statystyki

W 2013 roku pracownicy mogą zyskać dodatkowe dni wolne

autor: Łukasz Guza19.09.2012, 06:56; Aktualizacja: 19.09.2012, 08:32
 • Wyślij
 • Drukuj
Koszty zwiększonej liczby dni wolnych poniosą pracodawcy.

Koszty zwiększonej liczby dni wolnych poniosą pracodawcy.źródło: ShutterStock

Resort pracy rozważa przywrócenie zasady, że za święto przypadające w dzień wolny przysługuje jego odbiór w innym terminie. Zmiana prawa zależy od Trybunału Konstytucyjnego.

reklama


Już w 2013 r. pracownicy mogą zyskać kilka dodatkowych dni wolnych od pracy. 2 października Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy zwolnienie pracodawców z obowiązku oddawania pracownikom wolnego za święto, które przypadło w ich dzień niepracujący (najczęściej to sobota), jest zgodne z ustawą zasadniczą. Wniosek do TK w tej sprawie złożyła NSZZ „Solidarność”.

Od tego rozstrzygnięcia będą zależeć ewentualne zmiany w prawie. Jak dowiedział się DGP, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa powrót do sposobu obliczania wymiaru czasu pracy obowiązującego do końca 2010 r. Wówczas firma musiała udzielać pracownikowi odpoczynku w innym terminie, jeśli święto przypadło w dzień wolny dla pracownika z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (w większości firm to sobota). Jak podkreśla resort, wszystko zależy jednak od decyzji TK.

Szanse, że pracownicy zyskają dodatkowe dni wolne, są duże. Przepisy, które od 1 stycznia 2011 r. zwolniły pracodawców z obowiązku oddawania dni wolnych za święto, przygotowali posłowie, nie bacząc na sprzeciw ministerstwa, które ostrzegało, że może to naruszać konstytucyjną zasadę równości. W zależności od tego, kiedy dana osoba ma dni wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, może pracować dłużej lub krócej niż koledzy, mimo że są zatrudnieni na takich samych stanowiskach (a jedynie mają inny harmonogram czasu pracy).

Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy

źródło: DGP

– To pracodawca ustala, który dzień jest wolny dla pracowników z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Może tak ustalać rozkład czasu pracy, aby jak najwięcej takich dni przypadało w święta – tłumaczy Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, adwokat z Kancelarii Głuszko & Grzybowska-Dworzecka.

Podkreśla, że dzięki zmianie prawa dni niepracujące kumulują się i zatrudniony pracuje dłużej. Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy, zatrudnieni mogą tracić z tego powodu nawet 10 dni wolnych w roku.

Firmy z nowego przywileju korzystają. Skontrolowany w 2011 r. przez PIP pracodawca z woj. pomorskiego tak ustalił harmonogram czasu pracy na cały okres rozliczeniowy, aby każde wypadające w nim święto przypadało w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Zyskiwał więc dodatkowy czas pracy. Jak wskazuje NSZZ „Solidarność” art. 130 k.p. w obecnym brzmieniu może też naruszać art. 66 konstytucji (prawo do m.in. ustawowych dni wolnych od pracy). Opinię tę poparła Prokuratura Generalna. Przyjęła stanowisko, że art. 130 k.p. narusza zarówno 32, jak i 66 art. ustawy zasadniczej.

Jeśli TK uzna, że przepis jest niekonstytucyjny, a rząd przywróci zasadę, że za święto w dzień wolny pracownika trzeba mu oddać go w innym terminie, stracą pracodawcy. Posłowie zwolnili ich z obowiązku oddawania wolnego w zamian za wprowadzenie kolejnego dnia niepracującego – święta Trzech Króli. Ostatecznie pracownicy mogą mieć wolny i 6 stycznia, i oddawany odpoczynek za święto przypadające w ich dzień wolny.

– Obawialiśmy się tego już na etapie uchwalania zmian – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Wyjaśnia, że koszty zwiększonej liczby dni wolnych poniosą pracodawcy. Dla wielu firm oznacza to np. konieczność przestoju w produkcji.

– Jeśli TK zakwestionuje obecne przepisy, będziemy postulować wprowadzenie innych rozwiązań, które ułatwią prowadzenie działalności, w tym uelastycznienie przepisów o czasie pracy – dodaje Monika Zakrzewska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

 • 1: nk z IP: 195.20.110.* (2012-09-19 08:03)

  Czyli głupi naiwny rząd dał sie zrobić w (nazwijmy to ) balona...

  Panie Tusk - za chwilę Solidarność wystąpi z wnioskiem o dodatkowe dni wolne i wprowadzenie świat w wWielki Tydzień itp... i co wówczas Pan zrobi ...też uleginie...
  źle to widzę...

  Należy znieść święto 3króli.

 • 2: kad z IP: 91.150.197.* (2012-09-19 08:05)

  Powinno się jak najszybciej przywrócić ten zapis.
  Obecnie pracownicy w jednym zakładzie mogą mieć różną liczbę dni wolnych od pracy.
  Poprzednia regulacja była sprawiedliwa.
  p.s. Żeby coś zmieniać, to się powinno na tym czymś znać. Ostatnie "modyfikacje" prawa pracy to seria porażek, co najdziwniejsze, szkodliwych dla wszystkich, i dla pracowników i dla pracodawców.

 • 3: Mądra z IP: 91.150.152.* (2012-09-19 08:08)

  No cóż - posłowie powinni podarować pracodawcom gwiazdkę z nieba a im i tak będzie wciąż mało i mało, bo zechcą mieć księżyc. Posłowie zapomnieli, że to człowiek jest podmiotem a nie przedmiotem do poniewierania. Niewolnictwo już było a oni wciąż zmierzają w tym kierunku.

 • 4: aaa z IP: 194.246.16.* (2012-09-19 08:50)

  Tez mi ekspert z tego Lewiatana, wiedziala ze zmiana bedzie naruszac kodeks pracy, a dalej byla chetna to wprowadzenia zmian. Zenada

 • 5: rewizor z IP: 109.110.199.* (2012-09-19 09:04)

  I latka w posłowaniu lecą za niemałą kasę-za co,za wkoło Macieju,bo co uchwalą w większości buble, po pewnym czasie wracają do pierwotnych ustaleń.Był szum o gimnazja,dziś kula u nogi,dzień wolny zabrać,dziś przywrócić,koncesje to temat rzeka który ma zostać ograniczony bo urósł do niebotycznych rozmiarów-360 ,itd jak prywatyzacje wszystkiego.Gdy zostali z ręką w nocniku ,będą znów przywracać co SAMI likwidowali.Nigdy nic w tym kraju normalnego nie zrobimy,przy takim rządzeniu-a może o to chodzi panowie posłowie by po 20 lat siedzieć w sejmie tłumacząc plebsowi-to wszystko dla Was rodacy

 • 6: 007KAL z IP: 212.160.184.* (2012-09-19 09:45)

  Jak poczyta się tylko inne artykuły z niniejszego numeru GP, to okazuje się, że już, a na pewno w 2013 roku wielu (byłych_)pracowników będzie mieć znacznie więcej "wolnych dni". Więc może warto, aby "walczący o dobro tych co mają jeszcze pracę i są na etatach", czyli też o sobie (bo działacze związkowi są w uprzywilejowanej sytuacji) pomyśleli o bezrobotnych kolegach i tych co muszą płacić za dni wolne.. Jak "widać po owocach" ci ostatni już nie mają czym płacić..

 • 7: pieti z IP: 81.219.244.* (2012-09-19 10:13)

  a nie można rozliczać się alb to za godziny przepracowane, albo za wykonaną pracę? Wtedy nie byłoby problemów.

 • 8: jak to policzyli z IP: 91.150.197.* (2012-09-19 10:39)

  4,2 miliarda straty z tytułu obniżenia sprzedaży dóbr i usług???

  A odjęto już zyski z tytułu zakupów, które dokonuje się tylko dlatego, że są święta?

 • 9: młodzież z IP: 83.6.145.* (2012-09-19 10:39)

  Oddawanie dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy jest korzystne w przypadku osób które mają stałą miesięczną pensję.Osobom pracującym w akordzie nikt za ten dzień nie zapłaci.I GDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ.

 • 10: gość z IP: 89.70.44.* (2012-09-19 10:44)

  widzę znów kombinacje alpejskie. jakby nie można było raz rozsądnie czegoś postanowić. na szczęście u siebie w firmie nie mam z tym problemu, za to nie daję już rady z czasem i muszę znaleźć kogoś kto mi się dobrze zajmie księgowością, może coś doradzi w finansach.znajdę coś takiego na rynku?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama