statystyki

Ile kolokwiów musi zdać przyszły notariusz?

autor: Marcin Wybranowski09.03.2020, 07:20; Aktualizacja: 09.03.2020, 07:35
PG jako przesłankę niedopuszczalności wydania orzeczenia wskazał brak kognicji Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do uchwał KRN

PG jako przesłankę niedopuszczalności wydania orzeczenia wskazał brak kognicji Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do uchwał KRNźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny 25 marca br. rozpatrzy skargę konstytucyjną o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów uchwały Krajowej Rady Notarialnej z 2009 r. w sprawie programu odbywania aplikacji notarialnej. Chodzi o regulacje określające warunki, jakie powinien spełnić aplikant, który chce uzyskać zaświadczenie o ukończeniu aplikacji.

Zgodnie z par. 1 pkt 2 powyższej uchwały „wykonywanie przez aplikanta obowiązków objętych (…) programem uprawnia go do uzyskania zaświadczenia o odbyciu aplikacji”. Natomiast par. 6, skreślony w 2012 r., wskazywał, że „w czasie odbywania aplikacji aplikanci składają dwa kolokwia”.

Jeszcze przed zmianą uchwały rada jednej z izb notarialnych, z uwagi na uzyskanie negatywnego wyniku kolokwium przeprowadzonego po drugim roku aplikacji, odmówiła młodemu prawnikowi wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej.

Ten w skardze do TK zarzucił m.in., że par. 1 oraz 6 określają odmienne warunki uzyskania zaświadczenia o odbyciu aplikacji niż te opisane w art. 72 par. 1 i 2 prawa o notariacie (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 540 ze zm.), tym samym są niezgodne z art. 2 i 7 konstytucji.

Jego zdaniem wprowadzając do programu odbywania aplikacji kolokwia, których negatywny wynik uniemożliwia ukończenie szkolenia, KRN przekroczyła swoje ustawowe uprawnienia. A wskazane przepisy są sprzeczne z art. 65 ust. 1 ustawy zasadniczej, ponieważ ograniczają wolność wyboru zawodu.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Developer(2020-03-09 14:05) Zgłoś naruszenie 5514

    W Polsce jest za mało notariuszy, coś około 3 800. Według moich obliczeń notariuszy powinno być co najmniej 20 000, wtedy ceny spadną. Dziś za prostą umowę deweloperską, której notariusze mają wzorce w kompach a zmieniają się dane, niektórzy notariusze potrafią żądać nawet 400 zł !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • XYZ(2020-03-09 08:53) Zgłoś naruszenie 537

    Pamiętam, odbywałam aplikację notarialną w Krakowie, a kierownikiem szkolenia aplikantów notarialnych była notariusz Wanda Miłoszewska. Rada Izby Notarialnej w Krakowie uważała, że te kolokwia są obowiązkowe, bo trzeba "szkolić" aplikantów, a na argument, że notariusz Wanda Miłoszewska, sama nie odbyła aplikacji notarialnej, tylko przyszła do notariatu z innego zawodu prawniczego - była cisza. Podobnie z innymi ówczesnymi członkami Rady Izby Notarialnej w Krakowie: Adam Ziomek, Andrzej Polański - też bez aplikacji notarialnej. Te kolokwia - de facto - miały blokować dostęp do zawodu.

    Odpowiedz
  • Aplikanci(2020-03-09 09:13) Zgłoś naruszenie 414

    Apel do notariusz - Tamary Żurakowskiej z Warszawy; wieloletniej wykładowczyni na aplikacji notarialnej: PROSZĘ UJAWNIĆ TREŚĆ ZADAŃ Z EGZAMINU NOTARIALNEGO jaki PANI ZDAWAŁA 25 lat temu. Chętnie porównamy z treścią obecnych zadań. Dziękujemy !

    Odpowiedz
  • Jola(2020-03-09 13:30) Zgłoś naruszenie 242

    We wszystkich krajach europy środkowo - wschodniej po upadku komuny każdy notariusz musiał zdać egzamin weryfikujący swoją wiedzę. Zdało tylko 30 %. A w Polsce ? Post-prlowscy notariusze wychowali swoich..., dopiero dekomunizacja z 2013 r. zlikwidowała tą patologię.......

    Odpowiedz
  • Tyrka(2020-03-09 11:21) Zgłoś naruszenie 173

    pamiętam jak zadzwoniłem do kancelarii notarialnej, gdzie wraz z kuzynem (mieszka w Argentynie, nie zna języka polskiego) chcieliśmy sprzedać dom odziedziczony po babci. Pani notariusz zażądała, żebyśmy przyszli z tłumaczem języka argentyńskiego na polski....:)))))))

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • trzeba przywrócić asesurę(2020-03-09 12:47) Zgłoś naruszenie 817

    to może nie trzeba będzie żadnych kolokwiów... i niebędzie w tym zawodzie nieuków !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Za_mało_jest_notariuszy(2020-03-14 00:19) Zgłoś naruszenie 81

    odpowiedzialność sprzedawcy warzyw jest większa niż notariusza, bo sprzedawca odpowiada za życie, a notariusz tylko za pieniądze...... Ponadto statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że postępowaniami dyscyplinarnymi są objęci tylko notariusze po asesurze, lub ci co przyszli z innych zawodów. Ci co zostali notariuszami bez asesury (a tak jest od 5 lat) nie popełniają błędów - brak takich postępowań

    Odpowiedz