statystyki

Renesans antyszczepionkowej recydywy

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto30.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 30.01.2020, 09:32
Naczelna Izba Lekarska wraz z GIS przygotowała w specjalnym komunikacie odpowiedzi dla lekarzy – jakie są ich prawa i obowiązki jeśli chodzi o szczepienia – jako wsparcie w rozmowie z antyszczepionkowcami.

Naczelna Izba Lekarska wraz z GIS przygotowała w specjalnym komunikacie odpowiedzi dla lekarzy – jakie są ich prawa i obowiązki jeśli chodzi o szczepienia – jako wsparcie w rozmowie z antyszczepionkowcami.źródło: ShutterStock

Niemal 70 proc. odmawiających szczepienia robi to nie po raz pierwszy – wynika z badania GIS, które poznał DGP. Unika ich w sumie ponad 44 tys. osób.

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił sprawdzić, jaką liczbę wśród uchylających się od szczepień stanowią osoby, które takie zachowanie powtarzają regularnie, np. z pobudek ideologicznych czy braku zaufania. Okazało się, że to 67 proc. wszystkich odmów. Jak przekonuje Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego, to 0,4 proc. wszystkich objętych obowiązkiem.

Polscy antyszczepionkowcy należą do najbardziej zagorzałych i najlepiej zorganizowanych. – Powstają strony, na których doradzają sobie prawnie. Obracają się w ramach mediów społecznościowych w dość hermetycznym środowisku – mówi Krzysztof Klimiuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził pogłębione badania na temat powodów, jakimi się kierują.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • W USA(2020-03-21 17:42) Zgłoś naruszenie 80

    juz ponad 30 procent .. tam juz jest armagedon zniszczen zdrowotnych po szczepieniach.. u nas jeszcze trochę mniej szczepien... ale pewno niedlugo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane