statystyki

Od 23 sierpnia czas pracy będzie elastyczny

autor: Łukasz Guza12.08.2013, 06:58; Aktualizacja: 12.08.2013, 08:05

Nowe przepisy uelastyczniające rozliczanie czasu pracy wejdą w życie 23 sierpnia. Od tego momentu firmy, które porozumieją się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, mogą wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy.

Reklama


Reklama


8 sierpnia 2013 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz.U. nr 896). To oznacza, że nowe przepisy uelastyczniające rozliczanie czasu pracy wejdą w życie 23 sierpnia. Od tego momentu firmy, które porozumieją się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, mogą wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy. Dzięki temu w razie wzrostu zamówień podwładni popracują dłużej w dane dni. Później firma zrekompensuje tę ponadwymiarową pracę czasem wolnym. Umożliwi to przedsiębiorcom dostosowanie się do sezonowego zapotrzebowania na produkcję i uniknięcie redukcji etatów w razie dekoniunktury. To rozwiązanie sprawdziło się już w trakcie obowiązywania ustawy antykryzysowej. Wówczas porozumienia w sprawie wydłużenia okresów rozliczeniowych zawarto w ponad 1 tys. firm.

Wątpliwości dotyczące stosowania nowych rozwiązań mają związki zawodowe. Wspomniana ustawa to jedna z głównych przyczyn zapowiedzianych na wrzesień akcji protestacyjnych. Zdaniem związkowców nowe przepisy ograniczą sytuacje, gdy pracownicy będą otrzymywać dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

Na podstawie nowych przepisów możliwe stanie się też stosowanie ruchomego czasu pracy, czyli ustalenie rozkładów przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w różnych dniach albo wskazywanie przedziału czasu, w którym zatrudniony powinien podjąć obowiązki. W takim przypadku pracownik zyska możliwość decydowania o godzinie stawienia się w firmie. Ważne, by zmieścił się w wyznaczonym przedziale czasowym ustalonym przez pracodawcę (np. między godz. 6.00 i 9.00). Jeśli dwukrotnie rozpocznie pracę w tej samej dobie, firma nie będzie musiała mu płacić za nadgodziny.

Takie rozwiązanie ułatwia godzenie obowiązków zawodowych np. z tymi wynikającymi z posiadania dzieci. Dzięki niemu możliwe jest np. dostosowanie swojego czasu pracy do godzin otwarcia żłobków czy przedszkoli.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • a(2013-08-12 10:03) Odpowiedz 00

    Zobaczycie, że tak wiele firm z tego nie skorzysta. Burza w szklance wody.

  • praca domowa(2013-08-13 19:22) Odpowiedz 00

    A co z pracą domową? Tak normalnie pracuje sie 10-12 godz.np.jako prawnik plus dodatek do domciu...

  • Właściciel 1-os. działalności(2013-08-12 23:03) Odpowiedz 00

    Nie rozumiem oburzenia. Praca polega na wykonywaniu swoich obowiązków przez 8 godzin w ciągu wszystkich dni pracy w roku. Więc jeśli np. w zimie nie ma roboty, to chyba uczciwe, żeby odpracować te godziny, w których się nie pracuje w zimie, latem? Jeśli ktoś myśli teraz "a co mnie to obchodzi, że nie ma roboty w zimie", niech się postawi na miejscu przedsiębiorcy i pomyśli skąd wziąć w zimie pieniądze na pensje, a latem wypłacać nadgodziny. Najprostszym sposobem na nabranie obiektywnego spojrzenia na takie sprawy jest poprowadzenie przynajmniej przez kilka lat własnej firmy i zatrudnienie pracowników.
    Pamiętajcie, że nie można myśleć tylko o sobie i tylko o teraz. Jeśli firma, w której pracujecie nie będzie zarabiała, pracę stracą wszyscy jej pracownicy. Tylko pracując wspólnie można się rozwijać i coś osiągnąć. Niestety polska mentalność nie pozwala wielu pracownikom wczuć się w rolę pracodawcy, przez co większość ludzi to pod tym względem ignoranci.

  • Ja(2013-08-12 23:25) Odpowiedz 00

    Wszędzie tam, gdzie czas pracy jest elastyczny odnotowuje się najniższe bezrobocie. Ponadto taki czas pracy jest ogromną szansą na zatrudnienie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą pracować w sztywnych godzinach, np. niepełnosprawni, osoby, które opiekują się osobą zależną. Dobrze, że i u nas coś zaczęło się zmieniać, choć jeszcze dużo jest do zrobienia.
    A jeśli chodzi o związki zawodowe, to nie chcę ich utrzymywać, a jako podatnik utrzymuję, choć w firmie, w której pracuję takiego balastu nie ma. Mam nadzieję, że kiedyś te patologię zlikwidują lub choć dogłębnie zreformują.

  • vales(2013-08-23 17:19) Odpowiedz 00

    elastyczny to może być kondom , guma od majtek ale nie zwykły szarak

  • vales(2013-08-23 17:25) Odpowiedz 00

    Co jeszcze wymyslą żeby położyć ma kolana człowieka ? czas pracy ? polaku odkładaj na emeryturę bo Twoje składki poszły się ***** , nie podoba się to się zwolnij ? a czy pani w biurze też będzie miała elastyczność ? albo pan doktor w dupe ****** jak będzie potrzeba to dojedzie ? tylko prędzej będzie potrzebny zakład pogrzebowy . Ludzie !!! co z nami robią a my jak te cielaczki głowa w dół i służyć . Po****** kraj i system

  • vales(2013-08-23 17:26) Odpowiedz 00

    zawsze jużbędziemy bici w dupę i to jest porażka

  • pbcsa.pl(2013-08-14 20:47) Odpowiedz 00

    Idziemy w złym kierunku.
    czynszowka.pl stara sie zaradzić takim problemom tworząc społeczność której prawa bedą przestrzegane.

  • a(2013-08-16 13:11) Odpowiedz 00

    Obiektywny: nie ma przymusu zakładania firm w Polsce, więc jak już założyłeś to nie żal się jak dziecko, które świadomie weszło w kałużę.

  • a(2013-08-16 13:09) Odpowiedz 00

    Niezła bzdura. Brak zamówień w danym okresie to tylko i wyłącznie wewn. sprawa firmy oraz zarządu a nie pracowników. Szczególnie, że pracowników się o zdanie nie pyta i nic nie mają do gadania!

  • sambasim(2013-08-12 22:18) Odpowiedz 00

    pracując w firmie budowlanej,negatywnie odnoszę się do zmian w czasie pracy, w sezonie przyjdzie pracować po 10 - 12 godz,zamiast 8 a poza sezonem pracodawca wysle mnie na bezplatny ewentualnie odbiorę sobie te "nadgodziny" ,,, odsnieżając posesję bossa,,np 4 godz,,, no super, ehhh

  • Kuba(2013-08-13 21:08) Odpowiedz 00

    Jestem przeciwnikiem ruchomego czasu pracy, bo pracodawca będzie wykorzystywał to bez umiaru. W taki sposób nikt lub prawie nikt nie dożyje emerytury, zresztą i tak ********* emerytury z której ciężko wyżyć.

  • robolom grosze bez praw ludzkich(2013-08-13 22:56) Odpowiedz 00

    Przedsiębiorcy tacy biedni??? Jakoś nie widać biedy po wynagrodzeniach urzedasów . Zakłady upadły a urzedasy wysokie premie wynagrodzenia odprawy itd. a robole na smieciowych za grosze do roboty o każdej porze dnia i nocy . Do roboty bo kryzys a czemu jest kryzys bo jest wyzysk ! Dajcie robolom więcej zarobić to będzie napęd na produkcję , płynna praca i większy zysk dla firm. CAŁA. TAJEMNICA ZYSKU .

  • Bog(2013-08-27 07:18) Odpowiedz 00

    Witajcie niewolnicy XXI wieku.Teraz cham w białych skarpetkach będzie mógł zrobić z pracownikiem wszystko.Już widzę te fałszowane karty pracy, kto po roku dojdzie do czego.Głosujcie dalej na tych cwaniaków z PO a w przyszłości znowu wam polepszą życie.

  • fircyk w zalotach(2013-08-20 18:13) Odpowiedz 00

    A miało być tak pięknie, emeryt wypoczywa w ciepłych krajach pracownik {inaczej robotnik} zarabia dużo pieniędzy i nie martwi się że go zwolnią matki będą rodzic dla chwały RP i tak dalej no i co z tego wynika . Powtarzam ciągle jedno że każda rewolucja tego świata robiona jest przez robotnika którego później wykorzystują. Koniec kropka szkoda tylko na to patrzeć bo nic z tego nie wyjdzie obojętnie jaka opcja dojdzie do władzy sami cwaniacy i tak zwani "specjaliści" którym płaci się wielką kase.

  • 10 osób(2013-08-21 14:14) Odpowiedz 00

    A my jesteśmy bardzo zadowoleni we firmie..Dogadaliśmy już z szefostwem,że jak dużo pracy to będziemy więcej pracować..Wtedy zamiast urlopiku ,wybierzemy wolne.A kiedy nie będzie takiego nawału to w każdy dzień popracujemy krócej, albo będziemy sobie przychodzić w soboty na parę godzinek,a w tygodniu sobie pozałatwiamy inne swoje sprawy. W naszej firmie bardzo spodobał się ten pomysł i to rozwiązanie..Myśle, że w wielu małych firmach nie będzie z tym żadnego problemu, a wręcz uelastyczni to szefostwu pracę, a nam życie. My jesteśmy : ZA!

  • SEDNO(2013-08-21 14:24) Odpowiedz 00

    dlaczego przedsiębiorców tak ganicie..Przecież to oni utrzymują w naszym kraju urzędników, polityków i wszystko co nic nie tworzy, tylko korzysta..Jeśli źle komuś pracować we firmie to zachęcam samemu otworzyć firmę.Ja pracuję w małej firmie i doceniam ogromny trud właścicieli. Sami zapieprzają codziennie po 14-15 godzin..My po 8-miu sie otrzepujemy i wychodzimy..A oni muszą mieć " łeb konia" by na wszystkie wydatki zarobić..Wole moje 8 godzin i zero tych kłopotów..

  • mieciou(2013-09-10 23:30) Odpowiedz 00

    czy mi ktos powie czy moga zmusic mnie do pracy w niedziele jak wprowadzili elastyczny czas pracy

  • Ereal(2013-08-12 22:50) Odpowiedz 00

    Firmy będą mogły kolejny raz zredukować liczbę pracowników bez zmniejszenia produkcji. Tym, co zostaną w pracy przyjdzie porzucić plany posiadania potomstwa, bo czasu zabraknie na opiekę. Wybieraliśmy PO, no to mamy - partię pracodawców!

  • Obiektywny(2013-08-16 10:18) Odpowiedz 00

    Każdemu, kto krytykuje uelastycznienie czasu pracy, krytykuje pracodawców proponuję usamodzielnienie się, tj. otwarcie własnej działalności (bo przecież to takie proste i trwa zaledwie 3 dni), a następnie zatrudnienie swoich kolegów jako pracowników i opłacanie wszystkich składek, nadgodzin, ubezpieczeń, delegacji, kilometrówek etc.

    Każdy w tym kraju ma takie same możliwości "stania" się pracodawcą, zatem zamiast krytykować - Do dzieła! Są przecież fundusze europejskie, fundusze z Urzędów Pracy (do 20 000 zł jednorazowo), więc w czym problem? Aha... może to jednak nie jest takie proste, ryzyko zbyt duże a i pewności nie ma, że się opłaci... Lepiej być pracownikiem, otrzymywać regularnie pensję, a po godzinach dorabiać bez rachunku...