statystyki

Najpierw wizyta w skarbówce, potem wpis na listę adwokatów

autor: Ewa Maria Radlińska11.11.2017, 07:30
Podstawową drogą dojścia do zawodu adwokata jest odbycie aplikacji i złożenie egzaminu zawodowego

Podstawową drogą dojścia do zawodu adwokata jest odbycie aplikacji i złożenie egzaminu zawodowegoźródło: ShutterStock

Umowę o patronacie i zatrudnieniu na zasadach wolontariatu, nawet jeżeli nie podlegałaby opodatkowaniu, trzeba zgłosić do urzędu skarbowego.

Sprawa dotyczyła prawniczki, która złożyła do Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu wniosek o wpis na listę adwokatów. Powołała się na art. 66 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 635 ze zm., dalej: p.a.), który umożliwia dokonanie wpisu bez konieczności odbycia aplikacji adwokackiej i zdania egzaminu końcowego. Jest jednak warunek, że dana osoba w ciągu pięciu lat przed złożeniem takiego wniosku, łącznie przez co najmniej trzy lata, pracowała w kancelarii adwokackiej i wykonywała wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego. Art. 68 ust. 3 p.a. określa, że do wniosku o wpis na listę adwokatów należy w takim przypadku dołączyć umowę o pracę wraz z dokumentami lub zaświadczeniami od pracodawcy określającymi zakres obowiązków lub umowy cywilnoprawne wraz z oświadczeniem o złożeniu deklaracji do właściwego urzędu skarbowego oraz zapłaceniu podatku wynikającego z tytułu tych umów. Tu powstał problem.

Prawniczka dołączyła do wniosku notarialnie poświadczoną kopię umowy o patronacie i zatrudnieniu na zasadach wolontariatu zawartej z kancelarią adwokacką na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin, bez wynagrodzenia, w zamian za umożliwienie praktycznego szkolenia i odbywania praktyki związanej bezpośrednio ze świadczeniem pomocy prawnej przez patrona. Adwokat zaś wystawił zaświadczenie o wykonywaniu przez nią czynności wymagających wiedzy prawniczej i bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz oświadczenie o zwolnieniu umowy o wolontariacie z wszelkich opłat skarbowych i podatków. ORA we Wrocławiu odmówiła wpisania kandydatki na listę adwokatów, uznając, że wymóg legitymowania się odpowiednią praktyką w zawodzie jest spełniony wówczas, gdy praktyka ta ma charakter odpłatny, a umowa została zgłoszona w drodze deklaracji do właściwego urzędu skarbowego i odprowadzono od niej należny podatek. Na skutek odwołania prawniczki sprawa trafiła do Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, które utrzymało tę uchwałę w mocy. Prawniczka wniosła więc odwołanie do ministra sprawiedliwości, który uchylił obie korporacyjne uchwały i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ORA. Wskazał, że ustawodawca w spornym przepisie nie przesądził o tym, czy umowy muszą mieć charakter odpłatny.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • matura starczy(2017-11-12 22:30) Zgłoś naruszenie 81

  czas w ogóle znieść wymóg studiów, aplikacji, egzaminów i czegokolwiek. Lekarzy też trzeba deregulować ! ! ! Chciałbym jutro zostać neurochirurgiem od jutra i co? dlaczego nie mogę? W końcu wolny rynek nas zbawi ! Powinno wystarczyć samo zaświadczenie, że lekarzom kawę podawałem! Jak zle zoperuję to przecie możnaby me pozwać i pozbawić prawa wykonywania zawodu! Co to za głupie ograniczenia konstytucyjnej wolności gospodarczej. Wstyd i hańba!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pracodawca(2017-11-11 10:10) Zgłoś naruszenie 43

  A ich ustawa o minimalnym wynagrodzeniu nie dotyczy? Jak żeby zatrudnić dorosłego pracownika, niezależnie czy na zlecenie czy na umowę o pracę musze mu płacić minimalne. Bo jak nie to mi PIP wjedzie do firmy. Z tego co sam przerabiałem wolontariat nie jest dopuszczalny, bo to nie instytucja kultury ani działalność publiczna.

  Odpowiedz
 • kujon (2018-10-03 14:00) Zgłoś naruszenie 10

  przede wszystkim powinni pozwolić na zrobienie czegoś więcej niż przynoszenie kawy.....

  Odpowiedz
 • podobna sytuacja(2018-10-10 09:49) Zgłoś naruszenie 00

  To znaczy,że mam szansę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane