Wiele osób wykupując polisę AC na samochód czy motocykl wierzy, że wszystkie nieprzyjemności jakie spotkają go na drodze zostaną sowicie wynagrodzone przez ubezpieczyciela. Jednak warto poczytać wyłączenia w polisach komunikacyjnych, aby zmienić radykalnie zdanie na ten temat.

W wielu przypadkach ubezpieczeniem AC nie są̨ objęte szkody których wartość́ nie przekracza np. 500 zł w przypadku samochodów osobowych. Ubezpieczyciel nie zapłaci też pieniędzy za szkody spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę̨ uprawnioną do korzystania z pojazdu. Nie dostaniemy również pieniędzy z AC za szkody spowodowane umyślnie przez osobę̨, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym: żonę , syna itd.

Nie ma też co liczyć na wypłatę z AC jeśli my lub osoba mieszkając razem z nami była pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. AC nie działa również podczas kierowania pojazdem niezarejestrowanym lub bez ważnego badania technicznego,

Ubezpieczyciel zabezpieczył się tez na wypadek szkód wynikających z działań wojennych lub powstałych w czasie używania pojazdu w związku z określonymi w przepisach prawa obowiązkowymi świadczeniami na rzecz wojsk. Ale to nie koniec. Nie ma też co liczyć na zwrot z AC za szkody powstałe wskutek niewłaściwego załadowania lub przewożenia ładunku lub bagażu, chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego.

Nie dostaniemy pieniędzy z AC jeżeli kierowca wysiadł z pojazdu, pozostawiając wewnątrz kluczyk lub sterownik służący do otwarcia pojazd, a pojazd został skradziony. Ubezpieczyciele nie chcą płacić też za szkody związane z wadą wykonania pojazdu lub jego wadliwą naprawą, a także powstałe w związku z użytkowaniem pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Ciekawostki:

W wyłączeniach ubezpieczycieli znaleźliśmy też ciekawsze „perełki”. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą płacić za szkody polegające na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody podczas jego pracy lub próby uruchomienia silnika w warunkach stwarzających takie zagrożenie. Ponadto trzeba uważać na szkody oparte na zużyciu, korozji, utlenieniu, zawilgoceniu, pleśni, oddziaływaniu normalnych warunków atmosferycznych oraz pogorszeniu się̨ stanu technicznego pojazdu wskutek dłu gotrwałego postoju.

Kierowca nie może liczyć na gratyfikację z polisy w przypadku awarii, utraty paliwa, a także szkody powstałe w wyniku niewłaściwego doboru paliwa, płynów i materiałów eksploatacyjnych, a także będące skutkiem wadliwego doboru lub montażu instalacji gazowej. Ważny jest też właściwy dobór opon. Wielu ubezpieczycieli nie zapłaci za szkody polegające na uszkodzeniu lub zniszczeniu ogumienia, chyba że powstały one wskutek działania osób trzecich lub powstały jednocześnie z uszkodzeniem lub zniszczeniem innych części pojazdu, objętych ochroną ubezpieczeniową ACS.

Trzeba też pamiętać, że nasze ubezpieczenia AC nie działa podczas jazd wyścigowych, konkursowych, rajdowych oraz treningów do tych jazd, jak również̇ podczas użycia pojazdu jako rekwizyt lub do jazd próbnych.