statystyki

W 2013 roku pracownicy mogą zyskać dodatkowe dni wolne

autor: Łukasz Guza19.09.2012, 06:56; Aktualizacja: 19.09.2012, 08:32
 • Wyślij
 • Drukuj
Koszty zwiększonej liczby dni wolnych poniosą pracodawcy.

Koszty zwiększonej liczby dni wolnych poniosą pracodawcy.źródło: ShutterStock

Resort pracy rozważa przywrócenie zasady, że za święto przypadające w dzień wolny przysługuje jego odbiór w innym terminie. Zmiana prawa zależy od Trybunału Konstytucyjnego.

reklama


Już w 2013 r. pracownicy mogą zyskać kilka dodatkowych dni wolnych od pracy. 2 października Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy zwolnienie pracodawców z obowiązku oddawania pracownikom wolnego za święto, które przypadło w ich dzień niepracujący (najczęściej to sobota), jest zgodne z ustawą zasadniczą. Wniosek do TK w tej sprawie złożyła NSZZ „Solidarność”.

Od tego rozstrzygnięcia będą zależeć ewentualne zmiany w prawie. Jak dowiedział się DGP, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa powrót do sposobu obliczania wymiaru czasu pracy obowiązującego do końca 2010 r. Wówczas firma musiała udzielać pracownikowi odpoczynku w innym terminie, jeśli święto przypadło w dzień wolny dla pracownika z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (w większości firm to sobota). Jak podkreśla resort, wszystko zależy jednak od decyzji TK.

Szanse, że pracownicy zyskają dodatkowe dni wolne, są duże. Przepisy, które od 1 stycznia 2011 r. zwolniły pracodawców z obowiązku oddawania dni wolnych za święto, przygotowali posłowie, nie bacząc na sprzeciw ministerstwa, które ostrzegało, że może to naruszać konstytucyjną zasadę równości. W zależności od tego, kiedy dana osoba ma dni wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, może pracować dłużej lub krócej niż koledzy, mimo że są zatrudnieni na takich samych stanowiskach (a jedynie mają inny harmonogram czasu pracy).

Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy

źródło: DGP

– To pracodawca ustala, który dzień jest wolny dla pracowników z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Może tak ustalać rozkład czasu pracy, aby jak najwięcej takich dni przypadało w święta – tłumaczy Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, adwokat z Kancelarii Głuszko & Grzybowska-Dworzecka.

Podkreśla, że dzięki zmianie prawa dni niepracujące kumulują się i zatrudniony pracuje dłużej. Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy, zatrudnieni mogą tracić z tego powodu nawet 10 dni wolnych w roku.

Firmy z nowego przywileju korzystają. Skontrolowany w 2011 r. przez PIP pracodawca z woj. pomorskiego tak ustalił harmonogram czasu pracy na cały okres rozliczeniowy, aby każde wypadające w nim święto przypadało w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Zyskiwał więc dodatkowy czas pracy. Jak wskazuje NSZZ „Solidarność” art. 130 k.p. w obecnym brzmieniu może też naruszać art. 66 konstytucji (prawo do m.in. ustawowych dni wolnych od pracy). Opinię tę poparła Prokuratura Generalna. Przyjęła stanowisko, że art. 130 k.p. narusza zarówno 32, jak i 66 art. ustawy zasadniczej.

Jeśli TK uzna, że przepis jest niekonstytucyjny, a rząd przywróci zasadę, że za święto w dzień wolny pracownika trzeba mu oddać go w innym terminie, stracą pracodawcy. Posłowie zwolnili ich z obowiązku oddawania wolnego w zamian za wprowadzenie kolejnego dnia niepracującego – święta Trzech Króli. Ostatecznie pracownicy mogą mieć wolny i 6 stycznia, i oddawany odpoczynek za święto przypadające w ich dzień wolny.

– Obawialiśmy się tego już na etapie uchwalania zmian – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Wyjaśnia, że koszty zwiększonej liczby dni wolnych poniosą pracodawcy. Dla wielu firm oznacza to np. konieczność przestoju w produkcji.

– Jeśli TK zakwestionuje obecne przepisy, będziemy postulować wprowadzenie innych rozwiązań, które ułatwią prowadzenie działalności, w tym uelastycznienie przepisów o czasie pracy – dodaje Monika Zakrzewska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

 • 1: Gość z IP: 31.63.207.* (2012-10-03 11:35)

  Jednak zyskać, wszak święto i tak było wolne :-)

 • 2: Sankari z IP: 89.77.86.* (2012-10-02 22:20)

  Nie zyskać, a odzyskać.

 • 3: Orcio z IP: 31.63.206.* (2012-10-02 17:25)

  Czyli z tego wynika, że ludzie nie chcą świąt tylko więcej wolnego - ponieważ chyba nikt nie pojedzie do rodziców na Wielkanocne śniadanie w jakiś tam odebrany wolny dzień za Wielkanoc przypadającą w łikend (który na marginesie był i tak wolny). Nie wspominając, jak już ktoś wyżej zauważył - te dodatkowe wolne dni są dla budżetówki.

 • 4: dyr z IP: 213.227.73.* (2012-09-23 20:17)

  nie mówi się niepracujący tylko wolny, dzień nie może pracować albo nie pracować

 • 5: ola z IP: 78.8.241.* (2012-09-20 21:18)

  No innego wyjścia nie ma, bo liczenie na YUS nie jest najmądrzejszym co można zrobić. Ja od jakiegoś czasu co miesiąc staram się część pensji na lokaty do getina włożyć i szczerze liczę na to, że dadzą mi one godne zabezpieczenie.

 • 6: alek z IP: 195.22.98.* (2012-09-20 19:19)

  szkoda tylko ze przy tej calej rozpuscie dodatkowo musimy oszczedzac na nasze emerytury !

 • 7: KOL z IP: 37.225.103.* (2012-09-20 08:49)

  TOTALNHJA BZDURA. WOLNE BĘDĄ ODBIERAĆ TYLKO PRACOWNICY BUDŻETÓWEK I FIRM PAŃSTWOWYCH. WIĘKSZOŚĆ PRYWATNYCH PRACODAWCÓW NAWET O CZYMŚ TAKIM NIE CHCE SŁYSZEĆ. WIEM CO BYŁO KIEDYŚ. NA PYTANIE CZY MOZNA ODEBRAĆ DZIEŃ WOLNY PADŁA ODPOWIEDŻ ŻE:"TAK I MOŻNA WIĘCEJ DO PRACY NIE PRZYCHODZIĆ" TAK WIĘC WOLNE BĘDĄ MIAŁY TYLKO URZĘDASY. JAK ZAWSZE

 • 8: wkurzona50 z IP: 195.13.38.* (2012-09-19 20:09)

  Co to za KRETYN wymyśla takie przepisy i kombinuje co by tu jeszcze zmienić ... jak można umieścić taki zapis żeby za dzień wolny od pracy jeszcze dodatkowo oddawać dzień bo to jest święto!!! ( W SOBOTĘ). Do ostrzału autorzy pomysłu!!! LEPIEJ ZAJMIJCIE SIĘ BEZROBOCIEM i powiedzcie co zrobić aby młodzi i ludzie po 50 mieli pracę!!!

 • 9: adsenior z IP: 195.13.38.* (2012-09-19 13:24)

  To jakieś kuriozum, czy jeżeli w sobotę przypada święto, to pracownicy wtedy idą do pracy? Przypuszczam, że TK,poprze to rozwiązanie, gdyż praktycznie ten profit skierowany będzie, przede wszystkim do "budżetówki"!

 • 10: Do autora z IP: 91.224.144.* (2012-09-19 12:46)

  Chyba odzyskać, a nie zyskać ??? A poza tym co, tylko same straty dla firm ? A może by ktoś wykazał zyski ? Np. ci którzy lubią i mogą wypoczywać - zyski dla branży turystycznej. Ci którzy lubią majsterkować i zrobią mały remoncik w domu, to co, nie kupią materiałów, lub nie dadzą zarobić fachowcom ? Itd, itp. Trochę obiektywizmu, a nie tylko straty tych naszych wielkich pożal się boże "pracodawców"

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama