statystyki

W szpitalach wciąż dochodzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Placówki na własną rękę badają personel medyczny

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto23.04.2020, 10:12; Aktualizacja: 23.04.2020, 10:13
Urzędnicy i dyrektorzy szpitali mówią, że ciągle natrafiają na nieprzewidziane przeszkody. Choćby taką, że zamawiają w resorcie zdrowia szpatułki do pobierania wymazów, a przychodzą patyczki do pobierania materiału do… testów na ojcostwo.

Urzędnicy i dyrektorzy szpitali mówią, że ciągle natrafiają na nieprzewidziane przeszkody. Choćby taką, że zamawiają w resorcie zdrowia szpatułki do pobierania wymazów, a przychodzą patyczki do pobierania materiału do… testów na ojcostwo.źródło: ShutterStock

Niejasne wyniki, zbyt długi czas oczekiwania – placówki walczą z problemami przy badaniach personelu. Każdy na własną rękę.

Chociaż nie ma centralnych wytycznych, by testować medyków, szpitale na własną rękę badają swój personel, bo boją się utraty pracowników. W placówkach medycznych wciąż dochodzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa, czego dowodem jest aż 500 lekarzy, pielęgniarek i ratowników na ponad 10 tys. zakażonych Polaków.

Badania są finansowane z różnych źródeł. Za niektóre płaci NFZ, za inne urząd marszałkowski albo sanepid. – Uznaliśmy, że nie będziemy dłużej czekać na pomoc rządu. Ryzyko jest zbyt duże. Dlatego zdecydowaliśmy, że kupimy urządzenie do testowania za własne pieniądze. Swoją drogą to skandal, że wszystko tak długo trwa, szczególnie że co chwilę słychać o nowym ognisku zakażeń w placówce medycznej – mówi pracownik jednego z warszawskich szpitali.

O krok dalej poszedł Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM w Warszawie. Postanowił zainwestować we własne laboratorium do badania testów na koronawirusa. Uruchomiono je w ubiegły piątek.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane