Jeszcze tylko przez miesiąc wójt, burmistrz albo prezydent miasta będą pełnili funkcję organu ewidencyjnego dla przedsiębiorców, których wpisy nie zostały jeszcze przeniesione do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Oznacza to, że do końca roku gminy mogą rejestrować rozpoczynanie działalności gospodarczej przez osoby, które jej do tej pory nie prowadziły, przyjmować wnioski o wpis informacji o zawieszeniu lub wznowieniu jej wykonywania, a następnie przekazywać te informacje do CEIDG. Do tego czasu będą dla zarejestrowanych u siebie przedsiębiorców organem ewidencyjnym na starych zasadach. Muszą więc od nich przyjmować również wnioski o zmianę danych, na przykład dotyczących oznaczenia adresu przedsiębiorcy lub siedziby firmy, nazwiska przedsiębiorcy, istnienia lub ustania małżeńskiej wspólności majątkowej itp.
Przedsiębiorcy mogą je składać w formie papierowej na formularzu zgodnym z formularzem zamieszczonym na stronie internetowej CEIDG, którym posługują się osoby korzystające z internetu.
– Również po 1 stycznia 2012 r. rola urzędnika gminnego nie zmieni się z punktu widzenia przedsiębiorcy. W dalszym ciągu będzie można składać w urzędzie gminy bez właściwości miejscowej wszelkie wnioski związane z wykonywaniem działalności gospodarczej. Urzędnik gminy będzie dokonywać na podstawie takiego wniosku wpisu bezpośrednio do CEIDG. Gmina będzie jedynie pośrednikiem – dowiedzieliśmy się w departamencie administrowania obrotem Ministerstwa Gospodarki. Natomiast do 31 grudnia 2011 r. gminy muszą dokonać migracji wszystkich posiadanych wpisów do CEIDG i wówczas wójt, burmistrz albo prezydent miasta przestaną już być dla przeniesionych przedsiębiorców organem ewidencyjnym. W ramach migracji zostaną przesłane wszystkie dane znajdujące się w prowadzonych przez gminy ewidencjach. Po 1 stycznia 2012 r. gminy archiwizują swoje ewidencje i zachowują właściwość jedynie w zakresie spraw ewidencyjnych przedsiębiorców wykreślonych z ewidencji przed 1 lipca 2011 r.