statystyki

Od marca waloryzacja rent i emerytur już na stałe bez podpisu urzędnika

autor: Bożena Wiktorowska05.12.2012, 07:03; Aktualizacja: 05.12.2012, 08:22
Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS.

Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS. źródło: ShutterStock

Pracownicy oddziałów ZUS wystawiający decyzje o podwyżce wysokości rent i emerytur nie będą musieli ich uwiarygadniać własnoręcznym podpisem. Wystarczy nadruk imienia i nazwiska upoważnionego do ich wydania. Dodatkowo na decyzji o nowej wysokości świadczenia znajdzie się nazwa stanowiska takiej osoby.

Reklama


Reklama


Wprowadzenie takich rozwiązań na stałe proponuje grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Do laski marszałkowskiej został właśnie złożony projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowelizacja jest niezbędna, bo przepisy, które pozwalają na takie uproszczone wystawianie decyzji ZUS w sprawach dotyczących podwyżek świadczeń, obowiązują tylko do końca tego roku (nowelizacja z 13 stycznia 2012 r. ustawy emerytalnej, Dz.U. poz. 118). Rozwiązania miały charakter incydentalny, bo tylko w tym roku waloryzacja emerytur i rent była kwotowa (czyli przyznawana w takiej samej wysokości wszystkim świadczeniobiorcom), a nie procentowa (do tej nastąpi powrót w przyszłym roku). W efekcie w marcu tego roku osoby pobierające wypłaty z ZUS dostały decyzje w sprawie podwyżek bez własnoręcznego podpisu właściwego pracownika organu rentowego. Były one sygnowane tylko ich danymi osobowymi.

Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS. Ten bowiem ma odpowiedni do tego system informatyczny. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania będzie ułatwienie pracy pracownikom zakładu.

– Faktycznie odciąży ono ich szczególnie w okresie wystawiania dużej liczby decyzji o waloryzacji – wyjaśnia Wiesława Sadowska-Golka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Radomiu.

Niewprowadzenie zmiany oznaczałoby natomiast, że każda z milionów decyzji musiałaby być faktycznie podpisana. Tego bowiem wymagają przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Powrót do podpisywania decyzji o podwyżkach świadczeń byłby tym bardziej niezrozumiały, że są one automatycznie generowane przez system informatyczny po wpisaniu do niego odpowiednich danych. Wydruk zaś jest jedynie potwierdzeniem całego procesu, który został wykonany bez udziału pracowników. Jeśli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, powinna wejść w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Etap legislacyjny

Projekt poselski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • piotr(2012-12-05 07:58) Odpowiedz 00

  A CO ZE ZŁODZIEJSKĄ WALORYZACJĄ ZA ROK 2012.

 • emeryt(2012-12-09 18:30) Odpowiedz 00

  decyzja powinna być podpisana ,nawet wygenerowana z systemu bo można się pomylić na etapie wprowadzania danych .
  Podpisywanie dokumentów zmusza do myślenia i sprawdzania .
  Gdzie kontrola funkcjonalna ?
  Przede wszystkim ktoś kto podpisuje ma świadomość ,że za to odpowiada .

 • emeryt niepracujacy(2012-12-05 14:23) Odpowiedz 00

  emerytom zabronic pracy a prace dac niepracujacym

 • sprawiedliwy(2012-12-06 17:38) Odpowiedz 00

  W 2012 roku emeryci otrzymali podwyżkę 71 PLN. O ile Trybunał Konstytucyjny uzna, że sędziom i prokuratorom należą się podwyżki płacy o 300 PLN, to sędziowie i prokuratorzy będący na emeryturach ( czyli w stanie spoczynku jak to oni nazywają aby odróżnić się od reszty emerytów, czyli swołoczy) otrzymają po podwyżki 225 PLN. Natomiast rodziny otrzymujące po tych świętych krowach, chociaż czasami nawet jednego dnia nie współmałżonkowie nie pracowali, otrzymają około 200 PLN podwyżki. SKANDAL!!! Ale w sądach o ile przymierający nieraz głodem emeryt sądzi się z ZUS-em, może już przy wejściu wyczytać na twarzach sędziów, że na pewno nie ma racji i może ich cmoknąć w ...

 • pozanowa(2012-12-05 14:38) Odpowiedz 00

  Dołączam się do życzeń Jaromira i nie tylko "incydentalnie", z podpisem czy bez pod tą moją "decyzją", do której dopisuję życzenia: oby ta "piekielna czwórca" stała się w historii Polski także tylko "incydentalna" i to w rozumieniu Tuska i jego ferajny, z dodatkiem PSL-oskich POpleczników, co do "incydentalności " ustawy z 13 stycznia 2012r., wyrażając zarazem życzenie, oby to nastąpiło " niezwłocznie", a dla nas wyborców było "priorytetem", ale znowu, nie w rozumieniu prezesa TK, w aspekcie wyznaczenia terminu rozprawy w sprawie tzw. WALORYZACJI KWOTOWEJ.
  A co do samego meritum, POdniesionego w artykule GP przez p. Wiktorowską, oraz wnioskodawców tego projektu ustawy to: szkoda strzępić sobie języka, bo jężeli POzwalają sobie na "rozwalenie" konstrukcji prawnej całego systemu emerytalnego ( vide ustawa z dn. 13 stycznia 2012r. i niejako w ślad za nią ustawa z dn. 11 maja 2012r., którą POdniosło się nie tylko wiek emerytalny, ale jednocześnie przygotowało przedpole do kolejnej nowelizacji ustawy emerytalnej z dn. 17.12.1998r., w kierunku ogłoszenia pewnego pięknego dnia, że "solidaryzm społeczny"- w lemingów rozumieniu-- nakazuje obniżyć emerytury urodzonym po 31 grudnia 1948r., którzy "mieli czelność" uzyskać do nich uprawnienia jako do emerytur wczesniejszych, na podstawie przepisów obowiązujacych do 31 grudnia 2012r.- to co za problem ustalić, że urzędnik działajacy w imieniu władzy państwa POlskiego nie musi się POd wydawaną decyzją administracyjną POdpisywać !!! I to by było na tyle, jak mawia wspomniany Jaromir na innym forum.

 • error(2012-12-07 10:21) Odpowiedz 00

  Jakie społeczeństwo tacy przedstawiciele, jacy przedstawiciele takie prawo , jednym słowem DZIKI KRAJ !!!

 • julia(2012-12-06 21:29) Odpowiedz 00

  To uproszczenie ( złodziejskie) z 13 stycznia 2012 r zwane ustawą trwale obniżyło mi emeryturę do końca życia - artykuł jest denny napisany przez osobę która nie zna podstaw matematyki .

 • kaya(2012-12-07 08:32) Odpowiedz 00

  Dobrze jest przystapic do IKZE bo jest to produkt uprzywilejowany podatkowo i warto w ten sposób samemu oszczedzać na emeryturę. Sam ZUS nie udźwignie wszystkich naszych zobowiązań

 • Jaromir(2012-12-06 22:22) Odpowiedz 00

  Do: 25 @ Jaromir z IP: 89.71.21.*
  Jeszcze może podać WSZYSTKO na złotej tacy? Proszę nauczyć się czytać i myśleć JEDNOCZEŚNIE.
  Pozdrawiam!

 • Rolnik za %(2012-12-07 11:56) Odpowiedz 00

  Zlikwidować KRUS i będą pieniądze !!!

 • Jaromir(2012-12-08 10:57) Odpowiedz 00

  A ja właśnie będąc emerytem podpisałem umowę o pracę na 4 lata. Pracodawca WOLAŁ MNIE (doświadczony, lojalny, odpowiedzialny...), niż młodego wypasionego szacuna jełopa siema spoko nara.
  Pozdrawiam NARZEKAJĄCYCH BOMISIÓW!

 • Mikołaj(2012-12-08 20:03) Odpowiedz 00

  Emerytury starego portfela miały być podniesione rocznikami połowę podniesiono a do końca to znaczy drugą połowę do tej pory nie podniesiono.To jest po prostu złodziejstwo.

 • emeryt bez prawa do waloryzacji(2012-12-06 23:38) Odpowiedz 00

  Nasze demokratyczne państwo prawne to pic i banda trzymająca władzę jest za to odpowiedzialna. Co to za obyczaje aby jede świadczenia waloryzować a inne nie. Dyzma niech zauważy rozziew między pieniędzmi jakie dostają ryski i zdziśki a jakie emeryci. Dyzma nie ma prawa kwestionować wysokości emerytur i likwidować "rozziew".

 • Gargamel(2012-12-10 14:03) Odpowiedz 00

  Oczywiście że nie może być podpisów urzędników bo z czasem ludzie mogliby dochodzić swoich praw a tak jak nie będzie podpisu ani nazwiska decydenta to i nie będzie komu odpowiadać za podjęte decyzje i o to się rozchodzi rządzącym.Żeby za ten dobrobyt jaki przygotowali społeczeństwu nie ponosić odpowiedzialności.Bo jeszcze trochę to nic nie będą podpisywać żeby z czasem nie można było ustalić winnego

 • POciang Mao(2012-12-09 21:50) Odpowiedz 00

  Do (10)-emeryt ek...Ja taką samą głupote zrobiłem i podobnie żal mi było zostawić rodziców.Koleżanka która to zrobiła ma piekną emeryturę niemiecką,kupiła niedawno dom w Polsce.Ze swoim przyjacielem zwiedzają merc edesem Polskę a na zimę pojechali przezimować w Reichu.Widac z tego,że stać ich na utrzymanie dwóch domów.Dodając,że jej przyjaciel też pitnął z Polski.Ja dodatkowo dorabiałem,dobrze zarabiałem a teraz mam emeryturę lichą.Nie stać mnie na wczasy,na wyjazd samochodem bo wszystko drożeje.Niech Bóg POkarze tych uzdrowicieli Polaków.Teraz komunistyczne Chiny obrastają w piórka uzależniając od siebie Amerykanów,Niemców nas Polaków i innych.Może tam trzeba zwiewać na starość.

 • emeryt pełnotuskowy(2012-12-10 07:08) Odpowiedz 00

  Ten rudy janosik ze swoją kliką zapomina że od 1998r mamy nowy ustrój i poprawioną pod niego konstytucję i jest to bezpredensowy akt bezprawia i
  zrównanie wszystkich emerytów w dół / wszystkim po równo było dane tylko w winicy biblijnej/.
  Przypominam responentom że waloryzacja % byla już wydana w M.P W 2011r - i wszystkie te manewry czasowe są po to aby w tym roku ZUS nic Wam nie dał.

 • Jaksa(2012-12-12 21:08) Odpowiedz 00

  Mam pytanie jak długo jeszcze TK potrzebuje czasu na stwierdzenie nie konstytucyjnego oszwabienia emerytów na waloryzacji przez złodzieji Tuska i Rostowskiego oraz ich koalicjantów z Psl, przecież juz minął drugi termin a co robi Bronek vel-gajowy oprócz zapalania świeczki w oknie bo nie wystarczy chyba tylko podpisać a potem rżnąc idioty i wetować nie interesując sie trybem postępowania

 • EMERYT(2013-01-07 12:24) Odpowiedz 00

  okradanje emerytow ,przez rzad to norma ,ALE O SIEBJE UMJOM ZADBAC CO TROCHE PODWYZKI DIET ORAZ PREMJE MALO MALO ISTALE IM MALO .I pora wzions sie za tych POLAKOW KTORZY MAIOM RENTY PO PRZYJEZDZJE DO KRAJU i tych lebrow co nigdy nie pracowali . PIWKO W LESJE -KOMISIA WZUS, O KULACH .

 • łowczy 54(2012-12-17 10:27) Odpowiedz 00

  Myślę,że jeżeli będzie decyzja TK. na korzyść emerytów ,to emeryt bez zbędnej biurokracji otrzyma zwrot należnych pieniędzy np: z WBE bo tak byłoby najsprawiedliwiej,i tutaj ma pole do popisu nasza władza,która w końcu powinna zacząć myśleć i udobruchać sobie emerytów.

 • leszek(2013-01-13 21:07) Odpowiedz 00

  Panowie emeryci ktos wybral te kreatury nie ma odwrotu zniszczyli solidarnosc kto nas obroni DUDA to czlowiek komorowskiego sam TUSK nazwal go petakiem na kogo liczyc na Boga na cud czy moze na MICHNIKA on nam podpowie jak nisko upasc.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama