W ciągu najbliższych sześciu miesięcy zarówno Belgia, jak i Rosja uruchomią w swoich krajach nowe, elektroniczne systemy opłat drogowych. To kolejny krok w kierunku uzależnienia opłat za tranzyt od realnej szkodliwości pojazdów dla środowiska. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać u operatorów opłat drogowych, którzy zajmą się rozliczaniem nowych opłat, jak np. DKV Euro Service.

Belgia: nowe opłaty drogowe jednak od 1 kwietnia 2016 r. / Media
Rosja: nowe opłaty na ponad 50 774 km dróg / Media

Belgia: nowe opłaty drogowe jednak od 1 kwietnia 2016 r.

1 kwietnia nowy system zastąpi obowiązującą dziś w Belgii Eurowinietę. Obejmie wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony DMC - zarówno belgijskie, jak i zagraniczne. Wysokość opłat zależeć będzie od masy pojazdu, klasy EURO oraz kategorii dróg. Jednym z pierwszych operatorów kart, który umożliwi rozliczanie nowych opłat, będzie DKV Euro Service - rejestracja poprzez DKV ruszyła już 1 października.

Za wdrożenie nowego systemu myta odpowiedzialny jest operator Viapass. Nowe opłaty obejmą sieć dróg podlegających dziś Eurowiniecie, czyli autostrady i drogi krajowe we Flandrii, Walonii i w regionie Brukseli.

We Flandrii i w regionie Brukseli opłaty drogowe nie podlegają podatkowi VAT. Inaczej jest w Walonii, gdzie drogi są zarządzane przez organizację Sofico – tam do cen doliczony zostanie VAT.

Rosja: nowe opłaty na ponad 50 774 km dróg

Rosja zapowiedziała uruchomienie w listopadzie 2015 r. państwowego systemu opłat drogowych, umownie określanego dziś jako Projekt 12 Ton. Elektroniczne opłaty obejmą 50 774 km dróg federalnych. Również w przypadku rozliczania tych opłat, swoje pośrednictwo od początku zaoferuje operator kart DKV.

Nowy system obejmie pojazdy powyżej 12 ton i działać będzie w technologii GPS, zliczającej przejechane kilometry. Rozliczeń będzie można dokonywać w trybie przedpłaty, a jako środki płatności posłużą: urządzenie pokładowe, bilet lub uiszczanie opłat poprzez portal internetowy. Kontrakt na obsługę systemu został podpisany na 13 lat pomiędzy państwem rosyjskim a operatorem RT Invest Transportnye Systemy (RTITS).

Z DKV także na Białorusi

Od 1 listopada za pośrednictwem DKV będzie się można także zarejestrować do płatności w białoruskim systemie BelToll. Obowiązuje on na 1300 km tras (w planie powiększenie do 2700 km). Do naliczania płatności obowiązkowe są tu urządzenia pokładowe. Co odróżniać będzie DKV od innych operatorów, to płatności w trybie postpay i prepay, a także możliwość rejestracji online poprzez formularz DKV.

System online to nowoczesne rozwiązanie, które pomaga przewoźnikom zmniejszyć ilość roboty papierkowej i zapewnia szybką obsługę. Wszystkie dokumenty są dostępne w elektronicznej formie w strefie klienta DKV na www. Użytkownik może na bieżąco śledzić postęp w rejestracji. Ma podgląd aktualnego statusu urządzeń pokładowych oraz wszystkich dostępnych w danej chwili usługi. Zamówienia dodatkowych urządzeń lub ich wymiany można dokonać w kilka sekund.

Szczegółowe informacje o zmianach w opłatach drogowych w Europie publikowane są na stronie www.info-myto.pl.

Więcej informacji na: www.dkv-euroservice.com, www.satellic.be/en-UK/, www.viapass.be.