statystyki

Aplikacja uniemożliwi pisanie SMS-ów w samochodzie

21.07.2014, 18:59; Aktualizacja: 21.07.2014, 19:00

Jak ograniczyć zwyczaj pisania SMS-ów podczas jazdy samochodem? Nad tym pytaniem zastanawiali się fińscy naukowcy i znaleźli sposób. Ich zdaniem skuteczna jest specjalna aplikacja na smartfon. Badacze z Uniwersytetu Jyvaskyla postanowili pobić SMS-ujących kierowców ich własną bronią, pisze gazeta Helsinki Times.

Reklama


Reklama


Korki w mieście bardzo często skłaniają do tego, by sięgnąć po telefon. Nie zmienia to faktu, że w wielu krajach jest to zakazane. Ale co z tego, gdy zakaz nie działa. W Finlandii, według szacunków, ponad połowa kierowców rozmawia przez telefon podczas jazdy a prawie jedna trzecia pisze SMS-y.

Nowa aplikacja może to zmienić. Program VisGuard sprawia, że gdy kierowca zbyt długo patrzy na swój telefon, to na ekranie zaczyna migać pomarańczowy trójkąt. Aplikacja wykorzystuje też dane o położeniu i prędkości samochodu oraz zdjęcia z telefonu, by ostrzec przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Według wynalazców kierowcy, którzy sięgnęli po aplikację zwiększyli swoją koncentrację na drodze o 15 procent.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama