statystyki

Będzie czystka w turystycznej branży. Sama jest temu winna

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto10.04.2017, 07:46; Aktualizacja: 10.04.2017, 09:29
Turystyka

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny da touroperatorom siedem dni na złożenie sprawozdań i opłacenie składek od zagranicznych wycieczek. Również Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada kontrole i kary.źródło: ShutterStock

Co piąte biuro podróży nie wypełnia obowiązków związanych ze składaniem co miesiąc deklaracji do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Za to można wypaść z rynku na trzy lata.

USŁUGI

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny da touroperatorom siedem dni na złożenie sprawozdań i opłacenie składek od zagranicznych wycieczek. Również Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada kontrole i kary.

Konsekwencje zaniechań mogą dotknąć nie tylko firmy, ale i ich klientów. Powstały w końcu 2016 r. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma pokrywać szkody turystów powstałe po upadłości biur podróży. Touroperatorzy mają do niego co miesiąc składać deklaracje o działalności i wpłacać składki za każdą sprzedaną wycieczkę zagraniczną (10–15 zł).

Branża do tego obowiązku podchodzi jednak bardzo swobodnie. W grudniu organizatorzy imprez turystycznych złożyli 2721 deklaracji, a konto funduszu zasiliło 365,4 tys. zł. Z wyliczeń obsługującego TFG Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że deklaracji powinno być o 1138 więcej. Oznaczało to, że 30 proc. zobowiązanych podmiotów deklaracji wtedy nie złożyło. Do lutego statystyka nieco się poprawiła, ale ciągle deklaracje złożyło tylko ok. 80 proc. zobowiązanych podmiotów.

UFG wstrzymywał się od karania niezdyscyplinowanych przedsiębiorców. Teraz przygotowuje wezwania dla biur, które nie wywiązują się z ciążącego na nich obowiązku. Będą musiały uzupełnić braki w ciągu siedmiu dni. – W braku reakcji złożymy wniosek o wykreślenie tych podmiotów z rejestru organizatorów turystyki z zakazem prowadzenia działalności na trzy lata – zaznacza Małgorzata Ślepowrońska z zarządu UFG. Taki wniosek trafia do właściwego marszałka województwa, który dokonuje wykreślenia. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie wyklucza własnych kontroli, jeśli zaczną do resortu napływać niepokojące sygnały o uchylaniu się od nowego obowiązku.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • money(2017-04-10 13:28) Zgłoś naruszenie 01

    karac,scigac,zamykac,sledzic,podsluchiwac,zabraniac,zakazywac...tylko to potrafi ta bezdennie glupia ekipa.Az zamordują gospodarke

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane