statystyki

Ubywa straży miejskiej. Zemsta za fotoradary

autor: Tomasz Żółciak17.07.2014, 07:32; Aktualizacja: 17.07.2014, 10:04
W nieoficjalnych rozmowach strażnicy skarżą się też na PR, jaki wytworzył się wokół ich formacji

W nieoficjalnych rozmowach strażnicy skarżą się też na PR, jaki wytworzył się wokół ich formacjiźródło: ShutterStock

Od 1994 r. zlikwidowano 45 jednostek. Reaktywowano zaledwie 19. 2013 rok stał się okresem największego spadku liczebności tej formacji

Reklama


Reklama


Do 2010 r. jej szeregi się rozrastały. Jeśli w 1999 r. było 6,9 tys. strażników (bez pracowników administracyjnych), to w rekordowym 2010 r. już 9869. Ostatnio trend się odwrócił. O ile w okresie 2010–2012 z formacji rok do roku odchodziło lub zwalnianych było po kilkadziesiąt osób, tak tylko w ubiegłym roku już ponad 400.

Powodów tego zjawiska jest kilka. – Pierwszy to likwidacja jednostek. Od 1994 r. ubyło 45 – tłumaczy Piotr Ichniowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Siemianowicach Śląskich. Tylko w zeszłym roku zlikwidowano 9 jednostek, m.in. w Terespolu, Sochaczewie i Radomsku. – Straże likwidowane są najczęściej w gminach liczących nie więcej jak 20 tys. mieszkańców – dodaje Ichniowski.

Drugi powód to ograniczanie etatów. – Znam przypadki, że samorządowcy nie decydują się zatrudniać nowych ludzi nawet wtedy, gdy inni odchodzą – twierdzi nasz rozmówca.

Trzecia przyczyna to słabnąca atrakcyjność zawodu. – Zawód strażnika gminnego czy miejskiego nie jest wybitny, jeśli chodzi o zarobki, a osłona socjalna jest iluzoryczna. Zwłaszcza jeśli porównamy ją np. z ochroną policjantów: im przysługuje wiele dodatków, o których strażnicy mogą tylko marzyć. Np. mieszkaniowy, jeśli pracują poza miejscem zamieszkania – wskazuje.

W nieoficjalnych rozmowach strażnicy skarżą się też na PR, jaki wytworzył się wokół ich formacji. – Nagłośniony przypadek straży z Czerska, która ścigała za przekroczenie prędkości właściciela auta jadącego na lawecie, dobrze nam nie zrobił, a wręcz może posłużyć jako najlepszy dowód, że trzeba się nas pozbyć – mówi nam jeden ze strażników.

Jak wskazuje Edward Trojanowski, sekretarz Związku Gmin Wiejskich RP, swoje dołożyły też samorządy. – Gdy gminy wyczuły, że mogą zarobić pieniądze na fotoradarach, fala nienawiści ze strony kierowców przeniosła się na strażników. A to często stawia w złym świetle całą formację – przyznaje Edward Trojanowski. Podkreśla, że zazwyczaj to nie atmosfera nagonki decyduje o tym, czy gmina zlikwiduje daną jednostkę, czy nie, lecz pieniądze. – Utrzymywanie straży gminnych kosztuje, a samorządy poszukują pieniędzy – wskazuje sekretarz ZGW RP. Przykładowo Stalowa Wola, jedno z największych miast bez strażników, wolało zapłacić za większą liczbę patroli policji i paliwo do radiowozów (ok. 150 tys. zł w ubiegłym roku). Zwłaszcza że – jak przekonywały władze miasta – przestępczość nie wzrosła, a wcześniejsze utrzymywanie straży miejskiej kosztowało miasto ok. 1 mln zł rocznie.

Edward Trojanowski z ZGW RP zaznacza, że wciąż jest wiele gmin, w których strażnicy cieszą się uznaniem lokalnej społeczności. Zwłaszcza tam, gdzie zlikwidowano lokalny posterunek policji i gmina może liczyć tylko na sporadyczne patrole wysyłane z najbliższej komendy powiatowej. Strażnicy z kolei zwracają uwagę, że równolegle do likwidowanych jednostek zdarzają się przypadki ich reaktywowania – od 1994 r. było ich 19. Jedną z takich gmin był Gubin. – Straż zlikwidowano w latach 90. po skandalu finansowym. W 2006 r. jednym z punktów mojego programu wyborczego była reaktywacja tej jednostki. Ale tym razem jasno określiłem jej zadania, np. zabroniłem kupna fotoradarów – opowiada nam burmistrz Bartłomiej Bartczak.

W najbliższych miesiącach o strażnikach miejskich będzie mówiło się więcej niż zwykle. Przed wyborami lokalnymi (te odbędą się w połowie listopada) temat likwidacji straży miejskiej stanie się głównym hasłem niektórych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wygra ten, który lepiej wyczuje nastawienie mieszkańców do swoich municypalnych strażników.

Samorządy bez straży nie tracą na bezpieczeństwie

Miasta, które pozbyły się strażników, przekonują, że nie musi się to odbyć ze szkodą dla bezpieczeństwa mieszkańców. W Stalowej Woli formacja ta została rozwiązana w 2008 roku. Władze miasta zapewniają, że od tego czasu przestępczość nie wzrosła. Z danych komendy powiatowej policji wynika, że w 2008 r. w kategorii „przestępstwa rozbójnicze” wszczęto 31 postępowań, a w 2012 roku – 24. Zwiększył się też wskaźnik wykrywalności takich przestępstw jak bójki i pobicia (z 68,3 proc. w 2008 r. do 80 proc. w 2012 r.).

W tym samym roku, co Stalowa Wola, podobną decyzję podjęły władze Chrzanowa. Również nie odbiło się to jakoś szczególnie na statystykach bezpieczeństwa. Jeszcze w 2004 roku na terenie powiatu popełniono 7 tys. przestępstw, podczas gdy w 2010 r. (dwa lata po likwidacji straży miejskiej) było ich ponad 2 tys. mniej (49 proc. wszystkich przestępstw z całego powiatu popełniono na terenie gminy Chrzanów).

Strzegom zlikwidował straż miejską w kwietniu 2012 roku. Została ona włączona w struktury urzędu miejskiego, a poszczególne wydziały przejęły zadania takie jak zapobieganie bezdomności zwierząt czy obsługa monitoringu wizyjnego miasta. Resztą (np. ochroną spokoju w miejscach publicznych czy kontrolą ruchu drogowego) zajęła się policja. Takie działanie odniosło efekt. Z raportu przedstawionego w ubiegłym roku przez strzegomską policję wynika, że stan bezpieczeństwa w gminie w 2012 roku poprawił się w porównaniu z 2011 rokiem. Nastąpił wzrost wykrywalności ogólnej (o 1 proc.), wykrywalności kryminalnej (o 9,5 proc.) i wykrywalności w 7 innych kategoriach (o ponad 13 proc.). Wykrywalność przestępstw rozbójniczych, takich jak bójki, pobicia i uszkodzenia ciała, wyniosła 100 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • plumkus(2014-07-17 09:47) Odpowiedz 00

  Moim zdaniem Straż miejska jest zbyteczna powinna się zajmować pilnowaniem porządku w miastach ,a do tej pory łapanie na radary to piękna sprawa ,ustawi radar i siedzi nic nie robiąc ,nie muszą się użerać z mieszkańcami.
  Do likwidacji a fundusz przeznaczyć na bardziej potrzene cele np na pomoc społeczną.

 • Siwek(2014-07-18 08:42) Odpowiedz 00

  materiał chyba oparty na plotkach bo z tego co wyczytuje w sprawozdaniach z działalności straży wynika że w ubiegłym roku powołanych zostało więcej jednostek straży niż w ubiegłych latach ogółem

 • Były miast woj. połud.(2015-03-01 15:40) Odpowiedz 00

  Straż na początku lat 90 była dla mnie potrzebna , co prawda bez pleców się dostałem ale się już sam wyrobiłem przez kilka lat kiedy tam pracowałem ludzie się tak bali munduru ze płacili za wszystko, wybudowałem chałupę kupiłem auto i od kiedy zaczęli przyjmować swoich odszedłem ,ale jeszcze przez rok brałem tak się ludzie bali tak się ludzi wyszkoliło a dziś ludzie się nie boją i na straż psioczą tylko ze nie z likwidują bo tam sami znajomi pracują

 • emerytowny(2014-11-19 15:53) Odpowiedz 00

  Strażnicy są lepsi i gorsi. Nie każdy się nadaje do pracy, w której pracuje, tyczy się do Straży, szpitali czy też kościołów.Czy wy też jesteście tacy święci i pracujecie jak Japończycy w swoich fabrykach do utraty tchu??? wątpię.Prawda jest taka, że powinno im się odebrać niektóre obowiązki, które są powielane od Policji. A propos Polacy to mistrzowie Hejtu...wszystkich i wszystko znienawidzić (katolicy???). pozdrawiam

 • tomek(2014-07-21 13:12) Odpowiedz 00

  SM niech usuną, bo z foto nie ma takiego problemu, rzeczywiście się przydają, a dla zapominalskich yanosik posłuży

 • kpkpkp(2014-07-17 21:14) Odpowiedz 00

  Likwidacja straży miejskiej jest jednym z największych sukcesów demokracji w Polsce. Formacja ta była znienawidzona przez obywateli i do tego służyła tylko jako narzędzie do wyciągania pieniędzy nie dbając o bezpieczeństwo. To w sumie pierwszy przypadek kiedy po 1990 roku władza wsłuchuje się w wolę obywateli i jeszcze tą wolę realizuje. I to na najcenniejszym demokratycznie lokalnym szczeblu.
  Oczywiście SM jest całkowicie zbędna, jej obowiązku wykonuje z powodzeniem prewencja w Policji.

 • annapol(2014-07-18 13:22) Odpowiedz 00

  opinia jaką mają jest zasłużona... o ich dobrze ukrytych lodówkach robiących krzaki bym nie wiedział gdyby nie yanek

 • Leo(2014-07-18 10:02) Odpowiedz 00

  Straż Miejska to takie postkomunistyczne ORMO.

 • Marek(2014-07-18 09:32) Odpowiedz 00

  Straże miejskie,gminne powinny być jak najprędzej rozwiązane.Generują tylko niepotrzebnie zadłużanie się miast i gmin.Uzyskane w ten sposób pieniądze można będzie przekazywać na oświatę,słuzbę zdrowia ,pomoc dla bezrobotnych i ubogich...

 • ale polka(2014-07-18 09:29) Odpowiedz 00

  ile jeszcze w polsce sluzb ktore nie nie wywiazuja tylko pobieraja pensje ? do rozwiazania

 • ww(2014-07-17 23:14) Odpowiedz 00

  Znikną małe straże kilkuosobowe w miejscowościach w których samorządy powoływały je tylko do zarabiania pieniędzy do budżetu gminy.

 • POlok(2014-07-17 11:24) Odpowiedz 00

  Nie zgadzam się z "plumkus" straż miejska jest potrzebna ale powinni mieć uprawnienia tylko do zbierania papierków, butelek i psich kup. I płacone zależnie ile zbiorą.

 • ww(2014-07-17 23:08) Odpowiedz 00

  Czytelniku straże miejskie służą do pilnowania czystości i porządku na terenie gminy. Artykuł omawia typowo policyjne sprawy, które straże realizują w stopniu nieznacznym, tak więc statystyki policyjne pozostaną na podobnym poziomie.

 • ola(2014-07-17 19:09) Odpowiedz 00

  Obecność w mistach straźy miejskiej to BEZSENS. Ich działanie nic nie wnoszä bo nic nie robiä. W moim mieście roznoszäpocztē Urzędu Miasta, jakieś zawiadomienia czy zaproszenia. Poza ty mtm , szwędają sie po ulicach parami bez celu. Czepiają soē spokojnych ludzi a omijają szerokim łukiem ,, karków,, źuli, i tych , ktörych karanie i tak nic nie da bo nic nie mają. To takie konsqjäce kunde na zwykłych obywateli.

 • Patrycja Szefeld z Sosnowca(2014-07-17 14:04) Odpowiedz 00

  ABSOLUTNIE Straż Miejska do likwidacji. Niema większych nierobisiów, pozorantów pracy. Obserwowalam ich " akcje" niejednokrotnie. Fatalni. Darmozjadzi, Opinię opieram na obserwacji x- letniej. Przechadzają się parami po mojej ulicy i NIC i niczego nie widzą. Jeżeli ja bym się tak obijała w pracy to boss by mnie pożegnał i fru!!!

 • endriu(2014-07-17 13:25) Odpowiedz 00

  Pijącego na parkowej ławce piwo emeryta wypatrzą nawet przez lornetkę i 100wa biedakowi nałożona przez dwóch /funkcjonariuszy/ a na drugiej ławce siedzi pięciu ,,karków,,to odwracają się nie widzą .PARODIA PORZĄDKU,ZLIKWIDOWAĆ tę BANDĘ DLA DOBRA NARODU!!!

 • statystyka(2014-07-17 13:14) Odpowiedz 00

  Policjanci, królowie statystyk, zawsze im rośnie i spada tam gdzie chcą.

 • Franek(2014-07-17 13:09) Odpowiedz 00

  Straż Miejska jest rzeczywiście niepotrzebna.
  Ale w warunkach bezrobocia praktycznie
  nie ma znaczenia czy oni pracują w ZUS-ie
  czy ZIKiT czy innej niepotrzebnej synekurze.

 • z(2014-07-17 13:06) Odpowiedz 00

  Czy straż czy policja nie widzę, żeby służyły np. staruszkom przechodzącym przez jezdnię, ale ochoczo za to z krzaków wyskakują i trzepią mandatami z kasy za przechodzenie poza pasami. Zamiast karania, władzy może służba - i wtedy ludzie będą i za strażą wiejską.

 • obserwator(2014-07-17 12:48) Odpowiedz 00

  przyczyną nienawiści do strażników jest ogólnie niski poziom ich wiedzy, kultury czy podejścia do społeczeństwa. Z reguły strażnik to według nich ma władzę niemal boską bo można zakuwać w kajdany, karać mandatami za byle co, zatrzymywać, używać przymusu bezpośredniego . Społeczeństwo zaś traktuje ich jak najgorszych lumpów z przyczyn ogólnie społeczeństwu polskiemu znanych. Strażnicy powinni być dla ludzi ( są takie wyjątki ), a nie wywyższającymi się ponad wszystko ... Oni karzą nawet mandatami swoich kolegów z innego posterunku

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama