sokonczyc nawet sadem! Wiekszosc aplikantow w Polsce to STARZY LUDZIE- czyli po 26 roku zycia.Sadze,ze to jedne z najwiekszych problemow ustaw korporacyjnych.
Nie ma mowy o majstrowania przy egzaminach panstwowych i znoszeniu testow ze znajomosci kodeksow.To sie by skonczylo zagranica przeprowadzeniem egzaminu i odmowa wpisu na liste radcow/adwokatow pod warunkiem zaliczenia testu.Trzeba zwazyc,ze zmiany egzaminacyjne wymagaja ustawy,ale akceptacja zasad egzaminacyjnych przez korporacje to jedno,a wpis na liste adwokacka/radcowska nie jest wymuszony przez ustawe,czyli mozna miec egzamin,ale nie miec tytulu.I nic korporacji zaden Sejm nie zrobi,tak samo jak i skarzenie decyzji izb do samego NSA.
Nadanie tytulu adwokat/radca,wpis na listy zawodowe i danie togi jest decyzja wylacznie korporacyjna.Sejm tu niczego nie zdziala,ani Minister.To trzeba miec na uwadze wchodzac w ten zawod.Takze egzamin zawodowy jest bardzo wazny,ale sam w sobie niczego jeszcze nie gwarantuje.W zadnym kraju,nie tylko w Polsce.
- studia maja trwac nie dluzej niz 6 lat (przedluzenie o rok)-zabezpieczenie przed przetrzymywaniem zakladnikow na uczelniach w obawie przed nadmia rem kandydatow do zawodu,po tym czasie albo nastepuje skierowania na egzamin (Niemcy),albo wypisywanie dyplomu- ECTS.Przy stawianiu czynnego oporu sprawa konczy sie prawie zawsze sprawa karną za naduzycie uprawnien.
-zdobywanie tytulu trwa od 24 roku zycia do wiek emerytalny : 2.Po przekroczeniu tego wieku juz nie obowiazuja zadne dodatkowe wymogi procz egzaminow zawodowych.Dla emerytow jest "amnestia".Przy stawianiu czynnego oporu zazwyczaj dochodzi do zmiany ustaw,
Tych spraw nawet sie juz nie zapisuje w ustawach gdyz zgodnie z deklaracjami bolonskimi i przepisami europejskimi sa one dla kazdego prawnika oczywiste.
Nie mozna bawic sie czasem prawnikow!!! By zapobiec manipulacjom legislacyjno-politycznym wprowadzono cenzusy wieku,znane w starych ustawach w Polsce.