statystyki

COVID-19 największym wyzwaniem dla ochrony zdrowia

12.10.2020, 08:21; Aktualizacja: 12.10.2020, 08:29
Epidemia

Eksperci nie szczędzili także słów krytyki pod adresem rodzimej taktyki walki z pandemią.źródło: ShutterStock

Trzeba scentralizować system walki z koronawirusem, ale poziom decyzyjny przenieść na jak najniższy możliwy poziom – przekonywali uczestnicy kongresu Hospital & Healthcare Management, na którym w zeszłym tygodniu spotkali się eksperci i praktycy, m.in. dyrektorzy szpitali.

Tegoroczne spotkanie zdominowała tematyka związana z COVID-19. Zagadnienia związane z pandemią przewijały się przez wszystkie 18 sesji. Tematyka medyczna, finansowa, organizacyjna – każdy temat sprowadzał się do recepty na COVID-19 i tego, w jaki sposób powinniśmy przemodelować organizację pracy, funkcjonowanie miast czy samej opieki medycznej.

W trakcie sesji inauguracyjnej organizowanej przy współpracy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN wykład na temat szwedzkiego modelu walki z koronawirusem wygłosił prof. Jerzy Leppert z Uniwersytetu w Uppsali. Uczestnicy debaty – m.in. prof. Irena Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, PZH, prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Tomasz Zdrojewski z PAN – zastanawiali się, czy ta kontrowersyjna strategia, która spowodowała wiele przypadków śmiertelnych ludzi starszych i schorowanych, przyniosła zakładane efekty – czy Szwedzi w rezultacie nabyli tzw. odporność stadną.

Eksperci nie szczędzili także słów krytyki pod adresem rodzimej taktyki walki z pandemią. Doktor Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń uznał, że marnujemy to, co zyskaliśmy dzięki wprowadzonemu w marcu lockdownowi – teraz bowiem liczba zachorowań gwałtownie szybuje w górę. Zdaniem prof. Jarosława Drobnika z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu brakuje spójnej wizji walki z wirusem. Niezrozumiałe są też dla niego niektóre punkty nowej strategii, np. zwalnianie z kwarantanny bez ponownego testowania. Doktor Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, opowiadał o atmosferze w szpitalach, gdzie wszyscy zdali sobie szybko sprawę, że zdani są tylko na siebie. Z kolei prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, mówiła o lękach pracowników szpitali pediatrycznych, obawiających się, że wykruszy się personel.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane