sąd

Sąd – we współczesnych demokratycznych systemach prawnych - niezawisły organ państwowy powołany do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych.


 • Krzyżyk i burka zakazane w pracy

  Krzyżyk i burka zakazane w pracy

  Pracownikom, którzy kontaktują się z klientami, można zabronić noszenia widocznych symboli religijnych czy politycznych – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Co to jest państwo prawa? Odpowiadają polityka prawa i darwinizm społeczny

  Co to jest państwo prawa? Odpowiadają polityka prawa i darwinizm społeczny

  Uważa się, że nie może być mowy o demokracji, jeśli nie połączą się prawa polityczne, socjalne i ekonomiczne. Także dlatego część dzisiejszych polityków widzi siebie jako walczących w słusznej sprawie trybunów ludowych.

  czytaj więcej

 • Na dochodzeniu przedawnionego roszczenia można dodatkowo stracić

  Na dochodzeniu przedawnionego roszczenia można dodatkowo stracić

  Skierowałem pozew przeciw kontrahentowi o zapłatę 8 tys. zł w postępowaniu upominawczym. Chodziło o towary sprzedane w końcu 2014 r. On odpowiedział, że sprawa jest przedawniona, bo tego typu roszczenia przedawniają się po dwóch latach, a nie po trzech, jak sądziłem. Wobec czego cofnąłem pozew, nie doszło do rozprawy. Teraz kontrahent poinformował mnie, że sąd zapewne obciąży mnie kosztami procesu w postaci zapłaty dla jego pełnomocnika. Czy to możliwe? Czy mogę uniknąć tych kosztów, skoro byłem zwolniony przez sąd od opłaty od pozwu?

  czytaj więcej

 • Adwokat musi zapłacić za brak pędu do wiedzy

  Adwokat musi zapłacić za brak pędu do wiedzy

  W ustawie Prawo o adwokaturze nie ma przepisu zawierającego adresowany bezpośrednio do adwokatów nakaz stałego podnoszenia kwalifikacji, w tym udziału w szkoleniach . Nie oznacza to jednak, że ustawodawca zwolnił ich z tego obowiązku

  czytaj więcej

 • Sędzia Celej: Chcemy czynnika społecznego? Przywróćmy ławników!

  Sędzia Celej: Chcemy czynnika społecznego? Przywróćmy ławników!

  Uważam, że trzeba stawiać sprawę jasno i mówić otwarcie, że to sędziowie powinni wybierać członków KRS, a nie społeczeństwo, które nie ma żadnej wiedzy o kandydatach. I trzeba być w tym konsekwentnym - twierdzi sędzia Marek Celej.

  czytaj więcej

 • Nasze sądy nie takie złe, jak je czasami malują

  Nasze sądy nie takie złe, jak je czasami malują

  Po raz kolejny potwierdza się teza, że nasi sędziowie należą do tych bardziej zapracowanych w UE. Z raportu wynika, że pod względem liczby nowych spraw ustępują oni jedynie sędziom z Danii, Słowenii i Austrii, w których na 100 mieszkańców przypada co roku 40–45 kolejnych sporów cywilnych i administracyjnych.

  czytaj więcej

 • MOPS nie musi mieć kasy fiskalnej

  MOPS nie musi mieć kasy fiskalnej

   Ośrodek pomocy społecznej nie musi rejestrować w kasie fiskalnej opłat pobieranych za pobyt w mieszkaniach readaptacyjnych – potwierdził NSA.

  czytaj więcej

 • Nie każdy konflikt w spółce przekona sąd do jej rozwiązania

  Nie każdy konflikt w spółce przekona sąd do jej rozwiązania

  Zdarza się, że wspólnicy spółki z o.o. nie są w stanie porozumieć się w kwestii jej rozwiązania. W rezultacie konflikt wewnątrz spółki szkodzi interesom niektórych wspólników. Czy w takiej sytuacji można żądać rozwiązania spółki przez sąd?

  czytaj więcej

 • Pismo złożone w biurze podawczym jest doręczone

  Pismo złożone w biurze podawczym jest doręczone

  Takie wnioski płyną z orzeczenia Sądu Najwyższego. Źródłem sprawy była finansowana przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich budowa obwodnicy miasta Końskie. Inwestycję realizowało przedsiębiorstwo budowlane ze Śląska. Budowa zakończyła się w grudniu 2013 r., w tym samym miesiącu zostały wykonane odbiory techniczne i gotowa szosa została oddana do użytku.

  czytaj więcej

 • Czego prezes TK nie doczytała w kodeksie pracy

  Czego prezes TK nie doczytała w kodeksie pracy

  Profesorowi Stanisławowi Biernatowi, jednemu z sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zarzuca się złamanie zakazu zrzeczenia się prawa do urlopu wypoczynkowego i „wysyła się go na obowiązkowy urlop wypoczynkowy”. Prezes TK, pracodawca sędziego, wykazuje tu rażącą nieznajomość prawa pracy.

  czytaj więcej

 • Można zakazać hidżabu i krzyżyka w pracy, ale nie zawsze

  Można zakazać hidżabu i krzyżyka w pracy, ale nie zawsze

  Nie jest właściwe różnicowanie symboli, których dotyczyć ma zakaz, przykładowo zezwalać na noszenie krzyża katolikom, zakazując jednocześnie noszenia hidżabu wyznawcom islamu - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Szuszczyński, radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa pracy, SZUSZCZYŃSKI Kancelaria Prawa Pracy.

  czytaj więcej

 • Zaremba: "Chłopskość” jest kluczem do zrozumienia wielu postaw w pojałtańskiej Polsce

  Zaremba: "Chłopskość” jest kluczem do zrozumienia wielu postaw w pojałtańskiej Polsce

  „Chłopskość” jest kluczem do zrozumienia wielu postaw i poglądów w pojałtańskiej Polsce. Do tej pory była mało opisywana, a przecież gdy oglądamy klasyczne opowieści o Żołnierzach Wyklętych to widzimy właśnie ludzi pochodzących z chałup, nie dworów czy miejskich kamienic – mówi PAP Piotr Zaremba, autor powieści „Zgliszcza".

  czytaj więcej

 • Macierewicz do Laska: Możemy stanąć do naukowej dyskusji o ustaleniach podkomisji

  Macierewicz do Laska: Możemy stanąć do naukowej dyskusji o ustaleniach podkomisji

  Dziesiątki badań, które wczoraj były pokazane przez podkomisję, zostały zakończone i mogą być poddane osądowi naukowemu; w dowolnym gremium, na dowolnych zasadach - ale naukowych - możemy taką dyskusję zrobić - zwrócił się we wtorek szef MON Antoni Macierewicz do Macieja Laska.

  czytaj więcej

 • Sikorski: Nie zajmowałem się organizacją wizyty z 10 kwietnia 2010 r.

  Sikorski: Nie zajmowałem się organizacją wizyty z 10 kwietnia 2010 r.

  Jako szef MSZ nie zajmowałem się organizacją wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.; prowadziłem politykę zagraniczną, a nie organizacyjną - zeznał Radosław Sikorski w procesie Tomasza Arabskiego i innych ws. niedopełnienia obowiązków przy organizacji tej wizyty.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej