statystyki

Ile kolokwiów musi zdać przyszły notariusz?

autor: Marcin Wybranowski09.03.2020, 07:20; Aktualizacja: 09.03.2020, 07:35
PG jako przesłankę niedopuszczalności wydania orzeczenia wskazał brak kognicji Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do uchwał KRN

PG jako przesłankę niedopuszczalności wydania orzeczenia wskazał brak kognicji Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do uchwał KRNźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny 25 marca br. rozpatrzy skargę konstytucyjną o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów uchwały Krajowej Rady Notarialnej z 2009 r. w sprawie programu odbywania aplikacji notarialnej. Chodzi o regulacje określające warunki, jakie powinien spełnić aplikant, który chce uzyskać zaświadczenie o ukończeniu aplikacji.

Zgodnie z par. 1 pkt 2 powyższej uchwały „wykonywanie przez aplikanta obowiązków objętych (…) programem uprawnia go do uzyskania zaświadczenia o odbyciu aplikacji”. Natomiast par. 6, skreślony w 2012 r., wskazywał, że „w czasie odbywania aplikacji aplikanci składają dwa kolokwia”.

Jeszcze przed zmianą uchwały rada jednej z izb notarialnych, z uwagi na uzyskanie negatywnego wyniku kolokwium przeprowadzonego po drugim roku aplikacji, odmówiła młodemu prawnikowi wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej.

Ten w skardze do TK zarzucił m.in., że par. 1 oraz 6 określają odmienne warunki uzyskania zaświadczenia o odbyciu aplikacji niż te opisane w art. 72 par. 1 i 2 prawa o notariacie (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 540 ze zm.), tym samym są niezgodne z art. 2 i 7 konstytucji.

Jego zdaniem wprowadzając do programu odbywania aplikacji kolokwia, których negatywny wynik uniemożliwia ukończenie szkolenia, KRN przekroczyła swoje ustawowe uprawnienia. A wskazane przepisy są sprzeczne z art. 65 ust. 1 ustawy zasadniczej, ponieważ ograniczają wolność wyboru zawodu.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Developer(2020-03-09 14:05) Zgłoś naruszenie 5412

    W Polsce jest za mało notariuszy, coś około 3 800. Według moich obliczeń notariuszy powinno być co najmniej 20 000, wtedy ceny spadną. Dziś za prostą umowę deweloperską, której notariusze mają wzorce w kompach a zmieniają się dane, niektórzy notariusze potrafią żądać nawet 400 zł !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • XYZ(2020-03-09 08:53) Zgłoś naruszenie 517

    Pamiętam, odbywałam aplikację notarialną w Krakowie, a kierownikiem szkolenia aplikantów notarialnych była notariusz Wanda Miłoszewska. Rada Izby Notarialnej w Krakowie uważała, że te kolokwia są obowiązkowe, bo trzeba "szkolić" aplikantów, a na argument, że notariusz Wanda Miłoszewska, sama nie odbyła aplikacji notarialnej, tylko przyszła do notariatu z innego zawodu prawniczego - była cisza. Podobnie z innymi ówczesnymi członkami Rady Izby Notarialnej w Krakowie: Adam Ziomek, Andrzej Polański - też bez aplikacji notarialnej. Te kolokwia - de facto - miały blokować dostęp do zawodu.

    Odpowiedz
  • Aplikanci(2020-03-09 09:13) Zgłoś naruszenie 404

    Apel do notariusz - Tamary Żurakowskiej z Warszawy; wieloletniej wykładowczyni na aplikacji notarialnej: PROSZĘ UJAWNIĆ TREŚĆ ZADAŃ Z EGZAMINU NOTARIALNEGO jaki PANI ZDAWAŁA 25 lat temu. Chętnie porównamy z treścią obecnych zadań. Dziękujemy !

    Odpowiedz
  • Jola(2020-03-09 13:30) Zgłoś naruszenie 232

    We wszystkich krajach europy środkowo - wschodniej po upadku komuny każdy notariusz musiał zdać egzamin weryfikujący swoją wiedzę. Zdało tylko 30 %. A w Polsce ? Post-prlowscy notariusze wychowali swoich..., dopiero dekomunizacja z 2013 r. zlikwidowała tą patologię.......

    Odpowiedz
  • Tyrka(2020-03-09 11:21) Zgłoś naruszenie 173

    pamiętam jak zadzwoniłem do kancelarii notarialnej, gdzie wraz z kuzynem (mieszka w Argentynie, nie zna języka polskiego) chcieliśmy sprzedać dom odziedziczony po babci. Pani notariusz zażądała, żebyśmy przyszli z tłumaczem języka argentyńskiego na polski....:)))))))

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • trzeba przywrócić asesurę(2020-03-09 12:47) Zgłoś naruszenie 816

    to może nie trzeba będzie żadnych kolokwiów... i niebędzie w tym zawodzie nieuków !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Za_mało_jest_notariuszy(2020-03-14 00:19) Zgłoś naruszenie 81

    odpowiedzialność sprzedawcy warzyw jest większa niż notariusza, bo sprzedawca odpowiada za życie, a notariusz tylko za pieniądze...... Ponadto statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że postępowaniami dyscyplinarnymi są objęci tylko notariusze po asesurze, lub ci co przyszli z innych zawodów. Ci co zostali notariuszami bez asesury (a tak jest od 5 lat) nie popełniają błędów - brak takich postępowań

    Odpowiedz