GUS otworzył dostęp do swojego Banku Danych Lokalnych, największej w Polsce bazy danych lokalnych i regionalnych o gospodarce, społeczeństwie i środowisku - poinformował we wtorek Urząd. Korzystanie z nich jest bezpłatne i nielimitowane.

Uruchomiona przez GUS witryna www.api.stat.gov.pl kieruje do produktów statystyki publicznej, umożliwiając automatyczne pobieranie danych z zasobów BDL oraz TERYT i REGON. (API to mechanizm pozwalający na automatyzację komunikacji między systemami oraz tworzenie nowych rozwiązań programowych na bazie danych dostępnych w API REGON, API TERYT i API BDL.) W portalu API GUS znajduje się też opis projektu i zasobów wraz z przykładami wykonywania żądań z API.

Jak przekonuje resortu cyfryzacji,który jest partnerem projektu otwierania danych publicznych, udostępnienie danych zgromadzonych w BDL przez API otwiera nieograniczone możliwości łączenia największych i najbardziej różnorodnych tematycznie zbiorów danych statystycznych w Polsce. Oferuje ponad 40 tys. cech statystycznych pogrupowanych tematycznie w układzie jednostek terytorialnego podziału Polski.

Korzystanie z API do BDL, jak i pozostałych produktów, jest bezpłatne. Zasoby są udostępniane w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Wymogiem jest podstawowa znajomość formatów XML oraz JSON. Ze względu na liczbę obsługiwanych wywołań danych z konkretnego adresu IP nałożone są limity ilościowe. Użytkownicy potrzebujący większych limitów mogą się zarejestrować i uzyskać osobisty klucz API pozwalający na większą swobodę w pobieraniu danych.

Otwarcie danych sektora publicznego do ponownego wykorzystania (tzw. re-use), tak by służyły jako materiał surowy dla rozwoju nowych produktów i usług, ma umożliwić przedsiębiorcom wykorzystywanie pozyskanych informacji i danych do tworzenia nowych produktów i usług, np. aplikacji na smartfony i komputery.

Zdaniem resortu cyfryzacji otwarte we wtorek bazy GUS są wyjątkowo wartościowe także dla pracowników administracji na potrzeby kreowania polityk oraz samorządów, środowisk naukowych i akademickich; sprzyja również rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego. Baza BDL została otwarta przez API w ramach realizowanego w Ministerstwie Cyfryzacji projektu „Otwarte dane – dostęp standard, edukacja”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś